Столичният общински съвет прекрати процедурата за концесия на Централната минерална баня
Търсенето на нов стопанин започна през 2008 г., но оферти не бяха подадени

Столичният общински съвет (СОС) реши да прекрати процедурата за предоставяне на концесия върху обект "Централна минерална баня - водолечебен и SPA център"-София. От 46 общински съветници, които гласуваха по точката, всички бяха "за". Докладът по темата беше внесен от кмета на столицата Йорданка Фандъкова.
Процедурата беше открита с решение на СОС през 2008 г., а след това няколко пъти бе удължавана и променяна. Въпреки това оферти не бяха подадени.
Сградата на Централната баня в София е открита през 1913 г. по проект на арх. Фридрих Грюнангер и арх. Петко Момчилов. От 2013 г. част от красивото здание функционира като Музей за история на София.
В решението на общинския съвет от 2008 г. се казваше, че обект на концесията е сграда с 5603 кв. м разгъната застроена площ, която се състои от: 2 басейна, ресторант с обща площ 777 кв. м, зона за комуникации. Бъдещият концесионер трябваше да извърши:
- реконструкция с преустройство на северното крило на сградата и реконструкция на двата басейна, превръщайки ги във водолечебен и SPA център;
- пристрояване на ресторант на мястото на предвиденото за разрушаване вътрешно крило на сградата и на територията на два вътрешни двора;
- реконструкция с преустройство на частта от източното крило на сградата между басейните - в зона за комуникации;
- благоустрояване на северната и източната част на имота.
В замяна той щеше да получи правото да предоставя: водолечение и SPA процедури с минерална вода, ресторантьорство, фитнес услуги, фризьорски и козметични услуги, организиране на културни мероприятия.
Първоначално предложеният срок на концесията беше 20 години, а минималното годишно концесионно плащане - 12% от приходите, но не по-малко от 375 000 евро. Освен това концесионерът трябваше да направи инвестиции за минимум 7,3 млн. лв. до въвеждането на обекта в експлоатация плюс още 1,8 млн. лв. за периода на концесията.
Преди две години кметът на София Йорданка Фандъкова коментира, че цялото здание на банята трябва да се превърне в музей.