Новите язовири за питейна вода на България



ГРАДЪТ ИНФРАСТРУКТУРА, БР. 3
Големите язовири на България са "Въча" с височина на бетонната стена 145 м, "Цанков камък" с височина на дъговата стена 130 м, "Кричим" с бетонната стена 105 м, "Кърджали" с дъговата стена 104 м, "Белмекен" (с каменно-насипната си стена 98 м), "Камчия" с каменно-насипна стена 80 м. Според проф. д-р инж. Димитър Тошев, който цитира Световния регистър на язовирите в България, в страната ни са изградени 216 високи язовира, от които 72 са с височина над 30 м и 144 с височина 15 - 29 м.
Трийсет години в България не се бяха строили язовири за питейна вода. Бяхме изгубили натрупания през годините опит, казва министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Проектът на Световната банка за 81 млн. евро послужи, за да възстанови този сектор. В екипите на изпълнителите са включени чуждестранни фирми с опит и големи български компании. Само рехабилитацията на яз. "Студена" е поверена само на чуждестранни изпълнители.
В проекта на Световната банка бяха включени 4 язовира: "Пловдивци", "Нейковци", "Луда Яна" и рехабилитацията на "Студена". Поради липса на финансиране яз. "Нейковци" отпадна от групата засега и остана на ниво готов проект. Освен изграждането на язовирите в проекта има и меки мерки – подготовка на глобална стратегия за развитие на ВиК сектора и разработване на мастерплановете за ВиК, които бяха готови към 2014 г. Работата по язовирите се активизира след това. Те следва да бъдат завършени до края на 2019 г.
Язовир "Пловдивци" ще бъде завършен пръв от групата на Световната банка
Язовир "Пловдивци" до Рудозем и пречиствателната станция за питейни води към него е комплексен обект, който включва язовирна стена с височина над 50 м, шахтов преливник с водовземно съоръжение, траншеен преливник, основен изпускател и шибърна камера и отбивна галерия, пречиствателна станция за питейна вода с капацитет 225 л/сек., експлоатационна сграда, транспортна и техническа инфраструктура. Особеното при този обект е, че ще бъде вторият язовир в България с водоплътен елемент асфалтобетонова диафрагма. Технологията е нова за България, тъй като за пръв път в страната механизирано се полага диафрагма с филтърна зона със специално конструирана за целта машина. Язовир "Пловдивци" ще бъде завършен през 2017 година. Към началото на юни са изпълнени над 90% от него. След няколко месеца започва завиряването му. Изпълнител е Консорциум "Пловдивци" с водещ партньор "Зарубежводстрой" – Русия, и партньори "Арема" (Испания) и "ГБС-Инфраструктурно строителство" (България). Стойността на обекта е 47 400 000 лв.
Язовир "Луда Яна" – най-комплексният от проекта на Световната банка
Язовир "Луда Яна" до Панагюрище е най-комплексният обект от всички в проекта, тъй като включва освен язовирна стена, прилежащи съоръжения и ПСПВ, и редица проекти по техническата инфраструктура, необходима за реализация на проекта (електропроводи, тръбопроводи и помпени станции). Интересен факт е, че водоплътният елемент е централно глинено ядро, фундирано в централната част върху инжекционна галерия и бетонна фундаментна плоча в бреговете. Проектната височина на стената е 47 метра. Пречиствателната станция за питейни води е с капацитет 300 л/сек. Строителството се изпълнява от консорциум "Щрабаг – Станилов" с водещ партньор "Щрабаг" АГ – Австрия, и партньори "Станилов" ЕООД – България, и "Щрабаг" ЕАД – България. Инженер по смисъла на правилата на ФИДИК и строителен надзор според българското законодателство е "Консултантска Инженерна Група" ООД, София.
Целият обект е с изключителна сложност, твърдят експертите.
Язовирът трябва да бъде завършен през 2019 година.
Язовир "Студена" се рехабилитира, без да се източва
Язовир "Студена" до Перник се рехабилитира, а стената му се реконструира. Работата се върши, без да се източва язовирът. Основната работа по водния откос на язовира и укрепителните работи по водовземната кула се извършва под вода от специализирани водолазни екипи, със съответната сертификация, притежаващи висока квалификация и опит в строително-монтажни работи на хидротехнически обекти под вода. Монтирането на геомембраната под вода, както и укрепителните мероприятия по водовземната кула се заснемат от строителя и от супервайзора с помощта на специално подготвен за подводна работа робот. При рехабилитацията на яз. "Студена" за пръв път в България ще се извършат рехабилитационни работи по монтаж на геомембрана под вода на язовирна стена в експлоатация. Общата рехабилитация на яз. "Студена" включва язовирната стена и преливник и енергогасител, основен изпускател и апаратна камера, водовземна кула и пасарелка, напорен тунел и напорен тръбопровод, отводящо легло след стената, нова контролно-измервателна система, нова система за физическа защита, нова електрическа система, подмяна на машинно и технологично оборудване. Изгражда се и нова пречиствателна станция за питейни води. Стената на яз. "Студена" и ПСПВ към него се строят от Консорциум "Хидроконструкция – Хидепито Солетанж Баши Мелялапозо (ХБМ) – Карпи" (водещ партньор "Хидроконструкция" – Румъния, и партньори – "Хидепито Солетанж Баши Мелялапозо" (ХБМ) - Унгария и "Карпи Тех" – Холандия). Стойността на строителството е 32 000 000 лв.
Ремонтът на язовира ще бъде завършен в края на 2018 г.
Милена Василева, Светла Добрева