Офис сграда Walltopia
Брой 2 на списание ГРАДЪТ







Брой 2 на списание ГРАДЪТ
Спорт, забавление, култура, работа и научни изследвания, събрани под един покрив. Такова нетрадиционно и иновативно съчетание на функциите предлага Офис сграда Walltopia, която е разположена на 15 196 кв.м РЗП в "София Тех Парк". Инвеститор е световният лидер в изработването на изкуствени катерачни стени "Уолтопия" ООД.
Идеята е да се създаде център за разнообразни активности, който да вдъхновява хората за по-здравословен начин на живот и работа. Социално място за срещи, в което се раждат идеи. В реализацията на проекта са инвестирани 12 млн. лева.
Арх. Васил Шарланов, ръководител отдел "Дизайн и архитектура", Walltopia AD:
Несравнимо е удоволствието да работим в сграда, която сами сме замислили и изпълнили
Предистория
Walltopia е българският пример за сбъдната американска мечта, доказателство, че за добрия продукт няма граници и фокусираните усилия се отплащат във времето. Основана през 1998 г., днес Walltopia е световният лидер в дизайна, инженеринга и производство на катерачни стени и спортно-развлекателни съоръжения. Като много други успешни компании и Walltopia води началото си от един гараж, но не в Силициевата долина, а във Велико Търново, родния град на двамата основатели - Ивайло Пенчев и Метин Мусов. Оттогава досега са изминали почти 20 години, а в портфолиото на компанията вечеима близо 2000 проекта в повече от 50 държави на 6 континента. Въпреки големите си успехи на развити и взискателни пазари като САЩ, Канада, Австрия, Германия, Швейцария, Русия, Китай и т.н. обаче в българския контекст Walltopia продължава да е сравнително непознато име. От една страна, заради нишовия бизнес, а от друга - заради изцяло експортната й ориентация.
С бързото развитие на компанията през последните години и ръст на оборота от 30% на година дойде и необходимостта от "нов дом". Така през 2011 г. Walltopia закупи парцел от 22 дка в кв. "Младост 3", в близост до новата тогава едноименна метростанция. Първата ни идея бе да оставим 20 дка от терена за парк с разнообразни външни спортни активности като рекреационен басейн, зимна градина, волейболно игрище, болдър парк, въжен парк, детски площадки, водни площи, велоалеи и други, които се допълват от активности в самата сграда като катерене, фитнес, СПА, детски спортен център, въжени линии, многофункционална зала за танци, йога и бойни спортове, кафе, ресторант, бар на покрива и други. Оттам дойде и името на сградата – Collider Activity Center, или сградата, където се "сблъскват" множество активности и дейни хора. Социално място за срещи, в което се раждат идеи. Препратката към големия адронен колайдер (ускорителят на частици в ЦЕРН) не беше случайна - управителят на Walltopia, Ивайло Пенчев, e теоретичен физик по образование.
Архитектурен конкурс
С разрастването на идеята за новата ни сграда осъзнахме, че задачата, която имаме за решаване, съвсем не е лека и макар че Walltopia разполага с над 50 архитекти, дизайнери и инженери, е добре да се обърнем към по-широк кръг от професионалисти. Така през есента на 2012 г. стартирахме международен конкурс, следвайки световните добри практики – с интересно задание, добър награден фонд, широко разпространение онлайн, престижно жури. Резултатът надхвърли всичките ни очаквания - в конкурса се регистрираха 566 екипа от 79 държави, от които 369 екипа от 63 държави предадоха проекти.
Без да искаме, направихме най-големия архитектурен конкурс, организиран някога в България, и може би най-впечатляващият на международно ниво в периода 2012-2013 г. Интересът бе толкова голям, че в деня на предаване сървърите ни блокираха и трябваше да удължим срока, за да успеят всички да качат файловете си. Журито в състав от арх. Райнард Йокс (Foster + Partners), арх. Жорж Хайнц (Heintz Kehr et associes), арх. Пол де Фроум (DKV Architecten), арх. Хеле Юл (Juul | Frost Arkitekter), арх. Андрю Йоман (Tower 151 Architects), арх. Андрей Черников (Chenikhov Studio), арх. Георгий Станишев (Projects GS), арх. Атанас Панов (LP Group), арх. Анета Василева ( WhAT Association), арх. Васил Шарланов (Walltopia) и Ивайло Пенчев (CEO Walltopia) имаше тежката задача в рамките на два дни да отсее най-добрите пет проекта, от които Walltopia да си избере един за голямата награда. До финалната права се добраха пет екипа, сред които 2 български - I/O architects и 1AStudio, испанците Fissure, хърватите Radionica Arhitekture и холандците Mars Architects. След индивидуални срещи с петте финалиста за победител бе избрана идеята на арх. Невил Марс, който в продължение на една година (март 2013 – март 2014) работи съвместно с екипа на Walltopia за доразработване на концепцията и превръщането й в работещо решение за сграда.
