Разширение на новия парк "Артилерийски" в Стара Загора









Новият брой 5 на Списание ГРАДЪТ
В последните години Стара Загора става все по-красив, чист и поддържан град. Добре развитият икономически живот в общината, наличието на висше учебно заведение и реализирането на значими проекти предлагат качествена градска среда със завишени параметри за обитаване. Градът е притегателен център за живот и работа на хора от целия регион, както и причина много от младите му жители да се завърнат след приключване на висшето си образование. Това изисква постоянни мерки за подобряване на уличната и транспортната мрежа, изграждане на кътове за рекреация и забавления, осигуряване на места за масов спорт и цялостно облагородяване на градска среда.
Практиката от вече изградената част от новия парк в кв. "Казански" (90 дка) показва, че той е желана точка за отдих на хора от целия град, дори и тези, които живеят в отдалечените от него квартали. Затова и новият парк е третиран като натоварен с общоградско значение, а не квартално място за отдих. За целта са осигурени нови паркоместа и редица атрактивни занимания. При проектирането са взети предвид алейната мрежа, основните подходи, видът на настилките и съществуващите съоръжения във вече готовия парк, за да се постигне максимална симбиоза между съществуващото и бъдещото решение.
В обхвата на проекта попада и продължението на ул. "Христо Ботев", която се явява главна артерия на града и ще облекчи трафика по бул. "Цар Симеон Велики" и централните райони, както и ще улесни влизането в кв. "Казански". Решението на улицата е с четири ленти, две активни платна, две за паркиране и разделителна зелена ивица. Кръстовището на ул. "Христо Ботев" с ул. "Одринска епопея" ще се реконструира в кръгово кръстовище.
Основната идея на парка е да предложи едно по-различно пейзажно решение,
което да контрастира на ортогоналната улична мрежа в града. С диагонални водещи оси на движение е намерен най-прекият път по направлението център – кв. "Казански" и обратно. Денивелацията на терена е така овладяна, че всяка точка да е леснодостъпна както за майки с детски колички, така и за хора в неравностойно положение. Тихата част на парка е съсредоточена в сърцевината на парцела, докато по-шумните занимания са изнесени по неговата периферия. В северозападната част на имота има отреден имот за православен храм. Предвидени са места за детски лунапарк, "зелен" амфитеатър за летни прожекции, централна зона, богато залесена с цветя, няколко арт павилиона с различна насоченост.
Спортните дейности
са насочени към деца над 12-годишна възраст, което е много полезна инициатива в ерата на компютърните технологии. Последните години се наблюдава тенденция да насочваме вниманието и усилията си към изграждането на детски площадки за деца до 3 или до 6-9 години, а често забравяме тийнейджърите, като ги лишаваме от алтернативи за забавление. В новопроектирания парк са предвидени скейтпарк, въжена градина, катераческа стена и стрийт фитнес. Работния проект ще бъде допълнен и с площадка за обучение на деца за безопасност на движението.
Връзката между минало, настояще и бъдеще
В проекта се цели запазване на част от старите казармени настилки, където това е възможно. Така ще се съхрани връзката между минало, настояще и бъдеще. Част от високата дървесна растителност е тангирала по алейната мрежа на бившите казарми, като целта е това да се запази и днес.
Ландшафтна композиция
Основни цели и задачи, залегнали в ландшафтния проект, са запазване на всички съществуващи дървета в много добро, добро и задоволително състояние, залесяване с нова висока и ниска декоративна растителност. Част от съществуващите влаголюбиви растения след обезлюдяването на имота са се амортизирали и се налага да бъдат премахнати с цел безопасност на бъдещите посетители. От друга страна, сухолюбивите растения – кипарисите, сребролистната липа, копривки и айланти, са се запазили в много добро състояние, което ще помогне да разполагаме с висока сенчеста растителност непосредствено след откриването на новия парк. Предвижда се залесяване с масиви от широко разпространени и устойчиви в нашите климатични условия видове, като строго декоративните растения ще бъдат изнесени по периферията, за да разнообразяват разходката на посетителите.
Важна част от проекта е интегрирането на заобикалящата среда в парковата зона. След проведени проучвания и огледи на място проектантският екип предлага няколко посоки за бъдещо развитие на околните пространства. По примера на Финландия, водеща в Европа държава по отношение на образованието, се предлага използването на спортните игрища на XIII ОУ "Св. П. Хилендарски" в извънучебно време, през почивните дни и ваканциите.
Предвидена е възможност за "отваряне" на спортните игрища на училището към парка. При наличие на оградни мрежи на съоръженията и организиран контрол на достъп до тях не би се нарушила и сигурността на учениците. Близостта на междублоковите пространства с тяхното озеленяване и спортни площадки ще позволи "изтичането" на парка на изток и запад. Това ще подобри средата за обитаване на съседните жилищни блокове, тъй като ще се създаде усещане, че те са построени в парк. Предвидена е възможност за интегриране на междублоковите пространства към парка и облагородяване на съществуващите озеленени пространства.
Паркиране
При огледа на място е констатирано паркиране върху зелени пространства от живеещите в района. Предлага се изследване на възможността за обособяване на паркинги около блоковете, а в западната част на терена естествената денивелация позволява изграждане на подземни и полуподземни паркинги в междублоковите пространства и разполагане на спортни площадки на покривите на паркингите. Защото, ако по-често се обръщаме към това, което можем да реновираме, а не да застрояваме необлагородени в урбанистичен смисъл територии, можем да направим собствената си среда по-красива и удобна за обитаване.
А ако тази тенденция не се промени, предимствата на старите квартали ще продължават още дълги години да бъдат неоспорими.
Обект: Парк и продължение на ул. "Христо Ботев", кв. "Казански", Стара Загора Инвеститор: Община Стара Загора Проектант: "Институт за градско планиране" АД, София Екип: Архитектура: арх. Моника Пенчева, арх. Ваня Христева Паркоустройство и благоустройство: д-р арх. ланд. арх. Младен Танов Пътна: инж. Марияна Иванова Геодезия: инж. Николай Тончев Консултант: проф. д.а.н. арх. Атанас Ковачев Етап: Идеен проект Площ имот: 40 дка |
Проектът на "Институт за градско планиране" АД, гр. София, спечели конкурса, обявен от община Стара Загора, за 40-те дка от бившия военен терен, с които се разширява новият парк в кв. "Казански". С решение на МС от 10.02.2016 г. собствеността им бешепрехвърлена безвъзмездно на общината за благоустрояване и създаване на съвременна градска среда, както и за изграждане на ледена пързалка, водни атракции, увеселителен парк и други открити обекти за спортни дейности и площи за озеленяване. С новия имот целият парк ще заеме обща площ около 130 дка. |