Търговски център H&M в Пловдив - античност и съвремие под един покрив



Брой 6 на Списание ГРАДЪТ СГРАДИ
Модната верига H&M съжителства с уникална археология в една от емблематичните сгради на главната пешеходна зона на Пловдив, по-известна като "Нармаг".
Старинното здание претърпя цялостна реновация, преустройство и адаптация. Разкритите в процеса на строителството археологически разкопки са прецизно възстановени и експонирани за посетители. Цялостната инвестиция, надхвърляща 5 млн. евро, е на австрийските предприемачи Карл Полцхофер и инж. Рудолф Лайтнер, които притежават дългогодишен опит в реставриране на сгради - паметници на културата, в Грац.
Сградата е призната културна ценност
- елемент от уличния ансамбъл по по ул. "Кн. Александър I". Тя попада на територията на груповия паметник - "Историческа зона Филипопол - Тримонциум - Пловдив", и частично върху трасето на стадиона на Филипопол - един от внушителните паметници на римската обществена архитектура в периода II-IV в. от Христа.
Някогашният "Търговски дом" на Ково и Сиди обединява две здания, строени съответно през 1926 г. и 1930 г. по проект на изтъкнатия пловдивски архитект Христо Пеев.
Сградата е пететажна с мецанин откъм ул. "Княз Александър I" и триетажна откъм ул. "Отец Паисий".
Конструкцията е смесена - от носещи тухлени стени и колони и метални греди с "пруски свод" на междуетажната конструкция. Покривът е дървен. Двете сгради са представлявали едно цяло, чрез вътрешен пасаж с калдъръмена настилка, свързващ двете съседни улици.
В хода на реставрационните работи на сградата археолозите се натъкнаха на автентични елементи от централен сектор на източната част на античния стадион: голям брой седалки, шест стъпала, масивни профилирани мраморни блокове с височина 1.80 м (ортостат), оформящи лицето към пистата, носеща конструкция (тухлена и каменна), тухлен под. Открити са и фрагменти от водоснабдителната система на ранновизантийския Филипопол - резервоар за вода и части от 3 улични водопровода.
Античност и съвремие
Проектът максимално съхранява характера на сградата, като съвременната намеса третира основно вътрешното пространство. По запазени архитектурни планове са реновирани двете фасади.
Цялостната идейна концепция за реновацията на сградата и интегрирането в нея на археологията е на екип на "Арконт-А" с ръководител арх. Стефан Стефанов. В проектирането участва и екип на А&N Property, Австрия, с ръководител инж. Рудолф Лайтнер. Прецизната конструктивна работа е дело на екип на инж. Маньо Манев. Специалният проект за консервация, реставрация и експониране на археологията в двете сутеренни нива на сградата е разработен от арх. Радка Стефанова с участието на консерватора проф. Валентин Тодоров по част "Технологична". Археолог проучвател на обекта е Мая Мартинова-Кютова.
Разкриването и проучването на археологията, проектът за консервация, реставрация и експониране, налагат промяна в концепцията за реновация на сградата, а именно – нейното отваряне към античното ниво. Оттук идва идеята за надлъжното й разцепване и разминаване на нивата в напречна посока, което създава усещане за движение в подножието на "каньон". "Динамизирането на вътрешното пространство обогати интериорния образ и позволи визуалното присъствие на археологията от всяка точка на сградата", посочват проектантите. Още с влизането в сградата погледът на посетителите се привлича от един различен,отдалечен във времето културен пласт.
Атриумът на партера е пробит по цялата надлъжна ос, така че се създава вътрешна улица - "реплика" на съществуващата в миналото.
Функционалното решение
По настояване на австрийските инвеститори сградата запазва първоначалната си търговска функция, като проектната концепция е за бутиков магазин. На партера са запазени двата основни входа на сградата - към главната улица и към ул. "Отец Паисий".
Партерът, мецанинът, вторият и третият етаж са свързани помежду си с двойка ескалатори и са отворени към централно атриумно пространство. Цялата им площ – 2600 кв.м, е търговска, с колекции за жени, мъже и деца на H&M. Четвъртото и петото ниво, които в първоначалния проект бяха предвидени за ресторант и кафе с панорамни тераси към Стария град, са оформени като складова зона на модната верига.
Два асансьора обслужват сградата, като стигат и до най-ниското археологическо ниво на кота -6.00, където е разкрита част от пистата на стадиона. До тях са изградени стълбищни клетки, които са аварийно защитени с противопожарни врати, както и с противодимни завеси, скрити в конструкцията. Парапетите са стъклени без ръкохватка, за да не спират погледа и да не се налагат в интериорното решение. Сградата е напълно оборудвана с климатични и вентилационни инсталации и е снабдена с най-модерни дренчерни пожарогасителни системи.
Обект Реновация, преустройство и адаптация на Търговски дом и археология Местонахождение Ул. "Княз Александър I" №11, Пловдив Инвеститор СС ПРОПЪРТИ ООД Проектант АРКОНТ-А ООД, А&N Property, Австрия Конструктор Инж. Иван Георгиев Изпълнител СИЕНИТ ООД РЗП 3500 кв. м |