Цените на жилищата в София се вдигат леко от началото на 2017 г.
"Адрес": Качествените имоти, предлагани на пазарни цени, се реализират изключително бързо
Цените на жилищата в София отбелязват лек ръст от началото на 2017 г. и като цяло остават стабилни. За отделните квартали/комплекси повишението към края на май е между 0% и 3,6%. Това показват данните на "Адрес недвижими имоти".
Сред районите с най-голямо увеличение на цените са "Суха река" (+3,6% до 720 евро/кв. м), "Света Троица" (+3,14% до 820 евро/кв. м), "Манастирски ливади" (+2,69% до 955 евро/кв. м), "Люлин" (+2,65% до 580 евро/кв. м).
Качествените жилища, предлагани на пазарни цени, се реализират изключително бързо, а сделките са динамични, посочват от компанията. Близо 60% от купувачите решават за покупка в рамките на месец, а други 26% - между 1 и 3 месеца.
Двустайните и тристайните жилища продължават да формират най-големите дялове от сделките с имоти. Те са съответно 35% и 39% от всички сключени през полугодието покупко-продажби. Следващите по популярност имоти са едностайните жилища и гаражите – с дял от по 7%.
"През първите шест месеца на 2017 г. имаме повече сделки за гаражи, отколкото за многостайни апартаменти и къщи. От няколко години наблюдавам растящ интерес към този тип имоти. Той е резултат от необходимост – в голяма част от по-населените райони на София паркирането вече не се възприема като даденост. Търсейки жилище, немалко купувачи имат задължително условие за осигурено място за паркиране и са готови да платят за това", казва Георги Павлов, изпълнителен директор на "Адрес".
От консултантската компания отчитат като все по-забележима тенденцията на застой при част от предлаганите на пазара жилища - тези, които се оферират на надпазарни цени.
"При средна цена от 1150 евро/кв. м в "Лозенец" вече немалко собственици оферират жилищата си над 1800 евро/кв. м. Това е с около 60% над средната пазарна стойност. Действително, ако даден имот притежава някои съществени предимства - престижен район, хубава гледка, функционално разпределение, луксозно обзавеждане, той може да бъде продаден на цена, която е по-висока от средната за пазара. Но обосновано решение е тя да бъде по-висока с 20-25%, не с 60%. Подобен имот, независимо от качествата си, носи съществен риск от невъзможност някога да бъде продаден", обяснява Георги Павлов.
Тенденцията проличава и в данните на компанията от началото на 2017 г. - над 25% от предлаганите имоти престояват на пазара над 1 година, преди да им се намери купувач. В същото време за първи път от години има случаи на сериозни отстъпки, надхвърлящи 20 000 евро. "Тези сделки са все още малко на брой, за да очертаят ясна тенденция, но само преди 6-12 месеца за подобни отстъпки изобщо нямаше как да говорим. Това може да бъде още един знак, че някои имоти са твърде надценени и собствениците вече са склонни да седнат на масата на преговорите", казва Павлов.