Деница Николова: "Балансираното развитие на регионите е в нашия фокус"
Зам.- министърът на регионалното развитие и благоустройство откри ФОРУМ ГРАДЪТ 2016




Политиките, които определят балансираното развитие на регионите е в нашия фокус. Политиката на регионално развие е базирана на това да се търси баланса, като финансирането е насочено върху големите градове. Сага в програмите за финансиране са включени 39 основни градове и 28 градове- блансьори.
Това търпи своите негативи, защото води до дисбаланс по отношение на останалите градове в страната
Надяваме се да постигнем успех и след 2020 г., финансовите възможности да са по-големи за цялата страна.
С тези думи Деница Николова, заместник-министър на МРРБ и ръководител на УО на ОПРР откри ФОРУМ ГРАДЪТ 2016: "Бъдещето на българските градове", който се провежда днес в София.
Тя ще представи публичните инвестиции в подкрепа на градското и регионалното развитие, както и приоритетните проекти в новия планов период на ОПРР 2014-2020.
Равносметката за периода 2007 – 2013 г. е над 3,5 млрд. лв. Инвестициите са в проекти по Оперативна програма "Регионално развитие" и програмите за трансгранично сътрудничество .
За ОП "Региони в растеж" 2014-2020 са заделени 3 млрд. лв.
Основният фокус е насочен към провеждане на целенасочена политика за устойчиво и интегрирано градско развитие в 39 големи и средно големи градове. Над 1,5 млрд. лева, или 1/3 от фифансовия ресурс на ОПРР 2014-2020 е насочена към устойчиво и интегрирано градско развитие.
Средствата са разпределени в следните направления:
- реконструкция, ремонт и оборудване на образователни институции, лечебни и здравни заведения, театри, читалища
- рехабилитация, изграждане, възстановяване и създаване на паркове, детски площадки
- обновяване на транспортната инфраструктура
- разработване на природни, културни и исторически атракции и др.
Целта е максимално бързо разпределение на средствата към нашите бенефициенти –общините, отбеляза зам- министър Николова.
Разликате между предишният и настоящият програмен период , че 39-те града имат възможност сами да избират своите проекти.
Ще се стъпи на базата на опита чрез инициативата Jessica, по която разполагаемите близо 66 млн. лв. бяха утроени и с тях бяха реализирани 33 общински проекта.
Към настоящия момент разпределението на финансовия ресурс към общините е малко над 17% от общия бюджет на програмата, каза ръководителят на УО но ОПРР.
Целта е към края на 2017 г. да има разплатени средства за около 800 млн. лв.
За да може да се разплатят трабва да се обявят поръчки за над 1 млрд. лв.
2017 г. с фокус да се одобрят и стартират проектите. Досега около 85% от ресурса на програмата е обявен към бенефициентите.
Какво предстои през 2017 г. по програмата:
- Януари 2017 г. ще обявят възможностите за финансиране по отношение на на социалната инфраструктура , по направление деинституционализиране на децата.
Стартират и инвестициите от 164 млн. лв. към спешната помощ, като сега се извършва прединвестиционното планиране .
През май 2017 г. ще обявят и възможностите за финансиране на проекти за туристически обекти.
В средата на 2017 г. стартира финансирането на социална инфраструктура, -касаеща деинституционалазация на възрастните.Към края на 2017 г. ще се даде възможнст за допълнително финансиране допълнителните 28 града за въвеждан ена мерки за енергийна ефективност.
Целта е към края на 2017 г. де бъде обявен 100 % от ресурса на ОПРР.
Новия фокус на ОПРР са финансовите инструменти
Общият механизъм на финансовите инструменти е в пъти по-добър , признава Деница Николова. Основен бенефициент по предоставеният ресурс от 370 млн. лв. Е Фондът на фондовете. Очаква се до края на 2016 г. средствата да бъдат прехвърлени от МРРБ към Фонда, който след това ще избере трима финансови посредника – за София, за Северна България, за Южна България.
