Зоната на "Графа" с нов градски дизайн
Списание ГРАДЪТ бр. 4, август-септември, 2016 г.







Списание ГРАДЪТ бр. 4, август-септември, 2016 г.
Историческият център на София ще промени облика си през следващите години. Това ще стане възможно с реализацията на архитектурните проекти, спечелили конкурса за реконструкцията на централните градски зони. В края на април бе осигурено финансиране от 58.6 млн. лв. по новата ОП "Региони в растеж" за обновяването на т.нар. зони 2 и 4, обхващащи пространствата около ул. "Граф Игнатиев" и храм-паметника "Александър Невски". И двете зони са проектирани от архитектурно студио А.Д.А с водещи проектанти арх. Иво Пантелеев и арх. Радомира Методиева. От общината се надяват, че изпълнението на проектите ще започне през 2017 г. Във 2-ри брой ви представихме архитектурния проект за зона 4, а сега ще ви запознаем с разработката за зона 2, включваща емблематичните пространства около улица "Граф Игнатиев".
"Графа", "Славейков" и градинката "Св. Седмочисленици", "Гарибалди" и "Попа", "Шишман", "Солунска" и "6 септември" са знакови градски пространства, определящи характера и идентичността на съвременния столичен център. Тук е напластена богата история, въплътена в многобройни сгради, паметници и артефакти. За особената сила на въздействие на тези градски пространства допринася не само историческият дух на мястото, но и енергията на хилядите хора, живеещи, работещи или преминаващи тук 24 часа в денонощието.
Основната цел на проекта за обновяване на зона 2 е превръщането на улиците, площадите и градините във взаимообвързана система от преобладаващо пешеходни публични пространства.
Ул. "Граф Игнатиев"
Емблематичната улица е изградена от ритмична последователност на улични отсечки, площади и уширения, някои от които са знаковите площади "Гарибалди", "Славейков" и "Патриарха", както и градината "Св. Седмочисленици". Проектната концепция се базира на подчертаването на този уникален за София характер на улицата. Редуването на "пътеки" и "възли" е в основата на проектната композиция и се реализира чрез настилката, градския дизайн, уличното обзавеждане и осветление. Трамвайните линии по "Графа" ще бъдат запазени в сегашния им вид.
Пл. "Гарибалди"
Решението за пл. "Гарибалди" запазва локацията на паметника и преустройва цялостно ниския план в съзвучие с триъгълната му форма. Композицията включва места за сядане и кашпи от лят камък, както и два вертикални акцента - павилион към трамвайната спирка и фонтан с чешма. Новата настилка на улицата е изцяло от гранит.
Пл. "Славейков"
Новата идентичност на площада се определя от подчертаването на перспективата му чрез успоредни редици от стълбове, аксиално осветление над трамвайните линии, осветени дървета и ефектно покритие на временния Книжен пазар. Специфичната форма на пл. "Славейков" е подчертана чрез ниския план, композиран на базата на диагонално разположени квадрати в настилката и обзавеждане от лят камък. Центърът на площада е решен като свободна площ с преместваеми маси и столове и акцент пластичен елемент, чешма.
Градина "Св. Седмочисленици"
Предвижда се цялостна подмяна на асфалтовата настилка с едроразмерни бетонови плочи в три нюанса. Изцяло са подменени осветлението и обзавеждането. Най-значимо предложение на концептуално ниво е третирането като единно цяло на пространството във и около градината. Преместването на зеленчуковия пазар на срещулежащата на трамвайните релси страна прави възможно приобщаването към градината на широкия, добре озеленен и ослънчен тротоар по продължение на "Графа". Допълнително оживяване на пространството ще бъде постигнато чрез оформяне на две кафе тераси с павилиони, двустранно разположени при входовете на градината.
Стена на Джон Ленън
Проектът обръща внимание на превърналото се в традиция почитане на паметта на Джон Ленън на стената на Нотариата. За да се предотврати вандализирането на стената, се предвижда изнесена напред метална конструкция с мрежа и панели, позволяваща свободна изява на почитателите на Ленън по подобие на стената в Прага.
