Експерти обсъждат промени в проектирането на пътища и градска инфраструктура
Деветата национална конференция по транспортна инфраструктура с международно участие, организирана от катедра "Пътища" УАСГ, ще се проведе в дните 5-8 октомври в хотел РИУ Хелиос Парадайс, к.к.Слънчев бряг
За поредна година патрон на форума са МРРБ и МТИТС, като министрите Лиляна Павлова и Ивайло Московски ще приветстват присъстващите на конференцията.
Деловата програма ще открие проф. д-р инж. Николай Михайлов, ръководител на катедра "Пътища". Специални гости са и ректорът на УАСГ проф. д-р инж. Иван Марков, както и инж. Лазар Лазаров, председател на УС на АПИ.
Основната тема на форума "Устойчива транспортна инфраструктура"е свързана и с дискутираните преди дни промени в нормите на проектиране на пътища в България.
Проектите, процедурите, изпълнението и администрацията определят качеството на живот в градовете, като те са отправната гледна точка.
Необходима е точна формулировка и разбираемо определяне на урбанистични ценности и принципи, които да са обвързани с практическото финансиране и реализация на инфраструктурното строителство и публичното градско пространство. Това е посланието, което отправят към участниците във форума организаторите от Катедра "Пътища" на УАСГ.
Припомняме, че през 2015 г. със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройство Лиляна Павлова бяха създадени 2 работни групи от архитекти, инженери и други експерти, които да обсъдят и предложат промените в Наредба 1 - за проектиране на пътища и Наредба 2 – за проектиране на уличната мрежа.
Ръководители на групите са проф. Румен Миланов от УАСГ за Наредба 1, и арх. Петър Диков – за Наредба 2.
Актуализацията е наложителна поради остарели вече нормативни изисквания и липсващи важни раздели, отнасящи се до:
- проектиране на пътни настилки, ограничителни пътни системи, пътни възли и кръгови кръстовища, зони за отдих, шумозащита; инженерно-технически съоръжения
- определяне на: изисквания за основен ремонт, реконструкция и рехабилитация на съществуващи пътища и улици; изисквания, свързани с предвиждане на пешеходни и велосипедни трасета; изисквания за зони с успокоено автомобилно движение и др.
Новите изисквания са свързани и с обвързване на действащите нормативни изисквания за достъпна градска среда със специализираните наредби за проектиране и строителство на пътища и улици.
Основното послание на форума е "Заедно за сигурни пътища", и то ще бъде изразено в презентации и дискусии за устойчива пътна безопасност, интелегентни транспортни системи и съвременните норми на проектиране на пътища. Участници в тази част от форума са проф. д-р инж. Румен Миланов, преподаватели и експерти в сектора.
Водещ на темата за строителство и поддържане на пътища е проф. д-р инж. Петър Стефанов, който заедно с други представители на академичната общност на УАСГ и експерти ще обсъждатт състоянието на пътните настилки и тяхното бъдеще у нас и в международен аспект.
Традиционната тема за инвестиции на общините в транспортната инфраструктура е пряко свързана с развитието и вложенията в транспортни съоръжения, железопътно строителство, метро и съпътстваща техника.
Водещ дискусията на тази тема ще е проф. д-р инж. Стоян Братоев, изпълнителен директор на "Метрополитен"ЕАД и проф. д-р инж. Милчо Лепоев от УАСГ.
Водещ на панела "Икономика и управление на строителството" е доц. д-р Христина Николова от УНСС. В него ще се обсъждат основни български и балкански пътни проекти.