До есента ще бъдат готови формулярите, с които ВиК операторите ще кандидатстват за финансиране от ОП "Околна среда 2014 – 2020 г











До есента ще бъдат готови формулярите, с които ВиК операторите на 14 консолидирани територии в страната ще могат да кандидатствт за финансиране на ОП "Околна среда" с проекти , идентифицирани в регионалните прединвестиционни проучвания (РПИП). Общата стойност на процедурата по приоритента ос 1 "Води" ще е 1,5 млрд. лв. Реални строителни дейности могат да стартират още през следващата година. Това стана ясно по време на панел "ЕКОЛОГИЧНА ИНФРАСТРУКТУРА— приоритети и управление на води, хидроинженерни проекти и отпадъци. Проекти 2017-2020 г." в рамките на Дванадесетата годишна конференция "Стратегическа инфраструктура и инвестиции, България 2017", организирана от Градът Медиа Груп на 15 юни в София Ивент Център.
Пред финализиране са стратегическите варианти за водоснабдяване, канализация и пречистване на отпадъчните води в 14-те консолидирани териториии, обхванати в разработваните РПИП-ове. Надяваме, че ще има достатъчно качествени проекти, които да бъдат финансирани през новия програмен период, обяви Иванка Виденова, директор на Дирекция "ВиК" в МРРБ.
През март т.г. бяха одобрени докладите по първа фаза на регионалните прединвестиционни проучвания за водоснабдяване и канализация, които се реализират по Проект "Подпомагане регионалното инвестиционно планиране на отрасъл ВиК", с бенефициент МРРБ. Дейностите се отнасят за 14 обособени територии, обслужвани от следните ВиК оператори: "ВиК" ЕАД, гр. Бургас, "ВиК-Варна" ООД, "ВиК" ЕООД, гр. Видин, "ВиК" ООД, гр. Враца, "ВиК-Добрич" АД, "ВиК" ООД, гр. Кърджали, "ВиК" ООД, гр. Перник, "ВиК" ЕООД, гр. Пловдив, "ВиК" ООД, гр. Русе, "ВиК" ООД, гр. Силистра, "ВиК" ООД, гр. Сливен, "ВиК" ЕООД, гр. Стара Загора, "ВиК" ООД, гр. Шумен, "ВиК" ЕООД, гр. Ямбол".
Валидирани са границите и товарите на 51 агломерации с над 10 000 е.ж. и на 116 агломерации от 2000 до 10 000 е.ж. За водопроводните и канализационните системи в населените места са направени хидравлични модели, с помощта на които е проверена работата на съществуващата инфраструктура, вкл. и напоителни съоръжения. Идентифицирани са мерки за постигане на съответствие с приложимото национално и европейско законодателство за всички агломерации над 2 000 е.ж. за отвеждане и пречистване на отпадъчните води, както и за всички населени места над 50 жители за питейно-битово водоснабдяване. Прецизирани са мерките за агломерациите над 10 000 е.ж., които съответстват на специфичните цели на ОПОС 2014 – 2020 г., и които ще бъдат предложени за съфинансиране от Европейските структурни и инвестиционни фондове. На тази база се разработват стратегически варианти, в които се идентифицират конкретни ВиК проекти за всяка от 14-те обособени области.
Приоритетна ос 1 "Води" заема около 70% от финансовия ресурс на ОП "Околна среда" 2014-2020, който е в размер на 3,5 млрд. лв., посочи Светла Иванова, главен експерт в Дирекция "Планиране и програмиране" в ГД ОПОС, МОСВ.
За осигуряване на устойчивост на инвестициите за изграждане на ВиК инфраструктура, ОПОС финансира с 59 млн. лв. подготовката на регионалните ПИП. До момента са отворени 11 процедури за около 811 млн. лв. по приоритетна ос 1 "Води". Сключените договори по одобрените проектни предложения е на стойност около 600 млн. лв. 2017 г. е най-решаващата за ОПОС, тъй като трябва да бъдат обявени двете най-важни процедури, с новия получател на средства – ВиК операторът, подчерта Светла Иванова. Едната е за пилотния регионален инвестиционен ВиК проект за обособената територия на ВиК Смолян, чиято подготовка беше подпомогната през програмен период 2007-2013 г. Общата му стойност е 70 млн. лв. и отговаря на новите изисквания на ЕК, най-важното от които е създаване на механизъм за реинвестиции във ВиК инфраструктурата. "Европейските средства трябва да допълват, а не да заместват публичното финансиране", уточни Светла Иванова.
Втората процедура, която ще бъде обявена до края на годината е за останалите 14 регионални ВиК оператори, на обща стойност 1,5 млрд. лв. Отделно по тази процедура ще бъде поканена и Столична община, която като бенефициент разработва регионално прединвестиционно проучване (РПИП). То обхваща изграждане на канализационната мрежа на 8 софийски квартала – "Манастирски ливади", "Кръстова вада", "Гърдова глава", "Драгалевци", "Симеоново", "Бояна" "Бенковски" и "Орландовци". Необходимите инвестиции са за над 400 млн. лв.
