Прекратиха търга за интегрираната система за електронно таксуване за 88 млн. лв. в София
Жалба прекрати обществената поръчка за интегрирана автоматизирана система за електронно таксуване и видеонаблюдение в градския транспорт в Столична община, обявена от Центъра за градска мобилност на 15 май. До 2020 г. хартиените билети и перфораторите с електронна система за таксуване на пътниците в градския транспорт би трябвало да отстъпят място на нова система.
За подобна система се говори от 2015 - 2016 г., като концепцията се променяше с времето. Стойността на поръчката е 88 млн. лв. без ДДС. Идеята е фирмата, която ще изгради системата, да работи за общината 10 години и да получава по определена сума на месец, така че доставките и дейностите, събрани заедно, да достигнат сумата 88 млн. лева без ДДС. Срещу тази пари следваше да се създаде интегрирана автоматизирана система за електронно таксуване и видеонаблюдение в градския транспорт в Столична община, която да обхване всички видове транспорт, включително и метрото.
В осемте стъпки, които са предвидени за внедряване на новата система, се включва: доставка и монтаж на оборудване за превозните средства от наземния градски транспорт, доставка и монтаж на оборудване за съществуващите обекти за издаване и продажба на превозни документи и персонализация на носители за зареждане и съхраняване на тези превозни документи на ЦГМ ЕАД, доставка на оборудване за системата в Софийското метро, доставка и монтаж на автомати за издаване и продажба на превозни документи, доставка на оборудване за разпространителска мрежа от физически търговски обекти на територията на София, въвеждане на системата в експлоатация, обучение и интеграция на системите.
Срокът за подаване на заявки и оферти за участие беше 17:00 часа на 13 юли 2017 г., а отварянето на офертите беше предвидено за 11:00 часа на 14 юли. Търгът обаче беше прекратен на 3 юли.
Междувременно бяха избрани изпълнители за доставка на 200 мобилни устройства за контрол на редовността на пътниците за близо 350 хил. лева, както и за техническо обслужване на тикет системата на Столична община за към 220 хил. лв.