Нова локация в "София Тех Парк"
По същото време се положи началото и на една нова инициатива в столицата ни: създаването на първия високотехнологичен и иновативен парк - "София Тех Парк". Проектът имаше амбициозната цел да събере на едно място най-иновативните компании в България, където те заедно ще могат да развиват и създават нови продукти, обменят опит и споделят високотехнологични лаборатории и техника. Така в края на 2013 г. Walltopia бе поканена да инвестира в парка и да стане част от тази концепция. Няколко месеца по-късно, през март 2014 г., Walltopia закупи право на строеж в тех парка в непосредствена близост до бул. "Цариградско шосе".
Новата локация наложи редица промени и на практика проектирането на сградата трябваше да започне отначало. Тъй като трябваше да започнем строителството до края на 2014 г., се наложи целият проект да бъде поет от архитектурния отдел на Walltopia. Смяната на локацията промени и функциите на сградата. Фокусът се измести от спортно-развлекателна сграда към офис сграда, където да се помещава новият иновативен развоен център на Walltopia в съжителство с други компании, работещи в сферата на технологиите и IT индустрията.
Архитектурен образ и концепция
Макар крайният проект да се различава значително от оригиналната концепция от конкурса, архитектурният екип на Walltopia се постара да запази някои от най-важните черти на сградата. Едно от нещата, които ни грабнаха вниманието, бе агресивният устрем, който излъчва сградата. Затова, въпреки че тя порасна на височина до цели 30 м и удвои разгънатата застроена площ, беше важно да се открои категоричният силует на сградата, който се вписва с решителността на компанията да покорява нови върхове. Друга съществена част от общото обемно-пространствено решение е, разбира се, катерачният център, който е "сърцето" на цялата сграда. Той се помещава в три големи атриума, които са "разцепили" на части югозападната и североизточната фасада на сградата и ясно обозначават главните подходи към сградата. Поради силния наклон на покривната равнина на сградата трите атриума имат различна височина и така образуват три отделни зони с различна трудност за катерене – от начинаещи до напреднали. Трите атриума са остъклени в покривната си част и така позволяват в тях да навлезе естествена светлина, която да проникне и в най-вътрешните части на сградата. Друг търсен ефект е и преплитането с офис частите, които имат директен изглед към катерачните атриуми, а отделните офис зони са свързани чрез мостове, преминаващи през високите обеми на сградата. По този начин именно катеренето се превръща в обединяващата и свързващата тъкан на цялата сграда.
И не на последно място е редно да се спомене и прекрасният зелен покрив, който е естествено продължение на зелените корони на дърветата в парка. Освен място за отдих зеленината спомага и за допълнителна топлоизолация на целия покрив, който обикновено е едно от местата с високи топлозагуби във всяка сграда.
Фасадата
Фасадата бе едно от най-големите предизвикателства на проекта. По първоначален замисъл тя трябваше да е с финиш от черна перфорирана ламарина. След като разгледахме подобни сгради обаче, се оказа, че усещането вътре в помещенията е доста потискащо, затворено и некомфортно. Затова почнахме да търсим алтернативни варианти. Сред тях най-добрият се оказа фина винилова мрежа, която едновременно служи за слънцезащита и придава по-плътен обем на сградата, но в същото време дава достатъчно видимост и усещане за простор от вътрешната страна. За да проверим това решение, изготвихме мостра в реален размер на част от фасадата и закачихме на стария ни офис. Всичко изглеждаше обещаващо, докато не падна първият сняг и се оказа, че снегът се задържа твърде лесно от мрежата, което доведе до пълен мрак в помещението посред бял ден.