Повече подробности по отношение на мехаизма на финансиране даде по време на форума Валери Белчев, изп. директор на "Фонд мениджър на финансовите инструменти в България" ЕАД.
Все повечетърсим възможности за привличане на частния сектор в обществено- значими проекти. ПЧП имат своята възможност са реализация по най-добрия начин. добави още Деница Николова.
МРРБ управлява 12 инструмента с над 1 млрд. евро, който финансира различни територии и програми.
Всички порграми са действащи, като изцяло разчитаме на частния и неправителствения сектор, подчерта Деница Николова.
С ресурс от 4,5 млн. евро се финансира по ИНТЕРРЕГ не малко проекти., като страната ни вече договори първите проекти с Македония, другите са с Румъния, Турция и Сърбия.
Предвид на това ,че финансовият ресурс е недостатъчен и има райони като Северозападна България и Странджа , които страдат от липса на финансиране, в следващите години ще се направи поетапно целенасочено инвестиране от държавния бюджет . Част от целенасочена програма в тази насока е до края на 2016 и началото на 2017 г. да се повиши квалификацията на на кадрите в тези районни, чрез стимулиране на образователната система. Целта е в рамките на 2017 г. да стартира прединвестционни проучвания за възможностите за бизнес инвестиции
Основен поход е и устройственото планиране
ОТ 2019 г. територии без устройсвени планове няма да могат да изпълняват своите проекти.
МРРБ подпомага подготовката и одобряване на ОУП . Само 13 града в България имат одобрени ОУП, но са сключени немалко споразумения за изпълненито им. Целта балансирано инвестиране в рамките на териториите, акцентира зам- министър Николова.
Към днешна дата имаме почти реализирана водна реформа, както и успех по отношение на инвестициите в подсекторите., отчита регионалното министерство. Предстои изграждане на язовири, като в тази насока е и подкрепата за програмата "Чиста вода", с ресурс 19 млн. лв. , която ще се изпълни през 2017 г.
За 2017 г. е предвидено и завиряването на яз." Пловдивци" . Водната реформа предвижда консолидиране на ВиК операторите. Само 4 области не са провели водната реформа.
Сега се изготвят 14 прединвестционни планове, които ще дадат възможност за успешно и ефективно усвояване на ресурса както за ОПОС и ПРСР.
Амбицията на МРРБ е да 2019 г. 95% от територията на страната да е покрита с кадастрални карти. Към момента този процент е 22%.
Пътна инфраструктура също е приоритет за МРРБ. 380 вмлн. лв. е допустимият финансов ресурс по ОПРР. Над 40 отсечки биха могли да бъдат рехабилитирани, но спрямо ресурса, са сключени 15 договори за 15 отсечки. Фокусът е върху приориттени участъци, които имат достъп до тента коридорите.
Нормативни промени
Регионалните политики не могат да се изпълнят без подходящата нормативна база.
Вчера правителството одобри проекта на допълнение на Закона за регионалното развитие, с който се предлага "Национален център за териториално развитие" ЕАД да изпълнява функцията на специализирано звено за разработване на Национална концепция за пространствено развитие, на регионалните схеми за пространствено развитие на районите от ниво 2 и на Националната стратегия за регионално развитие.
До края на 2017 г. предстои одобрение и на промените в Закона за енергийна ефективност, който МРРБ подготвя съвместно с Министерство на енергетиката, по отношение на на енергийните и технически характеристики на сградите.
Очаква и промените в ЗУТ, с цел намаляване на административното време и тежест. Новостите в закона за държавна собственост защитават максимално държавните интереси. В това отношение се дават повече права на областните управител, а безвъзмездното прехвърляне на собственост към общините ще се изпълнява при определени условия.
Основни акценти в програмата на форума са: перспективите за развитие на българските градове, транспорт и мобилност, градска транспортна инфраструктура, екологична водна инфраструктура и реформата във водния сектор.
Програма и участниците във форума може да намерите на http://thecityforum.bg