Има възможност да се използват материали, които не гарантират 100% защита от пожар
След трагедията с Grenfell Tower в Лондон експерти обсъждат нормативи и реално строителство в България
Изискванията към фирмите, които полагат топлоизолации на сгради у нас, позволяват те да влагат материали, които не гарантират на 100% защита от пожар. Всяка една фасадна система трябва да бъде минимум клас "В", но за съжаление поради слабия контрол много от компаниите не прилагат пълните системи - купуват полистирен от една компания, дюбели – от друга, лепило – от трета и си правят системи, които далеч не са гарантирани и сертифицирани. Понякога на пазара се предлагат материали, чиито документи не са адекватни - по документи е клас "В", а всъщност е на по-ниско ниво.
Това коментира в предаването "Преди всички" инж. Йордан Николов, изпълнителен директор на Българската асоциация за изолации в строителството. Сега е възможно материали от по-нисък клас да бъдат вложени в сгради с височина над 28 м, но от Българска асоциация за изолации в строителството са предложили промени, с които се настоява те да бъдат само клас А.
Материалите, които се използват, трябва да бъдат от висока степен на негоримост така че да не могат да се запалват при възникване на пожар, а използването на така популярния стиропор в това отношение не е желателно въобще да се допуска, заяви председателят на Камарата на инженерите инж. Иван Каралеев.
В националните изисквания е записано, че външните топлоизолационни системи като цели системи трябва да бъдат с клас по реакция на огън клас "В". Но се случва контролни органи да искат този клас "В" за горими материали, каквито са пенополистирените в различните им варианти, а това няма нищо общо с класа на самата топлоизолационна система, при което се създават едни нереални изисквания, обясни проф. Димитър Назърски от катедра "Строителни материали и изолации" в УАСГ.
Източник: БАИС, http://bnr.bg