Небостъргачите в София - на обществено обсъждане
Публични дискусии ще има за всички ПУП-ове за сгради с обществено предназначение над 75 метра в централната градска част и в СМФ зоните

На обществено обсъждане ще подлежат всички подробни устройствени планове, предвиждащи изграждането на сгради с обществено предназначение с височина над 75 м в централната градска част на София и в комплексните обслужващи центрове от първо, второ и трето ниво. Публичната дискусия ще е задължителна и за планове, отнасящи се за строителство на сгради над 125 м в останалата територия на Столична община.
Това гласи проектонаредба за обществени обсъждания в София, която предстои да бъде разгледана на едно от следващите заседания на Столичния общински съвет (СОС). Очаква се тя да замени старата наредба, приета от СОС през 2007 г.
В момента на обществено обсъждане подлежат:
- Общият устройствен план на Столична община;
- рамковата програма за прилагането му;
- структурните и специализираните програми по прилагането му;
- проектите за изменение на ОУП;
- проектите за промяна на плановете за регулация и режим на застрояване при преструктуриране на жилищните комплекси.
С решение на общинския съвет могат да се провеждат обществени обсъждания и за други значими проекти, касаещи устройството и застрояването на територията.
Обществени обсъждания в София сега има най-вече за новите сгради в съществуващите жилищни комплекси. За новото строителство в централна градска част и в т. нар. смесени многофункционални зони (СМФ) нормативната уредба не задължава към подобна публичност (с малки изключения). Ако се чудите кои са въпросните комплексни обслужващи центрове от първо, второ и трето ниво, за които ще се отнася новата наредба, това са точно тези СМФ зони. А в определението "централна градска част" влиза не само топцентърът на София, но и зоната около бул. "Тодор Александров", където също има намерения за изграждане на небостъргачи.
Новите текстове ще се отнасят за високи сгради с обществено предназначение - офис кули и такива със смесени функции, но не и за небостъргачите, в които има само жилища. В номенклатурата на видовите строежи у нас се използва термина "сгради за обществено обслужване". Това са всички административни и офис сгради, търговски и конгресни центрове, лечебни заведения, летища, гари, спортни съоръжения, храмове, музеи, галерии и други културни обекти.
Ще има новости и в процеса на обществените обсъждания в София. Те ще се провеждат чрез:
- допитвания;
- професионални консултации;
- представяне на документа или проекта и заключителна дискусия.
Общественото обсъждане може да включва един или няколко начина, като главният архитект на Столична община ще определя как точно ще се проведе.
Допитването ще се извършва по интернет, чрез (анонимни) анкети или възложено по реда на ЗОП социологическо проучване.
Професионалните консултации ще се стават чрез разглеждане на документите или проектите от Общинския експертен съвет по устройство на територията в разширен състав.
Представянето на документа/проекта и заключителната дискусия ще се определят със заповед на съответния районен кмет. Между представянето на проекта и заключителната дискусия трябва да има най-малко 10 дни. Те ще се провеждат в лесно достъпни помещения на територията на съответния район (кметство) в края на работното или в извънработно време, в делнични дни. След представянето на проекта граждани и организации могат да подават в районната администрация писмени становища, мнения и предложения не по-късно от три дни преди датата на заключителната дискусия.
Целта на новата наредба е да осигури информираност, публичност, откритост и участие на обществеността за постигане на обществено съгласие в процеса на вземане на решения от компетентните общински органи в областта на пространственото развитие и устройството на територията на Столична община.