Облекчаване на административната тежест обсъдиха администрация и бизнес
Дискусията с домакинството на Камарата на строителите в България беше организирана съвместно с КАБ и КИИП
Отпадане на административния контрол за по-малките обекти за сметка на вътрешния контрол в браншовите организации, уведомителен режим за обектите от по-ниска категория и одобряването им от главния проектант и консултанта, въвеждане на принципа на мълчаливото съгласие, електронизация на на инвестиционните проекти и издаване на разрешение за строеж. Това са някои от предложенията и вариантите, разгледани на кръглата маса за намаляване на административната тежест, организирана от Камарата на строителите в България, Камарата на архитектите в България и Камарата на инженерите в инвестиционното пректиране. В работата на професионалния форум участваха министър Николай Нанков, зам.-министър Валентин Йовев, главният архитект на столицата Здравко Здравков, водещи експерти от администрацията и браншовите организации.
ЕСУТ и главния архитект да одобряват само съответствието на проекта на градоустройството и общата рамка. Отговорността за нормите в проектирането на обекта, отделните му параметри, конструкции и инсталации да остане за главния проектант и за консултанта в строителството и да не се дублира от администрацията. Това изтъкна главният архитект на столицата Здравко Здравков. Вече са унифицирани индивидуалните административни актове на районите в София и са обвързани с ГИС като целта е максимизиране на броя на електронните услуги, защото електронизацията на процедирането на инвестиционните проекти е неизбежна, подчерта арх. Здравков.
През годините несъразмерно са утежнени административните актове в инвестиционния процес, сроковете са удължени, разходите нарастват, а бизнесът е натоварен с допълнителни разходи за изграждане на инфраструктура. Служебното събиране на информацията е необходимост, но принципът на мълчаливото съгласие не може да бъде въведен абсолютно навсякъде. При издаване на разрешенията за строеж не е нужно да се дублират дейностите на администрацията и на експертите - автори на проекта и консултанти. Държавното приемане на обектите може да остане за големите обекти, а за по-малките да бъде отговорност на възложителя, коментира адвокат Валентина Бакалова, автор на основната презентация на форума.
С добри примери илюстрира казаното инж. Адриана Спасова, председател на Българското общество по строително право и акдеритиран специалист на ФИДИК. Във Великобритания строителството за по-малките обекти става с уведомление от възложителя до общината и завършва със сертификация. Във Франция частният технически контрол оценява съответствието със стандартите за безопасност и е сериозно интегриран със застрахователната система. В Германия се прилага принципът на мълчаливото съгласие и процедура за опростено РС за ниско и средновисоки сгради. В Италия разрешението за строеж се издава по електронен път на едно гише със служебно съгласуване.
Специална делегация от Камарата на упълномощените архитекти и инженери на Македония представи електронната система на процедиране на инвестиционните проекти в страната, в сила от м. юни 2013 г. Проектите се подават във формати pdf и dwg с електронен подпис от главния проектант, по отделните части и консултант, като всички документи и корекции се актуализират върху облак на "Майкрософт".
Последните поправки в ЗУТ въвеждат изискването за електронен вариант на проекта и подготвяна промяна на Наредба 4 за обема и съдържанието на инвестиционните проекти. ДНСК и в моменат предлага две електронни услуги - за регистриране на консултантски фирми и за издаване на удостоверение за липса на санкциониране. Разделението на ангажиментите на администрацията и на проектантите и в момента е изяснено и няма наказан главен архитект за проектантска грешка, изтъкна по време на обсъжданията инж. Милка Гечева, началник на ДНСК.
На границите на възможното за бизнеса е усложеняването на процедурите за издаване на разрешение за строеж до такава степен, че новосъздадена фирма без опит трудно ще пробие. Административните актове оскъпяват продукта като време и цена, подчерта Георги Шопов, от Тобо Груп, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи, който даде добри примери от опита на Сърбия, Турция и Туркменистан.
Форумът завърши с демонстрация на подаване на проект в македонската електронна система, разработена за шест месеца и въведена без преходен период на съвместно действие с хартиен вариант.