Нов живот за старите заводи и складове – от "Кремиковци" през пивоварница "Каменица" до DP World London Gateway















В европейски мащаб има тенденция за окрупняване и строителство на все по-големи индустриални и логистични комплекси. Това заяви Владислав Дечев, директор в архитектурното бюро Stephen George International, по време на Четвъртата годишна конференция "Индустриално строителство и инвестиции" в Sofia Event Center (SEC). Събитието бе организирано от "ГРАДЪТ Медиа Груп" и е част от Building Innovation Forum Series 2017.
Дечев даде пример с гигантския проект DP World London Gateway, който комбинира най-новото морско контейнерно пристанище във Великобритания с най-големия логистичен парк в Европа. В реализацията му се използват най-новите технологии за повишаване на продуктивността и намаляване на разходите. Обектът се намира на 45 км източно от Лондон – най-големият град консуматор на Острова, а общата инвестиция в него се оценява на 1,5 млрд. британски лири. Логистичната мегабаза ще заеме терен от 3000 дка – на мястото на стара петролна рафинерия, като се очаква да бъдат построени сгради с обща разгъната площ от 880 000 кв. м.
Владислав Дечев отбеляза и производствено-складовият комплекс Южна врата край Москва, в района на Домодедово. Базата се шири на терен от 1440 дка и на нея ще бъдат изградени сгради с обща разгъната площ от 652 000 кв. м. В комплекса край руската столица има две електроцентрали и купувачът/наемателят може за отрицателно време да се нанесе, отбеляза Дечев като контрапункт на липсата на инфраструктура в България.
Най-интересно в залата стана, когато Владислав Дечев показа визуализации за бъдещето на бившия завод "Кремиковци" край София, който е собственост на Първа инвестиционна банка. Stephen George International съвместно с консултантската компания "Фортън" са изготвили по заръка на ПИБ идейна концепция какво може да се построи на терена на неработещия от години металургичен гигант – близо 8000 дка. Отговорът: зона със смесени функции, която представлява "град в града".
Най-много място в зона "Кремиковци" е предназначено за логистични площи – в южната част, към София. Близо до тях са и зоните за леки производства и научно-развойни центрове. В средата на огромния терен би могло да се оформят офис сгради, голям парк и голф игрище. А в северната и североизточната част – към Стара планина – са заложени къщи и апартаментни сгради.
"Спорно е доколко софиянци в момента са готови за жилища в този район, но локацията има потенциал, ако се разглежда дългосрочно, за поне 20 г. напред. Все пак говорим за нови сгради с разгъната застроена площ от 1,4 млн. кв. м на територията на "Кремиковци", с възможност за увеличаване до 2 млн. кв. м при подходящ пазар", обясни Дечев.
По време на същия панел "Тенденции и иновации в проектирането и строителството на промишлени сгради" арх. Георги Стоянов, управител на "Архитектурно-Дизайнерско студио", представи предизвикателствата при реконструкцията на индустриални обекти.
Колектив на студиото съвместно с арх. Раби Брейди е проектирал цялостното преустройство на стара сграда в Асеновград в завод за металообработка и машиностроене с 20 000 кв. м РЗП. Възложител там е машиностроителната компания "МИЛКО", която миналата година беше включена в доклада на Лондонската фондова борса "1000 фирми, вдъхновяващи Европа".
"Архитектурно-Дизайнерско студио" в партньорство с ливанското бюро Rabih Breidy Architect е автор и на проекта за реконструкцията на изоставен обект в съвременни офис площи и технически колеж със 7200 кв. м РЗП. Възложител е фирма "Клара-ТТЦ", която е от групата на "МИЛКО".
Георги Стоянов представи и проект за база с модулни складове на бул. "Кукленско шосе" в Пловдив.
"Често се вглеждаме в корпоративната визия и елегантната архитектура, а пренебрегваме пространственото разположение на технологичните инсталации, правилното им съчетаване със сградните инсталации и ремонтопригодността на една сграда", заяви инж. Димитър Недев, управител на "Корект Проект".
Той говори за технологията в производствените проекти. По думите му добрите практики са, когато възложителите и всички участници в строителството спазват отделните стъпки в инвестиционния процес: изясняване на концепцията и необходимите функционалности, проектиране, конкурс, строителство.
Съветът ми е да има контрол при всички елементи на инвестиционното проектиране, да се отделя достатъчно внимание на отделните етапи, за да няма връщане назад, призова Недев. И даде пример с международен инвеститор, който стъпил в България с екип, непознаващ родната действителност и действащ по международните практики. Поради липса на комуникация и недобре оформено задание възникнали проблеми в проекта.
Арх. Павел Иванов, съдружник в "Арт Ню Вижън", представи интересния проект за мултифункционален комплекс, който "Каменица" изгражда на мястото на бившата пивоварна в Пловдив. Там ще има мини пивоварна за производство на крафт (жива) бира, ресторант-бирария, музей, амфитеатър за различни събития.
"Идеята ни беше да запазим духа на отминалата епоха, който носи старата фабрика. Ядрото на концепцията ни е коминът, който е запазен като част от сградата. Използвахме старинни елементи, както и нови модерни технологии като окачени фасади", обясни Иванов.
Планира се пивоварница "Каменица" да отвори врати през 2018 г.
Арх. Георги Савов, управител и съдружник във "Вамос", обърна внимание на предимствата при съчетаването от една фирма на проектирането и проджект мениджмънта . В този случай възложителят още в най-ранна фаза има реална преценка за стойността на обекта и така по време на строителството се правят по-малко промени спрямо първоначалния проект.
Георги Савов съобщи, че през м.г. компанията е завършила завод за машинни масла в Косово и е започнала работа по два нови обекта – логистичен на БИТТЕЛ на бул. "Брюксел" в София (близо до летището) и производствена база на "Интрама" до Пловдив, която се очаква да бъде пусната в експлоатация през април т.г.
Савов обърна внимание на лошото състояние на инфраструктурата в страната. "Администрацията в община Марица полага доста усилия да помага, но и те са безсилни, защото инфраструктурата ни е в отчайващо състояние", каза той.
Инж. Георги Колчаков, управител на "Бета Консулт", представи новия завод за дървопреработване на "Кроношпан" във Велико Търново. Уникалното там е, че са използвани заводски стоманобетонни колони с височина 26 м и предварително напрегнати стоманобетонни греди с дължина 36 м.
"Това беше предизвикателство дори за транспортиране до обекта. Сградата е дълга 400 метра – със стоманобетонна конструкция и колони", обясни Колчаков.
Инж. Явор Арсов, мениджър "Архитектурни и инфраструктурни проекти" в "Оргахим", представи всички бизнес направления, по които работи компанията, а не само продуктите с които е най-известна – лаково-бояджийски и лепила за плочки. Заводът предлага специализирани продукти за строители като топлоизолационни и хидроизолационни системи, огнезащита за метални конструкции, епоксидни и полиуретанови покрития, както и декоративни и подови настилки от естествен мрамор.
Хидроизолация на "Оргахим" е използвана при петте нива с паркоместа в "Милениум център" в столицата. Компанията е предложила и специални решения за водните кули в България, които не са ремонтирани в последните 35 г., но за които сега държавата започва политика за реновация чрез ВиК дружествата.