Министерството на културата спря проекта за нова 8-етажна сграда до бившето иранско посолство
Държавната институция е отказала да съгласува обемно-устройственото проучване за ПУП-ИПРЗ



Спряна е градоустройствената процедура, която ще позволи строителство на нова административна сграда до бившето иранско посолство (паметник на културата) в центъра на София.
Министерството на културата е отказало да съгласува обемно-устройственото проучване за бъдещата сграда на столичния бул. "Васил Левски" 77, до Спортната палата. Становището е подписано от Амелия Гешева, зам.-министър на културата. Това съобщиха от Направление "Архитектура и градоустройство" към Столична община.
В резултат на това е отложено насроченото за днес, 28 юли, заседание на Общинския експертен съвет по устройство на територията (ОЕСУТ) в разширен състав. На него трябваше да се обсъди предложението за промяна на подробния устройствен план (ПУП-ИПРЗ) за терена.
Инвестиционното намерение е на държавната "Агенция за дипломатически имоти в страната" (АДИС), която е и собственик на съществуващата сграда-паметник на културата на ъгъла с ул. "Иван Вазов". Компанията иска да вдигне нов 8-етажен бизнес център с 4473 кв. м РЗП и височина (26,7 м кота корниз) колкото на съседната Спортна палата.
Предложението за промяна в ПУП е мотивирано и с предприемане на спешни мерки за реставрация и адаптация на съществуващата сграда в контекста на съвременната архитектурна и градоустройствена среда на Централна градска част на София.
От Министерството на културата казват, че обемно-устройственото проучване не е съобразено с изискванията на тяхно становище от октомври 2016 г. С него се допуска нов обем в имотните граници, но без да се променят обемно-пространствените параметри и архитектурна характеристика на недвижимата културна ценност.
Двете съществуващи сгради (масивна двуетажна и второстепенна едноетажна) на бул. "Васил Левски" 77 и оградата по продължение на булеварда представляват архитектурна недвижима културна ценност с категория "местно значение". Статутът им е даден през 1978 г., когато там е било посолството на Монголия. Отделно имотите са част от групов паметник на културата, част от "Жилищна зона - център Ж-2".
Сградите са построени преди повече от 100 години и впечатляват с елементите в стил сецесион. В началото на XX век там е живял чехът Йозеф Шмаха - първият главен артистичен директор на Народния театър. Това е и първото семейно жилище на Сава Огнянов, велик български театрален актьор и режисьор, и на съпругата му оперетната актриса Жозефина Шмаха, дъщеря на Йозеф.
Общинският експертен съвет ще се произнесе по проекта за изменение на ПУП след одобряване на обемно-устройствена разработка и съгласуване на мотивираното предложение за ИПЗ и РУП от страна на Министерството на културата.
В началото на 2017 г. ОЕСУТ отхвърли проекта, който тогава предвиждаше надстрояване на съществуващата двуетажна сграда-паметник на културата. Причината отново беше противоречие със становището на Министерството на културата.