Стъклените капки на Ларгото
Брой 5 на списание ГРАДЪТ







Новият брой 5 на списание ГРАДЪТ
Три стъклени "капки" разкриват гледка към археологическите останки на антична Сердика, които са експонирани в пространството под Ларгото. Проектът е изготвен от арх. Христо Генчев-син, който е завършил Техническия университет във Виена и е управител на фирма "Прототип" ЕООД. Компанията се занимава с фасаден инженеринг и има множество реализирани международни проекти.
Идеята за изграждането на стъклената конструкция е част от мащабния проект "Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", който приключи през пролетта. След реализацията му София разполага с ново културно пространство в сърцето на града, което разказва за богатото й историческо минало. Един от най-интересните детайли в него е стъклената конструкция, през която се вижда подземното ниво на площад "Независимост". Тя се състои от три стъклени обеми, които са несиметрични и с неправилна геометрична форма, а меките им овални повърхности наподобяват капки вода. По този начин се постига ефирна конструкция от стомана и стъкло, която служи като магнит за посетителите и ги мотивира да насочат вниманието си към археологическите разкопки под нея.
Целта е, преминавайки покрай покритията, минувачите да имат динамични и интересни погледи, които да се променят и да няма монотонност на средата. За това допринасят и пешеходните алеи, които са проектирани между куполите.
В най-високата си точка куполите са високи 2.10 м, а дължината им е 60 метра. Височината им е умишлено занижена максимално, за да се осигури по-голямо удобство на посетителите, наблюдаващи отгоре археологическите разкопки.
Проектантите използват двуслойно ламинирано стъкло с прозрачно слънцезащитно покритие. За постигането на ефектна визия те предвиждат три типа стъкла - равнинни, цилиндрично огънати и сферично огънати, като всяко стъкло има индивидуална геометрия. Избраното стъкло е оразмерено така, че да издържа възрастен човек, стъпил отгоре му. То се състои от два слоя флоатно стъкло, което дори след счупване има достатъчна остатъчна якост, така че да не застрашава хората под купола.
Архитектите предлагат да се монтира ефектно осветление, което да подчертава красотата на площада, археологията и конструкцията в тъмните часове на денонощието. Изградена е вентилационна система, която да гарантира липсата на конденз по стъкленото покритие. През лятото тя не допуска прекомерно нагряване на зоната под купола, а през зимата се грижи снегът да не замръзва върху остъклението.
Погледи и възприятие
Екипът на арх. Христо Генчев е изготвил анализ как ще се възприема визуално обектът, ако се наблюдава от различни перспективи.
- Този проект ще бъде видян от най-голям брой посетители чрез съвременните виртуални технологии (например Google Earth) от птичи поглед. Не случайно неговата необикновена форма е в тези пропорции, които привличат любопитството на човешкия поглед. Не е за подценяване и символният ефект на осветените куполи, които наподобяват модерно лого, гледани отвисоко, обяснява авторът на проекта.
- Възприятието на обекта от минувачите по улицата също е изключително важно. Височината на куполите е занижена максимално, така че да няма визуални прегради в пространството на Ларгото. Археологическите забележителности под покритията могат да се наблюдават отгоре независимо от сезона и часа на деня.
- Архитектите са анализирали и визията на проекта от позицията на посетителите, намиращи се на подземното археологическо ниво. Леката стоманена конструкция на стъкленото покритие ще открива гледка към фасадите на парламента, президентството и Министерския съвет.
- Не е пренебрегната и перспективата, която се открива към обекта от прозорците на заобикалящите го държавни институции. Оттам високопоставените чуждестранни гости ще забелязват ефектната конструкция, вписваща се сред архитектурните забележителности на София.
Промени спрямо първоначалния проект
Първоначалният проект за изграждането на стъкленото съоръжение бе възложен на екип с ръководител арх. Славей Гълъбов, но идеите му не срещнаха обществена подкрепа. Разработката на арх. Генчев включва следните промени:
- променя се визията тип "метростанция". Острите и агресивни форми се заместват с овални и меки повърхности, наподобяващи капки вода
- премахва се стълбището, напълно излишно на фона на заобикалящите стълбища
- преместват се асансьорите в посока "Св. Петка Самарджийска" и логически се свързват с отвора там
- затваря се остъкляването, така че то да бъде водоплътно, и се създава пространство за целогодишно ползване
- голямото остъкляване се разделя на три по-малки, за да се намали въздействието върху площада
- чрез използване на мембранен носещ механизъм се намалява силно височината на куполите на макс. 2.25 м от нивото на площада
- по конструктивни и архитектурни причини се премахва бетоновият борд, обрамчващ сегашния отвор. Това води до разширяване на тротоара към пътното платно с 90 см от 263 см до 353 см.
