КАБ спечели награда в конкурса на WhATA за активността си с новия председател арх. Борислав Игнатов
Годишни награди за успехите и провалите в българската архитектура през 2016 WhATA AWARDS бяха определени с онлайн гласуване от WhAT Association.
Тазгодишната награда за "Нормалност на годината" спечели КАБ, за своята промяна, след смяната на ръководството, похвали се на сайта РК София област и председателят на УС на КАБ арх. Борислав Игнатов, който има основна заслуга за активността в социалните мрежи.
Доводът на журито е, че се използват модерни канали за комуникация: streaming на заседанията, разяснителни клипове, собствен YouTube канал, жива Фейсбук страница.
КАБ има ясно мнение и взема навременно отношение по актуални казуси като реконструкцията на хотел "Кемпински" ("Маринела"), Младост, инициира промени в ЗУТ и т.н.
Защо печели? Защото, макар на пръв поглед нишово явление, има капацитета да повлияе на много хора. Лесен и удобен архитектурен процес е равно на спокойни и доволни архитектурни потребители.
Със специална награда бе отличена новата Интерактивна карта "Наследството на София", която се базира на данните на архива на НИНКН, и ще събере всички над 800 декларирани паметници на културата в центъра на София.
Наградата на публиката в същата категория спечели
Цветово решение на санираните сгради в Бургас по квартали
Бургас продължава похода си на община-отличник с още една заслужаваща отбелязване европеидност: таблица [ветове по RAL, които да се ползват при боядисване на новосанираните сгради в града. Цветовете са безконфликтни, а особено яки са логата, различни за всеки квартал, с които съответният блок трябва да се идентифицира. А най-хубавото е, че решениято вече се и прилагат.
АРХИТЕКТУРНО СЪБИТИЕ НА ГОДИНАТА
Ян Гел в България (Награда на журито)
Той бе гост на Главният архитект през есента на 2016 г., като само за 2 дни изнесе лекция в Пловдив, презентация в София, срещна се с кметът Йорданка Фандъкова и се срещна с много урбанисти, архитекти и негови привърженици.
Повече за архитекта Яв Гел, бивш професор в Кралската академия по изящни изкуства, Дания, и съосновател на Gehl Architects, автор на проекти за подобряване на градската среда в Копенхаген, Стокхолм, Лондон, Аман, Мелбърн, Сан Франциско, Ню Йорк, ще научите от интервюто му за списание Градът, бр. 5 "Градове за хората" е петата му книга след влиятелните "Живот между сградите" (1971) и "Обществени пространства, обществен живот" (2004).
Награда на публиката за събитие на годината спечели Изложба "Монументални истории".
През втората половина на ХХ в. между постколониалните държави в Африка и Близкия изток и техните социалистически посестрими се обменяли комунистически идеи, оръжие и научно-технически кадри, все в името на прогреса. Така след 1960 г. една мощна вълна български архитекти и инженери създават редица значими обществени сгради извън България, а сдружение Punct’o събра материали за този все още непознат период от българската архитектурна история в изложбата "Монументални истории".
В категория АРХИТЕКТУРЕН КОНКУРС тази година не бе отличен фаворит, тъй като имаше само една номинация - на Конкурса "Тютюневият град на Пловдив".
За АРХИТЕКТУРНА ТЕНДЕНЦИЯ на 2016 г. бе определена София "преоткрива" небостъргачите.
Всички награди може да видите на сайта на http://whata.org/awards