В крайна сметка се спряхме на решение изцяло от структурно остъкляване, което дава максимален простор и видимост на офисите, като заложихме на трислоен стъклопакет с високо селективно стъкло, което да ни пази от прегряване в летните месеци. Всъщност и самият наклон на сградата от юг допринася офисните етажи да са в сянка при високото лятно слънце. На практика единствено горните етажи на западната фасада имат нужда от малко допълнителна слънцезащита, която е добавена от вътрешната страна.
Растерът на фасадата на партера и пред катерачните атриуми е проектиран с по-едър размер през 2 м ширина, докато при горните офис нива е през 1 м. Така допълнително се засилва контрастът между публичните части в атриума и партера, както и останалите работни офис зони. Въпреки че вентилационната система на сградата снабдява достатъчно пресен въздух, за допълнителен комфорт са предвидени и отваряеми части по фасадата.
За да запазим идеята за триъгълна фрагментация на фасадата, която да наподобява катерачните стени на Walltopia, оставихме видима метална решетка пред основния стъклен слой на фасадата. Освен търсения визуален ефект решетката има и конструктивна функция да държи някои от тестовите ни съоръжения, които ще правим в бъдеще, като например Rollglider линията ни, която ще се върти около сградата и ще позволи на човек да "прелети" от най-високата част на сградата до терена.
Функционално разпределение
Функционалното решение на сградата се дели на един подземен паркинг етаж, партерен етаж с преди всичко публични функции и горни етажи с офис площи. Основна част от партера помества катерачния център, който с интересните си форми и цветове е доминиращ фактор в интериора на цялата сграда. Още влизайки във фоайето на сградата, всеки посетител се потaпя в света на катеренето, където единствената преграда от катерачната зона е ажурен стъклен парапет. Към катерачния център е предвиден и малък фитнес център. Освен залата за катерене на партера се намират ресторант, кафене и банков клон, които допълват сградата с полезни обществени функции, подпомагащи офис частите.
На следващите два етажа са поместени офисите на двете най-големи немски IT компании: Software AG и SAP. Планировката на сградата предложи изключителна гъвкавост при планирането на офис частите давайки възможност както за помещения от отворен тип, така и за класически офис от клетъчен тип, покривайки специфичните изисквания на наемателите.
На трето и четвърто ниво над партера са поместени основните офис площи на Walltopia. На първото от тях се намират отделите на компанията, които са от по-затворен тип и имат нужда от отделни, самостоятелни офисни единици. На горното ниво архитектурното решение е от изцяло отворен тип, продиктувано от конкретните нужди на фирмата. Там се поместват всички търговци, дизайнери, архитекти и инженери на Walltopia, съставящи най-креативната част на фирмата. Отвореният офис подпомага екипната работа по различните проекти. Това позволява и по-лесно планиране и разместване при разрастването на всеки от отделите, което невинаги е равномерно.
Поради наклона и формата на сградата горните етажи постепенно намаляват и петото ниво помества единствено офиса на управителя на Walltopia, a последното, шесто, ниво е открита панорамна покривна тераса.
Цялостното решение на интериора се върти около използването на естествени материали в суровия им вид като видим бетон и по-индустриален изглед с видими инсталации. Едно от предимствата на това решение е по-голямата светла височина в помещенията в сравнение с използването на окачен таван.
Строителство
За да може пряко да следим качественото изпълнение на обекта, решихме, че е най-добре сами да поемем функциите на главен изпълнител. Екипът от проджект мениджъри на Walltopia, ръководен от инж. Стоян Иванов, имаше нелеката задача да изпълни предизвикателната работа. И така най-накрая през декември 2015 г. направихме първа копка и започнахме строителството на сградата.
Груб строеж и конструкция
Подизпълнител на Walltopia по частта на грубия строеж е "Главболгарстрой", който беше основният строител на обекта през първата половин година. Наклонът на сградата на пръв поглед предполагаше използването на метална носеща конструкция, но все пак от икономическа гледна точка предпочетохме да направим стоманобетонна конструкция. Предизвикателството пред проектанта по част "Конструкции", инж. Илия Алашки, бе да даде адекватно решение за огромните конзолни части, достигащи близо 15 м на най-горния етаж. Сградата е с монолитна стоманобетонна конструкция с хоризонтални елементи – плочи с греди, безгредови плочи с капители и вертикални елементи – колони и шайби. Тя е разработена с обща фундаментна плоча и без деформационни фуги. Осите са разпределени през разстояния от 6 метра в зоните на вертикалните фасадни равнини и през 8.10 метра при наклонените фасади.
