Небостъргач до "Парадайз Център" ще има. Столичните общинари одобриха плановете
Столичният общински съвет разреши строителството на небостъргач до мол "Парадайз Център" на бул. "Черни връх" в столицата.
Конкретна височина на бъдещата сграда "Парадайз Тауър" днес не бе обсъждана, нито одобрявана.
Общинарите гласуваха единствено промяна в градоустройството на терена - изменение на плана за регулация и застрояване (ИПРЗ). На базата на това решение тепърва ще се прави проект на сградата, а впоследствие ще се внесат документи за разрешение за строеж.
Първоначалните намерения на инвеститора "Магна МК" са да вдигне на мястото 215-метров небостъргач (55 етажа). Повече за новите сгради - виж в дигиталната система PDS.BG.
В началото на заседанието Иво Божков от групата на Реформаторския блок предложи точката да бъде отложена от дневния ред, но идеята му не се прие. При последвалите дебати той беше един от най-активните общинари.
"Инвестициите и бизнес развитието на София трябва да бъдат подкрепяни с всички възможности, за да се развива градът. В същото време България не е бананова република, в която идват едни хора с куфари с пари, изсипват ги и правят каквото си искат. Трябва да се спазват правилата и нормите", коментира Иво Божков.
По думите му на това място не бива да се изгражда 55-етажна сграда, защото се отнема визуалното богатство, което представлява Витоша и гледката към планината. Подпочвените води в района също можели да се окажат проблем.
"Аз съм привърженик на небостъргачите, но не това е мястото. Имаме огромното софийско поле за целта", добави Божков.
Общинският съветник Войслав Тодоров от коалиция "Сердика" също изрази опасения, че бъдещата кула ще закрие гледката към Витоша.
"Когато разрешаваме 215-метрова сграда точно под полите на Витоша, ние го правим с ясното съзнание какво причиняваме на този град и че това ще има трайни последици. Нали приехме плана на Западното направление, за да съберем високите сгради в тази зона", каза Тодоров.
Заместник-председателят на Столичния общински съвет Николай Пехливанов беше по-умерен в изказването си.
"Нека да не изхождаме от позицията, че нещо грозно ще се появи на това място. По света има много красиви високи сгради. Одобрявайки градоустройството днес, това не означава, че сградата ще бъде с такава етажност и височина, за каквато се говори. Разрешението за строеж ще е в компетенциите на главния архитект", каза Пехливанов.
"Тук не става въпрос за някаква "Годзила", която ще скрие цяла Витоша. Не мисля, че трябва да спираме инвеститорите, когато проектът е законен", коментира Орлин Алексиев от групата на ГЕРБ.
Накрая думата взе и главният архитект на София Здравко Здравков. Той съобщи, че въпросното градоустройство било една от преписките, с които се е сблъскал още в първите дни след избора му.
"Срещнах се с инвеститора и му обясних, че има проблем. Отмених градоустройството, одобрено от предишния главен архитект (Петър Диков) - "санирах" нередностите, които открих в работата му. След това инвестиционното намерение бе обсъдено на няколко експертни съвета, на които инвеститорът представи трафик анализ, както и визия как сградата се вписва в заобикалящата среда. По отношение на днешното предложение са спазени всички законови изисквания, но решението е на общинския съвет", бяха думите на арх. Здравков.
В крайна сметка столичните общинари одобриха градоустройството на терена след гласуване и прегласуване. При първия вот точката бе подкрепена от 28 съветници от 44 гласували, а останалите 16 бяха против.
При прегласуването предложението срещна по-голяма подкрепа - 31 бяха "за" от 47 гласували, а 16 бяха "против".