"Флора Панорама" - новата емблема на Бургас
От бр. 3 на сп. ГРАДЪТ: 18-етажната сграда с дизайн на морски вълни ще се извиси в жк "Лазур"
Прочетете статията в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
Морски вълни. Висящите градини на Бургас. Архитектурен шедьовър, който спокойно може да носи подписа на Заха Хадид. Това са само част от определенията, които могат да бъдат дадени за най-новия строителен проект в морския град – "Флора Панорама".
Сградата, която ще се извиси през 2017 г. в комплекс "Лазур", на ръба на Морската градина, е доказателството, че у нас също може да се създава архитектура с иновативна визия. Умно и красиво интегрирана в общата среда, тя е в изключителна хармония едновременно с града и природата. На 23 970 кв.м разгъната площ ще има 126 луксозни апартамента, 9 офиса, 153 паркоместа на три подземни нива.
Осемнайсетте етажа наподобяват морски вълни, които се разминават красиво в пространството. Архитектурата е уникална за България с меки извити форми от стъкло и бетон, с ефирни партерен и първи етаж и разширяване на етажите с увеличаване на височината на сградата.
Вдъхновение от работата на Заха Хадид
"Докато работехме по проекта, търсехме вдъхновение от световно известни архитекти като Заха Хадид, Даниел Либескинд, Стефан Бениш... Искахме в Бургас да направим сграда, която всеки би могъл да види в Хонконг, Дубай, Лондон", споделя арх. Димитър Шаренков.
"Използвани са сложни форми, големи конзоли и елементи като извити стъклени парапети, а при изграждането на обема роля има светлосянката. Материалите са най-новото, до което има достъп световното строителство в момента", допълва той. Така се постига не само неповторима визия, но и по-добра функционалност. Почти всички апартаменти в сградата ще имат гледка към морето, а вътрешното им пространство ще бъде оптимизирано.
"Искахме да направим сграда, която е наистина на световно ниво. Нещо, което да се превърне в емблема на Бургас и да зададе висок стандарт за цяла България", обясняват инвеститорите от "СК" ООД, които вече имат реализирани десетки сгради по Южното Черноморие и са печелили награди в най-престижните архитектурни конкурси у нас.
Нов социален модел в строителството
"Твърдо решени сме да докажем, че в България е напълно възможно да се реализира строителен проект на световно ниво, който освен всичко да допринесе и за обществения интерес. Да покажем, че гражданите, общината и инвеститорите могат да имат една кауза и да гледат в една посока – така, както е по света", допълват от "СК" ООД.
Доказателство за това е инвестицията от над 1 млн. лева, която ще бъде направена в полза на всички живеещи в района. Те ще бъдат вложени в изграждането на над 200 паркоместа, детска площадка и красиви зелени площи, които ще са достъпни не само за собствениците на нови апартаменти, но и за живеещите в съседните блокове. Освен това след координация с община Бургас строителят ще финансира изграждането на две нови улици, които ще улеснят трафика в квартала.
"Още от проектното ниво, през изпълнението до самия финал всичко е направено с мисъл за всички в района", категорични са инвеститорите.
Най-зелената сграда в България
Със свободен достъп за всички бургазлии ще бъдат и станциите за зареждане на електромобили в бъдещия надземен паркинг. В същото време ще бъде осигурена и инфраструктура за индивидуално захранване на електромобили на 150 паркоместа в подземния гараж. Подобно нещо се предлага за пръв път у нас, като до момента станции за зареждане има само в обществени сгради и публични паркинги. Захранването ще е безплатно, а енергията ще се осигурява от слънчеви панели, разположени на южните покривни тераси. Фотоволтаичната система ще обезпечи и електроенергията за общите части на сградата.
"Наясно сме, че използването на електромобили все още е ограничено, но това е тенденцията в световен мащаб. Надяваме се да сложим началото на добра практика в България, защото удобната възможност за зареждане на електромобилите в жилищните сгради е един от факторите за насърчаване на използването им", обясняват инвеститорите.
Това не е единственото екологично решение, заложено при проектирането на сградата в "Лазур". Разработен е проект за енергийна ефективност, като мерките в него включват използването на енергоефективни строителни материали - тухли с повишени топлоизолационни качества, ефективна цялостна топлоизолационна система, енергоефективни профили и стъклопакети. По този начин необходимата за отопление и климатизация енергия може да бъде в пъти по-ниска в сравнение с по-стари сгради без добра изолация. Освен грижа за околната среда тези мерки гарантират и ниски разходи за живеещите там.
Ландшафтното проектиране на сградата също е в духа на най-модерните архитектурни тенденции за озеленяване по вертикала. То ще бъде разположено по терасите, които наподобяват морски вълни, като е предвидена и интелигентна напоителна система. Ще бъдат създадени и външни зелени площи в периметъра на сградата, които ще допринесат за подобряване на средата и качеството на въздуха в целия жилищен район.
ВИЗИТКА
ИМЕ: "Флора Панорама" |
Арх. Димитър Шаренков:
Нужен е нов социално отговорен модел на строителство у нас
Арх. Димитър Шаренков е участвал в проектирането на над 100 жилищни сгради, къщи, хотели и бизнес сгради в България и Румъния. През 2014 г. печели награда "Сграда на годината" за ваканционно селище "Олимп", Св. Влас, както и грамота "Архитект на годината 2014" за хотел "Вила Рома", Несебър.
"Флора Панорама" е уникален проект. Най-вече с това, че сградата се разширява осезаемо във височина и по цялото й продължение няма два еднакви етажа. Като архитектура е доста различна от познатото жилищно строителство у нас. Еркерите са във всички посоки, хвърлят сянка и така тя изглежда леко и ефирно в средата. Формите са заоблени, меки и обтекаеми. Предвидено е богато озеленяване - както на терен, така и във височина по етажите. Някои сравняват визията с висящи градини, други с морски вълни. Почти всички апартаменти имат уникална гледка към морската градина.
"Флора Панорама" се очаква да зададе нов социално отговорен модел на новото строителство у нас. Обществото вече го изисква от нас като архитекти, от строителите и от контролните органи. Трябва да се зададе нов еталон за реализация, като се създава и среда около сградата, т.е. да се инвестира в общественото пространство, до което ще имат достъп всички в района.
В конкретния случай инвеститорът ще вложи 1 млн. лв. за изграждане на две нови улици, които ще улеснят трафика в квартала, нова детска площадка за всички семейства в комплекса, зелени площи, паркоместа със свободен достъп за жителите на "Лазур". Трябва да разберем, че в града всички споделяме една среда и е добре за всички да я изграждаме и опазваме заедно. Такъв социално отговорен модел е неизбежно да се случи и у нас, защото трябва да осъзнаем, че само така ще има устойчиво развитие.