В памет на арх. Лило Попов: Архитектурата трябва да създава въздействащи пространства
Публикуваме отново последната статия на арх. Лило Попов в сп. ГРАДЪТ, бр. 4/2016




Списание ГРАДЪТ, бр. 4, август-септември 2016 г.
Напусна ни арх. Лило Попов. Завършил архитектурния факултет на Висшия инженерно-строителен институт в София (1973). Проектант в Районната проектантска организация - София (1973-1975). Специалист в Секцията по теория и история на градоустройството и архитектурата (СТИГА) от 1995 г., Център за архитектурознание при БАН (1979-2013). Зам.-главен редактор на сп. "Архитектура" (1991 – 2013). Преподавател към катедра "Обществени сгради" на УАСГ. Автор на студии в научни сборници и на множество статии в професионалния и масовия печат. Зам.-председател на УС на САБ (2008-2010). Една от последните получени награди са "Архитектон" на Съюза на архитектите в България и СГРАДА НА ГОДИНАТА 2016 - за хотел и спа Ува Нестум в Гоце Делчев. Сред реализациите след 2000 г. са Централен офис на "НОВЕ-АД" холдинг, София, ул. "Московска" 43, Евангелска методистка епископална църква, Варна, жилищна група "Хоризонт" в Гоце Делчев, Винарска изба с енотека в Гоце Делчев, Хотел и спа Ува Нестум в Гоце Делчев. Поклон пред светлата му памет! Поклонението е на 30 май 2017 г. от 14.30 часа в Централните софийски гробища. |
"Ува Нестум хотел и СПА" е завършващият етап на един спортно-рекреационен комплекс, разположен на около километър и половина източно от гр. Гоце Делчев по пътя към Гърмен, Лещен, Ковачевица, Огняново. На терен от около 60 дка последователно бяха реализирани барбекю, бутикова винарска изба с ресторант-енотека, спортен комплекс (два тенис корта и игрище за минифутбол с обслужваща сграда) и парк. Комплексът допълват езеро-рибарник на 8 дка, стопански сгради, лозови и овощни насаждения и затревен паркинг за над 60 автомобила.
В този обект съм следвал творческите си принципи, на които са ме учили и до които съм стигнал в хода на собствената си практика. Те не са особено сложни. Сградата трябва да произлиза от контекста и да го изявява, да използва максимално неговия потенциал; мястото трябва да стане по-красиво след нейната поява.
Архитектурата трябва да създава въздействащи пространства – вътрешни и външни. При това нека няма граница между тях, между вътре и вън – нека природата нахлуе в интериора на сградата и физически, и оптически през внушителното остъкляване – вода, зеленина, облаци, светлина. Важни са т.нар. междинни пространства – между вътре и вън. Важно е да се отделя внимание на всички проблеми, дори и да изглеждат незначителни. И някъде в съзнанието винаги стои онази наша възрожденска архитектура, която кара да трепва всяко българско сърце – за вдъхновение, дори и когато направеното не я наподобява външно.
Хотелската част съдържа 100 легла, разпределени в 24 хотелски стаи, четири апартамента с дворчета на терена, два луксозни апартамента и три студиа от мезонетен тип с тераси на покрива. Почти всички те гледат на юг, към новосъздадения парк.
Особено богато е решено фоайето с винобара към него, частично с височина 3 етажа и панорамен асансьор. За да не се задръсти то визуално от колони, е използвана конструктивна ос 7.80 м, която вмества две хотелски стаи на ос 3.90 м. През фоайето протича водна каскада, която започва от асансьора и свършва при камината.
В пода са вградени стъклени "витрини" (под тях всъщност са ревизионните шахти за канализацията, защото сградата няма сутерен) с антични артефакти, които отпращат към богатото историческо минало на района, вклютелно към намиращия се в съседство римски град Никополис ад Нестум.
Северно от хотелската част се намира СПА центърът с открит (25 метра дълъг) и покрит (15 м) плувен басейн, сауна, парна баня и помещение за релакс, фитнес зала и помещения за всевъзможни процедури – масажи, козметика, винотерапия и т.н. Плувният басейн е изцяло остъклен; конструкцията от стоманени шпренгелови греди през 4.20 м премоства отвор от 13.20 м.
Двете части оформят вътрешен двор и са свързани с топла връзка, която съдържа конферентна зала, зала за игри, зала за закуски с кухня, детска занималня. Особено внимание е обърнато на екологичната и енергийна проблематика. Богатото озеленяване, включително озелененият паркинг, се поддържа с капково напояване и автоматизирани системи. Осигурена е надеждна топлоизолация. Остъкляването е с троен стъклопакет и със специални стъкла, които пропускат или задържат избирателно слънчевата и топлинната радиация според конкретния случай.
Климатизацията на комплекса и топлата вода се осигуряват от термопомпи и вакуумно-тръбни слънчеви колектори. Приложена е VRV система, която е най-модерният начин на климатизация с много висока ефективност и ниво на автоматика.
Една моя позната, посетила комплекса, искаше да напиша и за сухия фонтан в средата на двора, който става чудесно за дансинг; за чувството на прозрачност: как човек може да помаха от басейна на приятелите си в хотела; за това, как със залеза на слънцето сенките падат върху двора и той придобива особена интимност... Но това навярно трябва да направят по-скоро гостите на комплекса.