Надя Данкинова: 200 български общини са избрали фонд ФЛАГ за кредитор
Изпълнителният директор на фонд ФЛАГ по повод 10 години от създаването на фонда, като дългов инструмент на държавната политика за регионално развитие
Г-жо Данкинова, Фондът за органите на местното самоуправление в България – ФЛАГ, отбелязва 10 години от създаването си. Мисията му е да подкрепя усилията на българските общини при подготовката на проекти, свързани с модернизирането на градската инфраструктура. Бихте ли направили равносметка на дейността на фонда през този период?
- Първо искам да благодаря на ГРАДЪТ Медиа Груп за партньорството през годините и за възможността да участваме в различни ваши проекти и да популяризираме своята работа и инициативи. 10 години по принцип не са много, но за живота на една организация обикновено са измерител за устойчивост, успешност и време за равносметка. С Разпореждане № 4 на Министерския съвет на Република България от 7 март 2007 г. е създаден Фонд за органите на местното самоуправление в България - ФЛАГ като инструмент на държавната политика за регионално развитие.
Мисията на Фонда е да подкрепи усилията на българските общини, в процеса на подготовката и успешното изпълнение на проекти, насочени към модернизиране и разширяване на общинската инфраструктура и към създаване на устойчиви и модерни местни общности.
Ако трябва да направя равносметка за дейността през тези години уверено мога да заявя, че българските общини разполагат с утвърден и надежден финансов инструмент, с подкрепата на който да реализират своите важни инфраструктурни проекти. Изградено е партньорство и доверие – 200 от българските общини са избрали фонд ФЛАГ за кредитор и са редовни платци.
Фондът се позиционира като финансова институция с много добра репутация, отговорна и дисциплинирана – за 10 год. при почти 1 млрд. предоставени заеми ФЛАГ няма загубен нито 1 лв. и управлява средствата си ефективно и с висок резултат. Това позволява привличането на евтини и изгодни ресурси както от международните финансови институции, така и от търговските банки.
ФЛАГ е динамичен и развиващ се финансов инструмент – през годините създаваме нови гъвкави продукти с цел максимално да отговорим на потребностите. Оценката, която най-често получаваме от нашите клиенти е като за място, където винаги се търси начин за решение на проблема.
Какъв тип проекти реализират най-често общините с вашата финансова подкрепа?
- Обичайно подкрепяме инфраструктурни проекти в целия спектър на икономическите дейности. Прекрасно е, че портфейла на фонда е от проекти в социалната инфраструктура във всички нейни измерения, през градската среда до големите проекти за ВиК мрежа, пречиствателни съоръжения и регионални системи за отпадъци. Започнахме с краткосрочни заеми за мостово финансиране, днес портфейла ни е почти на 100% от дългосрочни кредити за собственото участие на общините в проектите.
Какви качества трябва да притежават проектите, за да получат финансиране от ФЛАГ? Кои са най-често допусканите грешки при кандидатстване?
- За дейността досега проектите, които подкрепяхме задължително следваше да са получили финансиране с Договор за безвъзмездна помощ по някоя от Оперативните програми или друг инструмент на ЕС. Финансирахме проекти, които имат избрани изпълнители, след успешно проведени обществени поръчки и без пороци в процедурите по ЗОП.
По отношение на допусканите грешки, не бих говорила за грешки при кандидатстване, защото процедурата за подаване на искане за финансиране от ФЛАГ е доста отворена. Експертите на фонда работят заедно с екипа на общината при окомплектоване на документацията. Нашите клиенти разчитат на пълна подкрепа при структуриране на искането за кредит. Това е и едно от големите предимства на фонда пред останалите финансиращи институции.
Доста често разчетите за нужното финансиране претърпяваха промяна след изясняване на механизма на плащанията, възможните междинни и финално плащане – обикновено общините можеха да се справят и с по-малко заемен ресурс от първоначално планирания. В този смисъл получаването на заем от ФЛАГ има и добавена стойност особено за по-малките общини по отношение на оптимизация на паричните потоци и по-успешно планиране и изпълнение на проекта.