Най-голямото предизвикателство откъм изпълнение бяха наклонените стоманобетонни колони по фасадата, чиито кофраж и армиране изискваха висока прецизност на работа. Изискването за интериора колоните да останат с финиша на видимия бетон допълнително усложни изпълнението. Друго предизвикателство бе наклоненият покрив, чийто наклон върви диагонално на сградата и изисква нестандартно решение за кофража.
Наложиха се и редица промени по проекта по време на строителство. Първоначалният ни план бе да имаме панорамен ресторант на четвъртия етаж, но като започнахме да търсим наематели, които да го оперират, се оказа, че никой няма интерес да менажира ресторант на висок етаж, тъй като се предполага по-малък човекопоток и всъщност за целта бе предпочетен партерният етаж. Затова и още не завършили грубия строеж, се наложи да вземем мерки и да сменим част от планировката на сградата. Така четвъртият етаж се превърна в разширение на развойната част на Walltopia, а ресторантът се премести на партера. Това наложи и доливането на допълнителна наклонена колона на фасадата и разширение на част от наклонения покрив, който да покрие вече излишно голямата тераса, която преди това бе към ресторанта.
Качеството на изпълнението на грубия строеж бе потвърдено по време на 3Dсканирането на катерачния атриум, което направихме за проверка преди монтажа на катерачните стени. Отклоненията от проект до изпълнение в сложната форма бе едва между 1 и 3 см за цялата сграда, което надмина далеч очакванията ни за точност.
Изпълнение на фасада
С приключване на грубия строеж следващата важна стъпка бе изпълнението на фасадата. Както и при стоманобетонната конструкция, трудните части тук бяха най-вече двете наклонени фасади, където се оказа по-удобно стъклопакетите да се монтират от вътрешната част. Отваряемите наклонени клапи-прозорци също бяха предмет на сериозна нестандартна разработка и изпълнение.
Металната решетка беше сегментирана на големи сглобяеми части, които бяха предварително заготвени и поцинковани, а на място бяха сглобявани посредством болтови връзки. Най-много време отне детайлизирането на пробива на металната конструкция през остъклената окачена фасада, за да достигне стоманобетонната плоча, където се анкерира.
Именно сложността на фасадата бе ахилесовата пета на целия проект. Всъщност това не е особено изненадващо, тъй като просто досега подобен проект никога не е изпълняван в България. Затова и се стигна до известно забавяне в изпълнението на цялата сграда, тъй като всяка следваща част зависи пряко от това да има суха, изолирана зона за работа. В крайна сметка всичко е добре, когато свършва добре. Въпреки множеството трудности крайният резултат на фасадата постигна впечатляващата визия, която бе заложена по проект.
ОВИ инсталация
Макар на повечето архитекти да ни се иска визията да е водеща при избора на офис, всъщност повечето наематели се интересуват преди всичко от инсталацията за отопление и вентилация на сградата, тъй като тя е основен фактор за комфорта на обитателите.
Затова предвидихме изграждането на инсталации, които отговарят на всички международни стандарти за осигуряване на качествена експлоатация, устойчивост, ефективно използване на ресурсите, добра енергийна ефективност, иновативност и комфорт. Избраната система е четиритръбна с воден топлоносител, което позволява различни температурни режими в отделните части на сградата и е особено полезно в преходните сезони.
Пресният въздух се обработва от климатични камери, разположени на покрива, и се подава в сградата чрез топлинно изолирана въздуховодна мрежа и клапи за постоянен дебит. Пресният въздух се филтрира, охлажда или подгрява, преди да се подаде в сградата. За повишаване на ефективността на системата са предвидени роторни регенератори. За постигане на оптимални акустични параметри са планирани шумозаглушители. Производството на топло- и студоносител се осъществява от система, състояща се от водоохлаждаем чилър, въздушно охлаждаема термопомпа, водоохлаждаща кула.
