Строителни обекти за 7.428 млрд. лв. за януари – септември 2016 г.
Ръст от 10-15% очакват от Камарата на строителите в България за 2017 г. при спад от 32% за 2016 г.
Изпълнените строителни обекти за деветмесечието на 2016 г. са за 7.428 млрд. лв. при общ спад от 32% - 28.2% при сградното и 36.1% при инженерното строителство. Заети в сектора са 176 хил. души, намалението на наетите лица е 3.5%. 4755 са строителните фирми в Централния професионален регистър на строителите, заличените са 433. При разрешенията за строеж ръстът е 1.2% с най-голям ръст при административните сгради от 21.3%.
Това са някои от основните данни за строителния сектор, които съобщи председателят на Камарата на строителите в България инж. Николай Станков на първата си специална среща с медиите, в нея участва и изпълнителният директор на камарата инж. Иван Бойков.
Сред успехите през 2016 г. инж. Станков открои постигането на стандартизирани договорни форми за строителни работи по обществени поръчки. Сред основните предизвикателства в сектора са спадът от 32% на строителството през изминалата година, изтичането на работна ръка и квалифицирани кадри в чужбина и продължаващото използване на критерия за най-ниска цена в тръжните процедури. Камарата ще работи за законово регламентиране на възможността за осъществяване на директни разплащания между възложител и подизпълнител и за избягване на най-ниската цена в тръжните процедури, което води до дъмпинг и има негативен ефект за цялата икономика и за качеството на обектите, подчерта инж. Станков.
Сключените договори за строителство по обществени поръчки през 2016 г. са 2115 на стойност 1.468 млрд. лв. Преобладават поръчките за енергийна инфраструктура – 44.4%, инженерна инфраструктура – 25.9%, сградно строителство – 25.7%, ВиК – 4%. Задълженията на центраната и местните власти към строителите възлизат на 288 млн. лв., от които 194 млн. лв. са на общините. Средната заплата в сектора е 752 лв.
Поръчки с европейско финансиране за над 2.5 млрд. лева очакваме през 2017 г. Много търгове вече са проведени, но по програма "Околна среда" закъсняват. Програмата за санирането и енергийната ефективност на сгради трябва да продължи, подчерта изп. директор на КСБ инж. Иван Бойков. Критерият "най-ниска цена" и дъмпингът водят до ниска норма на печалба, например 4%, което декапитализира фирмите и увеличава междуфирмената задлъжнялост в строително-инвестиционния сектор, изтъкна инж. Бойков.
11 къщи да изгради безвъзмездно се ангажира Камарата на строителите в България след трагедията в Хитрино, те трябва да бъдат готови до есента на 2017 г. Предстои уточняване на всички процедури по издаване на разрешенията за строеж и качественото строителство на обектите.