Кои са основните предизвикателства пред ФЛАГ през 2017 година? С какъв финансов ресурс разполагате през тази година?
- 2017 година е наистина година на ново десетилетие и нови предизвикателства. Реално започва финансирането на проектите от програмен период 2014-2020. Работейки изцяло в пазарна среда трябва да успеем да запазим предимствата си, свързани с предлагането на качествена и експертна услуга.
Разполагаме с достатъчен финансов ресурс - близо 100 млн. собствен капитал и още близо 150 млн. лв. привлечен капитал от търговските банки под формата на гъвкави кредитни линии до 2023г. При необходимост можем да договорим още до 100 млн. лв. Използвам възможността да благодаря на българските търговски банки за доверието и партньорството. На практика чрез ФЛАГ те достигат до финансиране на проекти на почти всички общини в България при споделен кредитен риск, което прави и цената на ресурса достатъчно добра.
Друго голямо предизвикателство е свързано с дейностите на дъщерното дружество – Фонд за устойчиво градско развитие на София, което работи като фонд за градско развитие по инициативата JESSICA. Получихме потвърждение за реинвестиране и вече имаме първия подписан договор. Разбира се подготвяме да използваме натрупания опит и експертиза и да участваме в подбора на новите финансови посредници. Очакваме с нетърпение процедурите на Фонда на фондовете и вярваме, че ще бъдем успешни.
Бихте ли споделили някои от проектите, които очаквате да започнат реализацията си през тази година с финансовата подкрепа на ФЛАГ? А кои ще бъдат завършени?
- През 2017 г. очакваме да стартират голяма част от проектите от инвестиционните програми на общини по ОП "Региони в растеж" и съответно да потърсят финансиране от фонда.
Вече сме подкрепили доста проекти по програмите за ТГС, като този на Балчик "Представяне на регионалното културно наследство в 3D" от програмата за трансгранично сътрудничество "INTERREG V-A Румъния – България 2014 – 2020 г." и на община Поморие "Изпълнение на мерки за повишаване на енергийната ефективност в МБАЛ - Поморие" от Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.
Финансираме и фазирани и ранни проекти по ОП "Околна среда", като този на общините Тервел - Втора фаза на проект "Разширение и реконструкция на ПСОВ Тервел, реконструкция и доизграждане на канализационната мрежа и реконструкция на водопроводната мрежа на град Тервел" и Банско "Рехабилитация на водоснабдителната и канализационната мрежа на гр. Банско с изграждане на ПСОВ", които очакваме и да бъдат завършени през 2017г., заедно с проекти на общините Варна "Възстановяване водопроводимостта на охранителни канали на територията на кв. "Аспарухово", гр. Варна", от Фонд "Солидарност" на ЕС и Шумен – "Интегриран воден цикъл за град Шумен - ІІ етап – втора фаза", от ОП "Околна среда 2014 - 2020 г."
В процес на завършване са проекти за енергийна ефективност на общините Златица, Рудозем и Мадан, финансирани чрез Финансов механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014 година.
Каква е визията Ви за развитието на фонда през следващите години?
- Ще продължим да търсим възможности за утвърждаването на фонда като финансов инструмент за градско развитие. Успешният старт, чрез дъщерното дружеството на фонда като Фонд за градско развитие за София, ни дава увереност да продължим да развиваме това направление от дейността.
Визията ни е за развитие и утвърждаване на фонд ФЛАГ като устойчив финансов инструмент в подкрепа на българските местни власти. Постепенно излизаме от сферата на безвъзмездната помощ. Работим в посока на създаване отделни финансови блокове, които да обхванат проекти от жизнено важно значение за общините и които са извън обхвата на финансовите инструменти по Оперативните програми – това са общинските пътища, енергийна ефективност, подобряване на околната среда. Възможно е да се привлекат средства както от международните финансови институции и търговските банки, така и от специалните инструменти на ЕС.
Имаме ясна стратегия за реализация, надявам се да срещнем и нужната подкрепа по отношение на нужните решения и още през тази година да имаме нов и много необходим финансов продукт.