АДРЕС: Зрялост на пазара на жилища, ръст на сделките и на ипотечните кредити
Новото строителство е основно във високия ценови клас, като софийският пазар е с потенциал за допълнителен ръст в броя сделки при улеснено кредитиране, показва годишният анализ на консултантите от АДРЕС Недвижими имоти.
Повишаването на обемите ново строителство частично ще забави продажбите, твърдят експертите.
Днес по-голямата част от качествените проекти на надежни инвеститори се реализират напълно още на Акт 14. Насищането на пазара, което вече започна, ще бъде причина все по-често да виждаме непродадени имоти, макар с разрешение за ползване.
"Активността на пазара е безспорна, но това не бива да заслепява продавачите – те трябва винаги да бъдат в крак с доста динамичните пазарни тенденции, коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на АДРЕС.
Удължаването на периода на продажба за готово строителство вече е видима тенденция и в данните за 2016 г.
за нов балон на пазара не може да се говори – както днес, така и в по-дългосрочен план, заради стабилният интерес и спирането на ценовия ръст, посочват от АДРЕС.
Дори и по-бавно, сделките ще увеличат броя си през 2017 г.
Според Павлов, активността на пазара на жилища в София през 2016 г., макар и движеща се единствено във възходяща посока, е далеч от пиковите си показатели през 2007 г.
В столицата са налице всички предпоставки за покачване на броя сделки – растящи, макар и плавно, доходи, ниски лихви по депозитите, стабилни цени на имотите, улеснено кредитиране.
Покачването в активността в столицата през 2016 г. е 9%,а за цялата страна варира между 6% и 8%, сочат данните на компанията.
Банките бяха ключов участник на имотния пазар през изминалата година и един от основните катализатори на раздвижването му. Повече от половината сделки за жилища, сключени през 2016 г. в София, бяха с ипотечен кредит. Делът на покупките с външно финансиране продължава уверено да расте, посочват още годишния анализ на компанията. По данни на компанията, процентът на ипотеките през изминалата година е бил 55% при 50% в предходната 2015 г. и малко над 45% през 2014 г.