Арх. Христо Генчев, управител на "Прототип" ЕООД:
Използвахме технологии от автомобилостроенето
Целта ни бе да създадем модерна визия на конструкцията и да намалим въздействието й върху площада. Затова проектирахме една кротка конструкция, която не пречи, не нарушава визията на пространството и служи като магнит за преминаващите пешеходци.
Площадът на Ларгото се характеризира от три мощни сгради със силен и строг растер, които са в хармония помежду си. Затова много държахме да не създадем още един елемент, който да носи много силен растер и силни оси. Искахме обект, който да бъде сам по себе си център, ос, но да не е в противоречие с нито една от съществуващите сгради. Решихме да разделим конструкцията на три тела, които да дават възможност за динамични погледи и да позволяват на пешеходците да минават по преки пътища между тях.
Куполът в първия проект бе доста по-дълъг и въздействието му върху площада бе много силно. Ние се опитваме да направим съоръжение, което е значително по-ниско, пресечено и заема едва две трети от дължината на първоначалната конструкция. Реално намалихме повече от половината размера на стария купол – ако той е бил 6-7 метра, нашият е малко над 2.10 метра. По този начин скъсихме дистанцията между минувачите и археологията, скрита под площада. Постигнахме и друг ефект - крайната точка на погледа на минувача остава ненарушена от композицията, намираща се на пътя на неговите очи.
Самите куполи представляват мембранни конструкции, които са проектирани със софтуерни технологии от автомобилостроенето. Така успяхме да създадем т.нар. свободни повърхнини, които нямат традиционни геометрични форми.
Друга важна задача бе да постигнем сигурна и безопасна конструкция, която може лесно да се поддържа чиста. По периферията на куполите предвидихме "уши", към които да се привързват въжета, осигуряващи безопасна работа по куполите.
Проектът за изграждането на стъклената конструкция е част от мащабната разработка "Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", който бе открит през пролетта. В изграждането му бяха инвестирани 16 млн. лв. по ОП "Регионално развитие". Архитектурният проект на цялото пространство е изготвен от екип с ръководители арх. Славей Гълъбов, арх. Красен Андреев и покойния арх. Васил Китов. Изпълнител е обединението "Антична Сердика" ДЗЗД, в което участват "Пътища и мостове", "Пътстрой", "Финанс груп" и "Реставрация" ЕАД. Проектът включва благоустрояване и реставрация на двете зони, в които попадат археологическите руини на антична Сердика - пространството на площад "Независимост" и територията между ЦУМ и бул. "Мария Луиза". Зоната под площад "Независимост" е с площ 4 850 кв.м и обхваща пространството между съществуващите подлези на Източната сердикийска порта, централния подлез с храма "Св. Петка Самарджийска", зоната под пътната връзка между булевардите "Княз Дондуков" и "Тодор Александров" и пространството под площада пред ЦУМ. Тук е реставрирана главната антична улица Декуманус максимус и са обособени пространства за музейно експониране на находките. Оформено е ново културно пространство, което в бъдеще може да се превърне многофункционална зала за 400 зрители, в която да се провеждат тържества, спектакли, концерти, изложби и пърформанси. Зоната под бул. "Мария Луиза" е с площ 3150 кв.м и обхваща терена между централния подлез с храма "Св. Петка Самарджийска" и северния вестибюл на метростанцията, като включва покритото пространството под трасето на бул. "Мария Луиза". Тя е с музеен характер и тук е извършена цялостна консервация на всички проучени и съхранени археологически останки. Оформени са терасовидни зони за отдих с пейки и цветя. |
Инвеститор: Столична община Министерство на културата "Метрополитен" ЕАД Проектант: арх. Христо Генчев арх. Йоханес Баар-Бааренфелс Изпълнител: "Брайко" ЕООД Конструктор: инж. Антон Янев, "Рикат" ООД |
Арх. Христо Генчев е завършил Техническия университет във Виена. Възпитаник е на Националната гимназия за древни езици и култури. Син е на известния урбанист и публицист арх. Христо Генчев. Основател и съсобственик е на компанията "Прототип" ООД, която разработва и произвежда иновативни продукти и специфични решения за металообработващата индустрия. Екипът на фирмата проектира сложни стоманени, алуминиеви и стъклени конструкции, доставя комплексни компоненти и стоманени детайли. Проектите й се реализират в целия свят, като някои от тях са осъществени в партньорство със световноизвестни архитекти. |