1.5 милиона лева за превенция и управление на риска от наводнения през 2017


"ГРАДЪТ ИНФРАСТРУКТУРА"
За промяна на климата учените сигнализират от десетилетия, но през последните години хората усетиха големите дневни температурни амплитуди, новите сезони, рекордни валежи и наводнения, опознаха явлението омега-блок, при което, щом области с ниско атмосферно налягане се появяват внезапно над определени райони, нивата на валежите в тях рязко се повишават. Всички усетиха глобалното затопляне и последиците от него: места с наводнения, други – с продължителна суша.
В оперативна програма "Околна среда" 2014 - 2020 ос 4 беше въведена мярка "Превенция и управление на риска от наводнения и свлачища" на обща стойност 121 млн. лв. През лятото на 2016 г. Министерството на околната среда и водите предостави 39 млн. лв. на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (ГД ПБЗН) за доизграждане и оборудване на 6 центъра за реакция при природни бедствия и кризи – в Шумен, Габрово, Враца, Пазарджик, Бургас и София ще бъдат обучени над 90 хиляди души, като 78 хиляди от тях деца. Близо 700 преподаватели и специалисти ще участват в процеса на обучение.
В бюджета на София за 2017 г. са заложени средства за почистване на над 100 участъка от речни корита с обща дължина 75 км. За настоящата година са предвидени 1.05 млн. лв. за изпълнението на първия етап от почистването на река Искър, осигурени през 2016 г. от Междуведомствена комисия на МС. Ще бъде обновен участъкът от корекцията при летище София до корекцията при бул. "Чепинско шосе" с дължина 5000 метра. Проектът ще продължи 5 месеца и ще приключи преди голямото пълноводие и контролното изпускане на язовир "Искър". През 2016 г. за него е изготвено прединвестиционно проучване за оформяне коритото на река Искър; направено е хидравлично моделиране на водното течение; извършена е проверка на пропускателната способност при летище София; предложени са 4 варианта за оформяне на речното корито. През 2017 г. ще се изготви работен проект. Изпълнител на укрепването е ДЗЗД "Грийнстрой", съставена от "Инфратранс консулт" АД и "Цем Р бг" АД, "Гарант 90 – Цонев и Сие" ООД, "Аквагруп проект" ЕООД.
Предотвратяването на наводненията
става чрез планово почистване на речните корита, аварийно осигуряване на проводимост на реки; мониторинг и контрол на язовирите; опазване на общинския горски фонд и биоразнообразието и други.
Контрол на язовири - общинска собственост 2016-2017 г. Язовири Обем, височина, текущо състояние Язовир "Суходол 2" - Обем 220 000 м³, височина 12.30 м, поддържа се в безопасно техническо експлоатационно състояние. Язовир "Мърчаево" - Обем 69 900 м³, височина 7.20 м, поддържа се в безопасно техническо експлоатационно състояние. Язовир "Мрамор" - обем 350 000 м³, височина 4.70 м, поддържа се в безопасно техническо експлоатационно състояние. Язовир "Сеславци" висок е 7.00 м, язовирът е празен, извършено е обследване за целесъобразността за възстановяване или извеждане от експлоатация. Язовир "Кремиковци" е висок 7.60 м, язовирът е празен, извършено е обследване за целесъобразността за възстановяване или извеждане от експлоатация. |
2017 г. - предстоящи проекти
- Предпроектни проучвания по възстановяване на заливни зони и възстановяване на биоразнообразието по течението на реките Искър и Лесновска
- Предпроектни проучвания по биологично укрепване на бреговете на некоригирани речни корита и естествени водоеми чрез засаждане на дървета и храсти в район Нови Искър и район Кремиковци
- Анализ на техническото състояние на язовир "Иваняне" (в землището на кв. Филиповци и с. Иваняне).
Мерките за защита от наводнения на територията на Столична общи на през 2016 г. са свързани са свързани с почистване на на речните корита, поддържането им в условията на естествена проводимост, изпълнение на функциите на оператор на язовирна стена, определяне на заливните зони по поречието на река Искър в урбанизираните територии, наблюдение на водните нива на реките и язовирите, общинска собственост.
През 2016 г. са почистени 66 км речни корита на територията на общината. Направена е цялостна реконструкция и се поддържат язовирите "Суходол 1", "Мрамор" и "Мърчаево", като ежегодно се почистват 50-километровите участъци след язовирната стена. Като оператор на язовирна стена Столична община два пъти годишно извършва измервания, обработка и изчисление на хоризонтално и вертикални деформации, както и изготвя анализ от получените резултати. Ежегодно почиства язовирните стени и 500-метровите участници след преливните съоръжения на язовирите общинска собственост.
Пилотен българско-германски проект
1,5 млн. лв. са вложени по проект за ранна превенция от наводнения на реки и язовири в Софийско; 23 станции отчитат в реално време нивата на реките, които минават през София. Проектът за информационна система за ранно предупреждение и прогнозиране на наводнения на територията на Столичната община се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на образованието на Република Германия и две немски компании. Измерването се извършва чрез радарни сензори, като са заложени и две прагови нива. Националният институт по метеорология и хидрология при БАН ще помага за по-точното прогнозиране на данните, а учените ще могат да използват информацията безвъзмездно за своите разработки. Като резултат от работата на системата досега е изработен хидроложки модел, който обхваща 4 от най-големите реки - Драгалевска, Суходолска, Перловска и Владайска. Освен 23-те станции, които отчитат нивото на водата, се наблюдават и 8 точки на критични места. При покачване на водата информацията се получава веднага на телефоните и чрез интернет от отговорните звена.