Катерачи и туристи на Черни връх ще журират участията в конкурс за проектиране на алпийски заслон
Новият заслон с екологични материали ще бъде изграден през лятото на 2018 г. и ще бъде тестван по метода за оценка на устойчивостта на сградите BREEAM
Една трета от гласовете в журирането на проектите за алпийски заслон ще бъдат от туристи и покорители на Черни връх, където ще бъдат изложени пет проекта от късата листа. Друга част от гласовете ще бъде на деца от пети клас в 38-мо училище, и третата част от избора ще бъде на петчленното жури в състав геологът и полярен изследовател проф. д-р Христо Пимпирев - СУ, инж. Снежана Петрова - директор на ДПП Витоша, арх. Борислав Игнатов - председател на КАБ, арх. Мартин Христов - зам.-председател на КАБ, Теренс Бекет - BREEAM експерт, Красимир Стоянов - преподавател по туризъм, НБУ. Това съобщи арх. Андрея Момерин от името на организаторите. Документи в конкурса за проектиране на алпийски заслон на бъдещето на Витоша се подаваха до 1 юли, възложители са Природен парк Витоша, дружеството "Момерин"(BREEAM лицензиран оценител) на арх. Андрея Момерин и BRING (организация, която насърчава иновациите в устойчивото строителство). Партньори са Камарата на архитектите в България (КАБ) и Български антарктически институт. По време на първото заседание на журито в четвъртък, 6 юли, от 16 участника ще бъдат излъчени 5 проекта в къса листа, които ще бъдат обсъждани през август.
Става дума за изработване на концепция и идеен проект за възстановяване на разрушен с годините алпийски заслон от камък в местността "Три кладенци" на Витоша, 3x4 метра и капацитет 10 души, в момента само на основи. Мястото е на 1940 м височина, на 30 м от пътеката между хижа Кумата и Черни връх.
Новият заслон с екологични материали ще бъде изграден през лятото на 2018 г. и ще бъде тестван по метода за оценка на устойчивостта на сградите BREEAM. Това ще бъде един от 5-те супер павилиона - демонстрационни и пълноразмерни сгради от различен тип, които BRING ще реализира, за да демонстрира архитектура, материали и технологии на бъдеще.
Конкурсните предложения трябва да представят обект, който се вписва в природната среда, а конструкцията да позволява употребата му като модул за по-големи съоръжения, да може да се разглобява, да се употребява повторно и да се рециклира.
Сайт на BRING за повече информация