500 кв. м от сградата на Collider Activity Center не са въведени в експлоатация
"Няма наематели в сградния ви фонд, още по-малко високо-технологични, няма други частни инвеститори от ранга на Уолтопия". Това твърди в писмо до медиите Ивайло Пенчев, собственик на Уолтопия, единственият частен инвеститор в София Тех Парк. Според него, държавата го е подвела да инвестира в технологичния парк, а впоследствие е предизвикала редица спънки при реализацията на проекта, което довело и до оскъпяване на инвестицията.
Сградата на Колайдера трябваше де е готова до края на 2016 г., в началото на януари т.г. инвеститорът очакваше сградата да заработи най-късно през март 2017 г.
Има още двама чуждестранни инвеститора - софуерни компании, които очакват да заемат заявените офис площи в сградата.
Има 3 подписани договора, с ангажимент за завършване на сградата на "Уолтопия" до края на 2016 г., като към 31 декември 2016 г. над 3200 кв. м площи не са въведени в експлоатация. Към настоящия момент над 500 кв. м още не са изпълнени. Това обяви в ефира на Би Ти Ви изп. директор на държавното дружеството "София тех парк" АД Иван Симеонов.
Сградата на Collider Activity Center заема площ от 13 000 кв. м, като строителството й започна през декември 2014 г. Инвестицията в нея нараства от първоначално предвидените 15 на 18 млн. лева.
Договорът с държавното дружество е да приключи строителството до края на 2016 г., като за забавянето на строителството инвеститорът търпи неустойка.
Двете компании предпочетоха да комуникират чрез медиите. На острото критичното писмо на инвеститора, в което той обвинява държавното дружество в спънки при проектирането и изпълнението на проекта, довели до неспазване на сроковете и дължими неустойки, ръководството на "София тех парк" отговори, че "към момента не е започнала процедура по налагане на такава санкция от страна на "София Тех Парк" АД. Единствено от страна на ръководството са изпратени писма до "Уолтопия", с покана за среща, на която да се уточнят условията за заплащане на такса управление и да се обсъди въпросът с неустойката за неизпълнение на договора".
Над 75% от офис площите Инкубатора са заети,
обяви тази сутрин изп. директор на парка Иван Симеонов. В сградата има работещи вече над 30 компании. Започнала подготовка за кандидатстване по около 10 проекта. Заявени са и над 18 инвестиционни намерения.
В моментавсе още се подготвя процедурата по избор на оператор за стартъп инкубатора в парка.
Да припомним, че преди почти година дружеството покани стартъпи, които искат да станат част от иновационната екосистема на T+IN - първият научно-технологичен парк в България, като им предоставя достъпни офис пространства и достъп до уникална среда, която помага за развитието на високите технологии и иновациите.
83 млн. лева са инвестирани досега в София Тех парк,
с подкрепата на ОП "Развитие конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2013 са инвестирани дисега във високотехнологичния парк, твърид ръководството му.
Половината от тях са инвестирани в изграждането и оборудването на 11 лаборатории, които са част от екологичната система и са създадени в партньорство с водещи български университети.
Технологичният парк, който бе открит официално на 10 декември 2015 г., се намира на територията на бившите военни терени на 4-ти км в София.
Той включва "Лаборатории", "Инкубатор", "Музей/Експериментариум и посетителски център с пешеходен мост", "Етажен паркинг", "Иновационен форум", като всяка от тях е съставно звено в научноизследователската дейност.