Не по-маловажна е процедурата, която предстои да се сключи с Фонд мениджър за предоставяне на финансови инструменти чрез Фонда на фондовете в размер на 198 882 641 лв., които да допълвят дейностите по финансиране на ВиК отрасъла. През 2018 г. ще стартира последната процедура "Подготовка на третия цикъл на Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) и морската стратегия" с индикативна стойност 20 млн. лв. и бенефициент Дирекция УВ на МОСВ.
Оставащите предизвикателства и необходими решения за устойчивото финансиране на ВиК отрасъла в България представи Ивайло Колев от Световна банка, която от 2012 г. оказва техническа помощ на МРРБ и участва в изпълнението на част от мерките за осъществяване на Стратегия за развитие и управление на отрасъл водоснабдяване и канализация в Р България 2014-2023 г.
Значителният финансов ресурс, предоставян от европейските фондове, за ВиК сектора не е напълно достатъчен за постигане на екологично съответствие с европейските директиви и за поддръжка на съществуващата и новоизградена инфраструктура, трябва и държавата да отделя повече средства, посочи той. Трябва да се положат усилия за използване на възможностите на капиталовия пазар и институционалните инвеститори (пенсионни и застрахователни дружества).
Откъде да дайдат средства – през цени на ВиК услугите (tariffs); трансфери – целеви средства, и данъци и такси. От СБ предлагат промени в начина на ценообразуване на ВиК услугите, а именно:въвеждане на двукомпонентна цена на ВиК услугите, възможност за прилагане на различни методологии за ценообразуване, преценка на възможността за въвеждане на сезонна цена на ВиК услугите. Другото предложение е за промяна в начина на определяне на прага на социална поносимост на цените на ВиК услугите, заяви Ивайло Колев и посочи, че е необходима защита на най-бедните, гарантиране на минимално потребление, както и преосмисляне на ролята на КЕВР за "надежност и сигурност на ВиК услугите".
Веселин Димитров, Главен инженер в "Софийска вода", представи пилотен проект по обследване и заснемане отвътре на главни канализационни колектори в столицата.
Общата дължина на тези съоръжения в столицата е над 300 км. Обследването и заснемането на технологичното им състояние е много важно, като целта е превантивно да бъдат откривани и отстранявани нарушения в целостта им. Създаден е екип за обследване на големи колектори. През 2016 г. са обхванати 60 км магистрални трасета, а до 2022 г. – над 300 км главни канализационни колектори с височина над 1200 мм. Предвижда се направа на регистър на обследваните колектори и преливни съоръжения, както и Стратегия за поддръжката и поставяне на приоритети за инвестиции. Целта е намален риск от пропадания и замърсяване на околната среда.
През 2016 г. са изградени 6 пункта за мониторинг в реално време на канализационната мрежа. Прави се измерване на нивото и на качествени показатели на отпадъчните води, както и регистриране на преливане на дъждопреливни съоръжения в сухо време, ранно извествяне при настъпило експотационно събитие, локализиране на източник на замърсяване и др.
Инж. Петър Йорданов, Директор "Околна среда" в "Геострой" АД представи иновативния проект "Зелена ръжда", който успешно се прилага за пречистване на замърсени с тежки метали и металоиди води на територията на ПХП "Металург", гр. Бухово, където до ликвидирането на уранодобива в България е имало хидро-металургичен завод и хвостохранилище.
Пилотният за България екологичен проект се осъществява в партньорство с "Геотехмин" по технология на Мицубиши Матириълс Текно Корпорейшън, Япония. С прилагането на японското ноу-хау се постига едновременно от страняване на повечето тежки химически елементи и радионуклиди в процеса на неутрализация и циркулация на утайката. Крайният продукт на реакцията е магнетит, който е химически стабилен твърд отпадък. Резултатите показват, че тази технология е ефикасна и уникална. Освен в Япония и България, същата технология е изпитвана само на още две места в света – в уранови мини и рудници в Австралия и Канада. Инж. Йорданов подчерта предимствата на проект "Зелена ръжда" - ниски експлоатационни разходи, сравнени с традиционните методи на пречистване и намаляване на количеството образувани отпадъци.
През 2016 г. е разработен и усъвършенстван модел на иновативната технология – за пречистване на водите от очистката на димни газове в металургични комбинати и топлоцентрали. С успешното изпълнение на тези и други проекти Геострой се нарежда сред компаниите, които имат принос в постигането на по-високо ниво на опазване на околната среда.
Вероника Кръстева, проектов инженер "Пречистване на води и третиране на битови отпадъци" в HTI България, засегна темата за използването на отпадъците като ресурс, което е фокус на приоритетна ос 2 на ОП "Околна среда" 2014-2020.
В областта на компостирането HTI България работи в партньорство с австрийската инженерингова компания Compost Systems, която предлага технологии в добра комбинация с правилното оборудване. Компостирането е строго индивидуален процес, при който различни видове отпадъци и комбинации от тях, могат да дадат продукция с различно приложение. Затова HTI България активно участва в идейните решения на австрийската компания - от инвестиционното намерение до въвеждането в експлоатация. Широкият набор от машини дава възможност за правилен подбор на оборудването за всякакъв размер станции и при оптимални разходи, посочи Вероника Кръстева. В допълнение на стратегията на HTI България за ефективно управление на отпадъците в рамките на годината в структурата й концентрирано работи екип от специалисти. Те имат задача да предоставят комплексни и специфични технически решения по проекти, както за компостиране, така и за предварително третиране чрез анаеробно разграждане.