Ул. "6 септември"
Участъкът от ул. "6 септември" в обхвата на проекта се отличава с концентрация на сгради с висока архитектурна стойност. Потенциалът на търговията и на заведенията за хранене обаче не предполага характерът на улицата да се доближи до този на ул. "Цар Шишман", т.е. на типична пешеходна улица. Ето защо проектните намеси се фокусират основно върху обновяването на ниския план и на дизайна.
Ул. "Солунска"
Поради важността на участъка от "Солунска", свързващ главна пешеходна улица на София – бул. "Витоша", с ул. "Граф Игнатиев", проектът предвижда частичното намаляване на местата за паркиране и преместването им на срещулежащата северозападна страна на улицата. Предвижда се и цялостно решение на ниския план, включващо нови настилки, градско обзавеждане и кафе тераси. Акцентирани са кръстовищата с улиците "Ангел Кънчев" и "Христо Белчев". Въвеждането на ограничение на скоростта до 30 км ще позволява ползването на уличното платно и от велосипедисти.
Ул. "Цар Шишман"
Проектът предвижда превръщането на улицата в "споделено пространство" за пешеходци, велосипедисти и превозни средства. Превръщането на "Графа" в преобладаващо пешеходна зона, а на "Шишман" в споделено пространство определя необходимостта от премахване на бордюрите и обединяване на тротоарите с уличното платно. Акцентирани са кръстовищата по продължение на "Графа", "Шишман", "6 септември" и "Солунска" чрез специфичен дизайн на зебрите и повишаване на нивото им чрез "улични маси".
Книжният пазар на "Славейков"
Книжният пазар се преустройва във временен с ползване през последните три дни на седмицата: петък, събота и неделя. Водещи принципи в решението са: приблизително запазване на дължината на фронта за търговия при съществено редуциране на площта зад щандовете, която в момента се използва като склад.
Покритието на пазара е основен носител на новия образ на пл. "Славейков" и ще се използва извън работното време на пазара като защитено място за отдих, пешеходна площ, както и частично за кафе тераса. Покритието е съставено от поредица от пластични, наподобяващи растителни форми, модули със стоманена конструкция и прозрачни елементи. За временното устройване на книжния пазар ще се използва система за лесно конструиране на търговски маси, както и стелажи за книги.
Пазарът пред градината "Св. Седмочисленици"
Проектът предвижда устройване на пазара за плодове и зеленчуци като "петъчен пазар", като му се отрежда площ на срещулежащата на трамвайните релси страна. Той ще бъде покрит с навеси със сходен детайл по подобие на покритието на книжния пазар. Извън работното време на пазара площта му ще се използва като кафе тераси на близките заведения. За целта терасите са оформени като дървен дек, защитен с ниска ограда откъм трамвайната линия.
Настилка
Новата настилка е най-значимият компонент от трансформирането на зона 2. В основата на решението с диагонален рисунък е наблюдаваното зигзагообразно движение на пешеходците от единия на другия тротоар на "Графа". Обяснението е в малката ширина на улицата и разнообразието от търговски обекти от двете страни, което предполага движение тип short-cuts.
Диагоналната композиция създава усещане за обвързаност на двата улични фронта и обединява площадните пространства. Настилката ще съчетава по-тъмен и по-светъл сив гранит, както и сив гранит с бетонови павета в нюанси на сивия цвят.
Нестандартен елемент от обзавеждането са металните свободно стоящи масички и столове, разположени на най-оживените места - нискобюджетна практика, наложила се през последните години в много градове в чужбина.
Енергоефективно улично осветление и WiFi зони
Предвижда се цялостно преустройство на уличното осветление. Концепцията подчертава характерната пространствена структура на зона 2 чрез редуване на "светлинни острови" и на улични участъци с по-приглушено осветление. Светлинните острови са площадите, приканващи събирането на хора, а приглушеното осветление е по продължение на свързващите улични участъци – каньони. Използвани са преобладаващо висящо аксиално осветление по "Графа", "Шишман" и "6 септември" в комбинация с осветителни стълбове в площадните пространства. Разработена е фамилия от осветителни тела – модифициран дизайн на традиционните осветителни тела на стара София. Площадните пространства ще бъдат съоръжени със свободно достъпен високоскоростен WiFi.
Зона 2 обхваща:
• Ул. "Граф Игнатиев" от ул. "Алабин" до Канала, в това число пл. "Джузепе Гарибалди", пл. "Славейков" и градината "Св. Седмочисленици" |