Ключови години за газовите проекти остават 2019 – 2020 г.










Разширението и модернизацията на подземното газохранилище (ПГХ) в Чирен, строителството на вътрешни газопроводи, подобряване на капацитета на преносната мрежа, изграждането на газови връзки със съседните страни, както и газоразпределителен център на територията на България са сред основните задачи, които си е поставил "Булгартрансгаз" през следващите години. Това каза в презентацията си по време по време на конференцията "Стратегическа инфраструктура и инвестиции, България 2017" на Градът Медиа Груп Пламена Ненкова, началник - управление в "Булгартрансгаз". Енергийният панел беше организиран в партньорство с 3e-news.
Ненкова обясни, че в момента се изпълняват два проекта за ПХГ "Чирен" – един касае модернизацията, а другият – разширението на газохранилището с поетапно увеличение на капацитета.
Проектът за модернизация ще позволи повишаване на дневните дебити от газ до нива от 5.0 млн. куб. м на ден, с цел повишаване сигурността при обезпечаване доставките към клиентите на «Булгартрансгаз» ЕАД, обясни Ненкова.
Плановете са за поетапно увеличаване на капацитета на газохранилището - от 550 млн. куб м до 1 млрд. куб м, както и увеличаване на дебита на добив и нагнетяване до 8-10 млн. куб м на ден, което е двойно в сравнение със сегашните възможности (средно 3.4 – 4 млн. куб м на ден). Проектът е все още в подготвителна фаза, като дейностите текат по график, с помощта на европейски средства от порядъка на 4 млн. евро.
Следващите фази в развитието на проекта са свързани с проектиране и изграждане на наземните съоръжения, както и изпълнение на сондажи.
Изпълнението на планираното разширение ще допринесе за подобряване на сигурността на доставките на природен газ до българските потребители и потребителите в страните от региона, за повишаване нивото на пазарна интеграция и конкурентоспособност, засилена либерализация на пазара на газ, решаване на несигурностите и сезонните промени в потреблението.
По отношение на развитие на инфраструктурата, "Булгартрансгаз" ЕАД
работи за модернизация и разширението на съществуващата газопреносна инфраструктура, изграждане на междусистемни връзки със съседните страни и разширение на съществуващите газопреносни мрежи до нови региони от страната, допълни Ненкова. Тя припомни приключилите преди година проекти за модернизацията на 4 компресорни станции. В момента текат подготвителни процедури за по-нататъшните етапи на модернизация. Така например от съществено значение е рехабилитацията и подмяната на участъци от северния полупръстен, като става въпрос за трасе от 81 км.
В плановете на "Булгартрансгаз" е залегнал и проекта за междусистемната газова връзка със Сърбия (IBS), въпреки че предварителната дата за пуск в експлоатация е предвиден след по-малко от три година – 2020 г.
От вътрешните газопроводи, които предстои да изгради дружеството, в процес на проектиране са: газопроводът Симитли - Банско – Разлог, с дължина 40 км и инвестиция от 9,7 млн. Евро (50% грант по Международен фонд "Козлодуй (МФК)); газопроводът Панагюрище – Пирдоп - 60 км и инвестиция: от 7,2 млн. Евро (50% грант по МФК), както и газопровод до Свищов – с дължина от 40 км и инвестиция от 4,7 млн. Евро (50% грант по МФК). Заложеният срок за пускане в експлоатация при всички е декември 2019 г.
Сред значителните проекти, залегнали в плановете на газовия оператор е изграждането на газоразпределителен център, или газов хъб "Балкан".
Той е базиран на идеята значителни количества газ от различни източници да постъпват в реална физическа точка за по-нататъшно транспортиране, където ще бъде организирано и място за търговия с газ (хъб) и където всеки пазарен участник ще може да търгува с природен газ на пазарен принцип, обясни Пламена Ненкова.
Мениджърът припомни, че предстои един от най-важните моменти – провеждане на детайлно предпроектно проучване. Действието е финансирано от ЕС до 920 500 Евро. Предварителните намерения са газовият хъб да бъде пуснат в експлоатация през 2022 г.
Ненкова обясни, че в плана си "Булгартрансгаз", заложил и изграждането на газова връзка с Турция - ITB,
по която е направено предпроектно проучване, предадено е на турската държавна компания "Боташ" и се очаква отговорът й. Става въпрос за нов сухопътен газопровод в участъка между с. Лозенец и българо-турската граница (с. Странджа) с капацитет от 3 млрд. куб м и дължина от 76 км на българска територия. Предстои извършване на ОВОС, а планираният пуск е през 2020 г. По думите на Ненкова, то ключов проект от гледна точка на сигурността и диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ и дава възможност за връзка с Южния газов коридор - Каспийски регион, Близкия изток, достъп до LNG - терминали в Турция и др.