Ивайло Деков, "Евро Алианс Инженеринг": Вървим преди графика. На МС 8 е предвидено място за тунелно преминаване на трафика под Орлов мост




Ивайло Деков, "Евро Алианс Инженеринг", участва във ФОРУМ ГРАДЪТ 2016: Бъдещето на българските градове. Той представи изграждането на метростанции 6 и 8 от трети метродиаметър. От понеделник, 24 октомври, започва прокопаването на двата тунела при МС 6.
Изграждаме с "Трейс Груп Холд" позиция 3 от етап 1 на трети метродиаметър, в която попадат метростанции 6 и 8.
МС 6-ІІІ
се намира под западното платно на бул. "Евлоги Георгиев" до парка "Заимов". Дълга е 112.5 м, широчината й е 18 м, а дълбочината - 18.5 м. За обслужване на станцията са предвидени 2 входа – югоизточен вход, което е пред кръстовището на "Янко Сакъзов" и "Евлоги Георгиев" и източен вход пред 17-та поликлиника. По-интересното за този вход е, че връзката му с метростанцията се осъществява с тунел под коритото на Перловска река. Проектът включва и още около 186 м двупътен тунел, който идва от от метростанция 5 при моста Чавдар.
В този обект "Евро Алианс Инженеринг" изгражда цялостната укрепителна конструкция на метростанцията, укрепителната конструкция на двата входа и изцяло изгражда тунелните участъци, за които споменах.
МС 6 се изпълнява по милански способ – изграждат се шлицови стени, като в горния край се прави покривна плоча, извършва се засипка, възстановява се теренът, като успоредно с това започват и изкопните работи под плочата - целта е строителството на метрото да е по-бързо, по-удобно и по-сигурно. Поради голямата дълбочина на станцията на минус 7 метра е предвидено още едно подпиране, освен покривната плоча, със самопробивни инжекционни анкери, като технологията предвижа изкопаване на дъно изкоп, а оттам нататък следва стандартно изграждане на конструкцията, полагане на хидроизолация, изливане на фундаментна плоча и изграждане на цялостната конструкция.
По отношение на укрепителната конструкция за двата входа сме избрали укрепителна конструкция с берлински стени, като по-интересно е решението за източния вход. Там укрепителната конструкция е с дълбочина 16 м поради дълбочината на входа от 13 м. Тя е наложена поради това, че връзката с МС 6 става с тунел, направен по нов австрийски метод. Причината е - между входа и станцията е разположена корекцията на река Перловска и дубльорът на Левия Перловски колектор, които са дълбоки съоръжения. Този къс тунел, който в момента изпълняваме, "облизва" фундаментите на корекцията на реката и дъното на колектора. Конструкцията му е от пръскан бетон и армо ферми, като допълнително за заздравяване на конструкцията е предвиден тръбен чадър по цялата дължина на тунелното сечение.
Другият тунелен участък, който е 186 м, се изпълнява по сходна технология – пръскан бетон и армоферми, Пе Ве Це хидроизолация, с пръскан бетон се изпълнява вторичната облицовка на тунела. Характерното за този тунел е, че той ще се прави под действащата улица "Милко Бичев" при сравнително интензивен трафик. Трасето на тунела минава и в непосредствена близост до 9-етажни сгради – разстоянието между тунела и сградите е по-малко от 2 метра. От другата страна пък на тунела върви дубльорът на Левия Перловски колектор, който е доста сложно съоръжение и капацитетът му е да провежда до 20 куб. м в секунда. Това налага тунелът да се изпълни с усилена крепежна конструкция. Правим това, за да ограничим евентуални деформации както в конструкцията на тунела, така и в околните инженерни съоръжения.
Към момента на станцията са изпълнени 100% от шлицовите стени, направена е миланската плоча, оформя се пътното легло, под миланската плоча напредва тунелният изкоп и са оформени двата тръбни чадъра за тунелните участъци. От понеделник, 24 октомври, започва прокопаването на двата тунела на МС 6.
Метростанция 8-ІІІ
е може би най-сложната от третия метродиаметър. Разделена е на 3 блока. Един се изпълнява по открит способ, двата - по тунелен.
Характерно за МС 8 е връзката между първи и трети метродиаметър. Ще има директна връзка между тази станция и станцията на СУ "Св.Климент Охридски" от първи метролъч. Освен това е предвиден друг тунелен участък за пътници, който да осигури връзка между метростанцията и парка при езерото Ариана.
