Васил Караиванов: "София Тех Парк" ще расте със 125 дка зони за развитие


Във връзка със заявения инвеститорски интерес към 6-те зони за бъдещо развитие в "София Тех Парк", ръководството на технологичния парк подготвя конкурсната документация за участие.
Конкурсите за новите зони ще се обявяват поетапно, като втори етап от развитието на парка. В тях ще се учредяват отстъпени права на строеж по застроителния план, публикуван на интернет сайта на "София Тех Парк".
По предварителна информация първо ще се обяви търг за сграда с 35 000 кв. м РЗП (разгъната застроена площ), като заявените досега инвеститорски намерения са различни към отделните зони.
Конкурсите, които държавното дружество ще обяви, са част от предприетите мерки за развитие на всички площи в обхвата на Научно-технологичния парк София и привличане на инвеститори с интерес към изграждане на многофункционални административно-обслужващи сгради.
Така се постига и целта за трайно установяване в комплекса на водещи компании от областите информационни и комуникационни технологии, науки за живота и зелена енергия.
Ето какво каза дни преди обявяването на първия конкурс председателят на Съвета на директорите на "София Тех Парк" АД Васил Караиванов.
Г-н Караиванов, какъв е инвеститорският интерес и компании от какви сектори са готови да развиват свои бази на територията на "София Тех Парк"?
- Към момента в "София Тех Парк" АД са постъпили над 15 заявления за инвеститорски интерес към зоните за бъдещо развитие. Заявленията са от компании, които работят в различни сектори на икономиката. Всички потенциални кандидати обаче ще трябва да отговарят на изискванията, заложени в документацията за провеждането на конкурси за избор на инвеститори, които предстои да бъдат обявени съвсем скоро.
От началото на проекта за научно-технологичен парк една от основните му цели е привличането на частни инвеститори. Като цяло те трябва да допринесат за цялостната екосистема в парка и устойчивото й развитие. Сред основните изисквания към тях е да развиват дейност във фокусните области на парка – науки за живота, информационни технологии и чиста енергия. Друго изискване е не по-малко от 30% от площите в бъдещите сгради да бъдат ползвани от компании, които имат силно изразена изследователска и развойна дейност във фокусните области на парка и да отговарят на определението за високо технологична компания, формулирано от Европейската комисия.
На какъв принцип ще са базирани отношенията между държавната компания "София Тех Парк" АД и новите инвеститори?
- Отношенията между "София Тех Парк" АД и инвеститорите ще са на база пълна откритост, прозрачност и отворена комуникация, които да спомогнат за ползотворното партньорство.
Инвеститорите в сгради ще имат ли право на собственост върху земята, която ще застрояват?
- Те ще получат възмездно право на строеж върху съответните терени.
Каква е територията, която ще се предостави за нови инвестиции?
- Планира се инвестициите да бъдат насочени към шестте зони за бъдещо развитие на научно-технологичния парк. Всяка зона е с различни параметри, които са публични и са указани в генералния план на парка. Зоните за бъдещо развитие са общо 125 дка, от които 52 дка са отредени за озеленяване. Зоните за бъдещо развитие ще бъдат процедирани поетапно.
Кое в структурата и управлението на технологичния парк ще е водещо за вас като ръководство?
- Всички елементи от структурата на парка са с еднакъв приоритет и ръководството на "София Тех Парк" не дава превес, на който и да било от тях. Всяко отделно звено от инфраструктурата на парка – иновационният форум "Джон Атанасов", Лабораторният комплекс, Инкубаторът, сградата на Музей/Експериментариум, е важен фактор в нашата екосистема, както и от самия проект за научно-технологичния парк.
Приоритет в управлението на ръководството обаче ще бъде с ускорени темпове да работим за развитието на тези звена и постигане на синергия между тях, както и между представителите на академичната и научната общност и бизнеса на територията на парка. Няма да забравим дори и децата, за които предвиждаме в Експериментариума на парка да бъде създаден детски технологичен център.