Ако дотук описаното по част ОВИ е сравнително често срещано в една съвременна сградна система, то най-иновативната част от проекта е водният резервоар, който се намира под паркинга на сградата и цели да повиши енергоефективността й. Той представлява енергиен акумулатор, който нощно време се затопля или охлажда според сезона. След това през деня той отдава енергия на топло- и студоносителите, които през четиритръбната система разпределят енергията до крайните климатични тела. Използването на нощна електроенергия, от една страна, води до значителни финансови икономии, а от друга, също допринася за по-безшумна работа на климатичните инсталации през деня, тъй като работят на по-ниска мощност, преди да се изчерпа енергийният потенциал на акумулатора.
Крайните климатични тела в помещенията също са сравнително нови и непознати в България. Австрийската система на Trox се състои от active chill beams, които представляват дълги индукционни тела, окачени на тавана, както на открит монтаж, така и на вграден в растерен таван. Те едновременно подават свеж, пресен въздух и климатизират до нужната температура, използвайки водния топлоносител, както и рекупериран въздух от помещението. Освен високата ефективност на системата присъщо за нея е изключително ниският шум на работа (до такава степен, че понякога може да те накара да се замислиш дали изобщо работи в момента), както и ниската скорост на отдавания въздух, което допринася за по-високия комфорт и липсата на усещане за "течение" при работа на климатичната инсталация.
За климатизирането на атриумите са използвани въздушни дюзи Trox DUK, чиято далекобойност е изключително подходяща за помещения с голяма височина (в случай между 14 и 19 метра). За да се остави стъкленият покрив в атриумите максимално изчистен от инсталации, всички въздуховоди са скрити зад катерачните стени, а дюзите и смукателните решетки са технично вградени в структурата на катерачните панели.
Електроинсталация
Силовата система на сградата е решена с осигуряване на резервно захранване посредством дизел генератор, който покрива всички консуматори с необходимост от непрекъснато електрозахранване, както и значителна част от осветлението и нормалното потребление на сградата. Всички осветители в сградата са LED с оптимизирани показатели за осветеност и дълготрайност. С архитектурна цел осветлението е разделено на две групи с различни цветни температури: съответно 4000 К в офисите и помещенията и 3000 К в атриумите и катерачните зали.
Към слаботоковата система на сградата са разработени: структурно кабелна система в двоен под, безжична мрежа, пожароизвестяване, озвучаване и масово оповестяване, автоматика, система за управление на сградата, видеонаблюдение, контрол на достъпа, сигнално-охранителна система. Всички са проектирани и изпълнени така, че да осигурят високо качество на обитаване и функциониране на сградата, със съвременни материали от висок клас.
Заключение
Към днешна дата в новия дом на Walltopia работят над 700 души, а единствената част, която остава да бъде приета в експлоатация, е последният етап от сградата – офисът на управителя на Walltopia на петия етаж. Като всяко начало нанасянето в новия ни "дом" не бе лесно и повечето инсталации търпят финална калибровка, за да сработят във вида, в който са замислени. Въпреки това удоволствието да работим в сграда, която сами сме замислили, проектирали и изпълнили, както и да я виждаме да еволюира и да се подобрява всеки ден, е несравнимо.
Данни за обекта: ЗП: 2500 кв.м РЗП над кота терен: 11 621 кв.м РЗП под кота терен: 3575 кв.м Общо РЗП: 15 196 кв.м Височина: 30 м Проектантски екип: Главен проектант: арх. Васил Шарланов Проектанти по част "Архитектура": арх. Васил Шарланов, арх. Пенчо Пенчев, арх. Георги Вълканов, арх. Кунчо Цилков, арх. Пламен Вълков Проектант по част "Конструкции": инж. Илия Алашки Проектант по част ОВИ: инж. Борислав Орханиев Проектант по част "Електро": инж. Румен Радулов Проектант по част ВиК: инж. Иво Рашев Изпълнители Главен изпълнител на обекта: "Уолтопия" АД Главен технически ръководител: инж. Стоян Иванов Груб строеж: "Главболгарстрой" Окачена фасада: "ТАЛ Инженеринг" Довършителни работи: "Ен И Си Груп" ОВИ: "МПЗ Термоинженеринг" Електро: АТГ ВиК: "Пайп Систем" |