Блокът, който се изпълнява по открит способ, е вторият - прави се укрепен котлован с шлицови стени, дълбочината на изкопа е над 25 м. Дълбочината е голяма, защото в непосредствена близост до метростанцията преминава първи метродиаметър и трети метролъч трябва да се промуши под него с тунелопробивната машина. Това налага станцията да е заложена доста дълбоко. Тази централна шахта се укрепва на 6 нива посредством самопробивни инжекционни анкери. Геоложките условия са доста неблагоприятни – водонаситени и заглинени пясъци, нивото на подпочвените води е на 4 метра под повърхността, т.е. ние трябва да задържим 21-метров воден стълб.
От тази работна шахта вляво и вдясно ще се изпълняват двата тунелни метроучастъка на станцията. Защо тунелни участъци?
Западният тунел се строи, за да се ограничи строителството в парка "Княжеска градина", който е паметник на културата. Източният тунел попада под бул. "Евлоги Георгиев" и под съществуващият подлез, който в момента осъществява достъпа на хора от и към метростанцията на Софийския университет. Технологията на тези тунели е доста сложна. Това се налага поради факта, че станцията е централна, предвидена е за доста голям поток от хора. Това изисква по-голяма широчина на пероните, съответно сечението на тунела е твърде голямо - 210 квадратни метро, геологията е неблагоприятна. Затова конструкцията е раздробена на 5 основни етапа.
В първия етап са изграждат дясна и лява водеща галерия, като те са изградени на два подетапа. Изпълнява се калота, временни стени, временно дъно.
Във втория етап, когато лявата и дясната водещи галерии са изпълнени в цялата си дължина, започва изграждането на свода на тунела, като след изграждането им се разрушават временните стени.
В третия етап е построяването на целия свод – тогава се пристъпва към изграждане на временен контра свод. До това ниво посредством изградена от нас водопонизителна система ще можем да контролираме нивото на подпочвените води така, че да ограничим деформациите в конструкцията максимално.
После започваме изграждането на щроса на тунела в малки стъпки.
В петия етап завършваме изцяло първичната облицовка, следва цялостно хидроизолиране - на практика тук ще се използва трислойна мембрана, секционирана на 100 кв. м, за да се минимизира рискът от течове и после по монолитен способ ще се изгради постоянната конструкция, която ще оформи пероните на станцията.
Другия проект, който изпълняваме към този обект, е тунелната пешеходна връзка от входа при езерото Ариана и метростанцията. То е със сечение 20 км и дължина 93 м. Минава доста дълбоко, като се промушва под Перловска река и под същия дубльор на Левия Перловски колектор. Има достатъчно габарит, че да се изпълни тунелното преминаване за транзитния трафик под Орлов мост. Това не е предмет на този проект, но е предвидено и може да стане.
Към момента е изпълнена укрепителната конструкция на МС 8, инжекционните анкери, работим по тръбния чадър с дължина до 40 м - целта е целият тунелен участък да е под заздравен тръбен чадър.
Работата, която сме извършили, леко изпреварва планирания график.
"Евро Алианс инженеринг" е най-голямата компания в България, която е специализирана в строителството на хидротехнически, геотехнически и тунелни съоръжения. Състои се от 5 основни компании: "Евроалианс Геотехника", която е специализирана в геотехническо и хидротехническо строителство. "Евроалианс Тунели" развива тунелно строителство освен в България, в Германия, Испания, Финландия, Сърбия и Гърция от дълги години. "Евро Алианс Кънстръкшън" се занимава с производството на метални конструкции и армировъчни скелета. Също като "Евро Алианс Тунели" работи освен в България и в Германия. "Евро Алианс Дизайн" е проектантската ни организация. "Евро Алианс Транспорт" е компанията, която извършва изкопните и транспортните работи. Всички фирми в компанията имат възможност да използват най-съвременно оборудване за реализацията на своите инфраструктурни обекти, използваме специализирана техника на водещите компании като "Либхер", "Комацу", "Атлас Копко" и други. Голямото богатство на компанията обаче е нейният персонал. Компанията разполага с дългогодишен опит в работата по специализирани проекти и в момента инженерният състав на дружеството надхвърля 100 човека. |