Главният архитект на София Здравко Здравков: Лицето на столицата се създава от добрата архитектура и качествените офис сгради



Изключително е важно да се проведе професионален дебат по отношение на бъдещето на София. Лицето на столицата се създава най-вече от добрата архитектура, качествените офис сгради и сградите с човешко лице. С тези думи главният архитект на Столична община Здравко Здравков откри Третата годишна конференция "Инвестиции и строителство на офис и корпоративни сгради".
В тази насока належащи са промените в Закона за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО), отбеляза арх. Здравков. Строителството е бизнес, който повлиява на всички индустрии и в тази насока такъв форум е особено важен като източник на добри идеи, които да дадат възможност за намиране на правилните посоки за развитие на нашия град. Трябва да избягаме от популистките теми, които ни заливат напоследък, и да започне да се чува гласът на разума и хората, които наистина виждат и знаят как да се развива София, допълни той.
По-късно арх. Здравков участва в дискусия, свързана с промени в нормативната уредба, чиято цел е подобряване на инвестиционната среда. Темата бе водеща в панел №1 на форума, който се проведе на 25 април 2017 г. в SEC (Sofia Event Center). Форумът е част от Building Innovation Forum Series 2017.
Последните тенденции при планирането, проектирането, строителството и управлението на офис сгради бяха представени днес.
Арх. Здравков акцентира и върху градоустройствените предизвикателства, свързани с изграждането на високите сгради. Повече от изказването му - виж тук. От приемането на нормативните изменения зависи постигането на точен баланс между инвеститори, граждани и институции.
Една от промените, които бяха предложени като задължение при проектирането на мащабни обекти, е разработването на транспортно-комуникационен план. Промяната към Закона за устройството и застрояването на Столичната община не беше приета от предишния парламент. Бизнесът като цяло приема тези изменения, като вече има инвеститори в големи комплекси, които възложиха направата на трафик анализ, с който да докажат транспортно-комуникационното обезпечаване на територията.
Участниците в панел №1 "Инвестиции в бизнес сгради и законодателство" обсъдиха и как големите проекти в България да бъдат възможност, а не проблем за развитие на градовете.
Офис площите са сред най-динамично развиващите се сегменти от имотния пазар. Националната статистика отчита впечатляващ ръст на разрешенията за строеж на административни сгради на база обща разгъната застроена площ.
Но за да отговорят на новите изисквания на пазара и големите наематели на офис площи от BPO/IT компаниите, инвеститорите ще трябва трябва да се справят с предизвикателствата на средата.
Тази тема дискутираха инвеститори в големи офис проекти по време на втория панел, а представители на три консултантски компании представиха актуална информация за инвестициите и пазара на офиси у нас.
Какви трябва да са съвременните бизнес сгради - на какви изисквания трябва да отговарят, за да бъдат дългосрочно устойчиви и успешни на пазара? На тези и други въпроси, свързани с новите тенденции при проектиране и изграждане на офис и корпоративни сгради, отговориха водещи архитекти по време на третия панел на конференцията "Инвестиции и строителство на офис и корпоративни сгради".
Темите включват архитектурата, функционалните решения и продуктите за една офис сградата като фактор за успешната й реализация, архитектурни и конструктивни аспекти на високите офис сгради, регенерация на значими обществени сгради, съвременни решения за сградно управление.
Всички участници във форума, както и програмата може да проследите на http://officeforum.bg
Третата годишна конференция предоставя платформа на водещите професионалисти в сектора - инвеститори, консултанти, архитекти, конструктори, инженери, доставчици на сградни технологии и материали, фасилити мениджъри и ползватели, и възможност за обобщаване на тенденциите и важните аспекти при реализацията на успешни офис сгради.