Глобални компании обмислят инвестиции в индустриални имоти в България

Индустриални имоти
Глобални международни компании, попадащи в топ 5 на световните класации, проявяват инвестиционен интерес към изграждането на индустриални и логистични сгради в България. Това съобщи Владимир Гюрджиев, мениджър "Индустриални площи и развитие на парцели" във Forton/Cushman&Wakefield. Запитванията са предимно от компании, произвеждащи автомобилни компоненти. Инвестиционен интерес към страната ни проявяват и фирми, свързани с производството на самолети части, хранително-вкусовата промишленост, козметиката и фармацията.
"Индустриалният сектор на недвижимите имоти е стабилен от доста време, като се наблюдава постоянен интерес от чужди инвеститори към България", коментира Гюрджиев. Предприемачите са привлечени преди всичко от икономическата стабилност в страната, ниските данъци и квалифицираната работна ръка.
Най-голям интерес към изграждането и наемането на индустриални и логистични площи се наблюдава в София и в Пловдив, но същевременно нараства и търсенето на такива терени в Северна България – Плевен, Ловеч, Велико Търново, Враца, Видин и Монтана.
Сред по-значимите наемни сделки през второто тримесечие е тази за 6 400 кв. м в East Ring Logistic Park в Нови хан, с която Сграда 2 от проекта бе изцяло отдадена още в строеж. Наемател на Сграда 2 на Логистичен Парк East Ring, където Forton/Cushman&Wakefield са ексклузивен консултант, е логистичната компания Cargo Partner.
"В момента преговаряме за отдаването под наем и на останалите големи проекти в строеж – Sofia Ring Logistics Park и етап от Industrial Park Sofia East, като едновременно с това инвеститорите обмислят и строителство на следващи фази", съобщи Гюрджиев.
По негови наблюдения делът на свободните индустриални площи в София остава нисък – около 2%, като основният недостиг е на новоизградени и оборудвани със съвременни системи за безопасност площи, с необходимата височина и междуколонни разстояния. Наемът на подобни първокласни имоти се задържа около 4,2 евро/кв. м в София и околностите, а за района на летището надминава 5 евро/кв. м.
За разлика от софийския пазар предлагането на индустриални имоти под наем в страната остава слабо. Сред малкото по-значими сделки през последното тримесечие е тази за наем на бившия магазин на Praktiker в Стара Загора с цел превръщането му в производствена площ за нуждите на Yazaki. Имотът от 6 500 кв. м също е отдаден с посредничеството на Forton/Cushman&Wakefield. Сделката е поредната, включваща трансформация на един тип площи в друг, консултирана от компанията.
Като цяло в страната търсенето на индустриални имоти остава основно за леки производства и авточасти, в по-малка степен - за логистични операции. Инвестициите са основно в собствени бази или т.нар. строителство по поръчка – за нуждите на конкретен ползвател.
По подобен модел се развива индустриалната зона около Пловдив, където вече са в експлоатация над 800 000 кв. м производствени и складови площи, а в близките тримесечия се очаква да бъдат завършени фабриките на Willy Elbe и Osram Lighting.
С изграждането на магистрала "Марица" районите около Хасково и Кърджали също стават все по-привлекателни за инвестиции в производства. През второто тримесечие около Димитровград беше обявен старт на два големи проекта – фабрика на Yazaki и на турския производител на автомобилни компоненти Sa Ba.
Офис площи
Наблюдава се засилен интерес към изграждането на нови офис сгради, коментираха от Forton/Cushman&Wakefield. Инвеститорите обаче действат по-разумно и предпазливо, след задълбочен анализ на пазара.
През последното тримесечие в столицата са завършени общо под 7 000 кв. м офиси, с което общата наличност клас А и Б достигна малко над 1,8 млн. кв. м. На бул. "Сребърна" приключи строителството на EM Building (6100 кв. м офис площ), която получи разрешение за ползване с над 80% отдадени под наем площи.
По-сериозно развитие получи пазарът в Бургас с приключването на проекта Smart Center (7 053 кв. м офис площ) на PLH Invest. Сградата е първата от клас А в морския град и се отдава под наем от Forton/Cushman&Wakefield.
Недостигът на качествено предлагане бе и стимул за старта на няколко големи офис проекта в София. През юни BLD Office Park започна строителството на втора сграда от Polygraphia Office Center (10 000 кв. м офис площ) в централната част на града. Заедно със съществуващите площи проектът ще предлага 5 500 кв. м на етаж, което позволява да бъдат привлечени наематели, търсещи по-големи квадратури. Завършването на строителството е планирано за последното тримесечие на 2017 г., като заедно с този проект общото предлагане на клас А офиси в центъра на София ще нарасне с общо 75 000 кв. м.
В резултат от активния наемен пазар делът на свободните площи продължава да намалява и към второто тримесечие на 2016 г. се задържа на 2% за най-търсените от наемателите проекти.
Наемите остават стабилни около 13 евро/кв.м за първокласни офиси в София и 6-8 евро/кв. м за клас Б проекти. В Пловдив първокласните площи се предлагат за 8-10 евро/ кв. м, докато във Варна и Бургас наемните нива остават в диапазона 6.5-8 евро/кв. м.
Търговски площи
През последните три месеца няма нови големи проекти в сектора на търговските площи, обясниха консултантите. Активно се работи по преструктурирането на сградите на Сити център София и Мол Марково тепе в Пловдив, които се реконструират от "Серафимов Архитекти".
Същевременно динамичното развитие в сегмента на търговията с бързооборотни стоки води до размествания на пазара на търговски площи. Заради финансови затруднения Carrefour и Piccadilly освободиха част от локациите си, но това отвори ниша за бързото разрастване на някои от техните конкуренти.
Така например Lidl, която до момента растеше основно с улични локации, обяви влизането си в Sofia Ring Mall на мястото на Piccadilly, след като вече има и обект в Galleria Burgas. Оттеглянето на Penny Market от българския пазар освободи поле за експанзия на литовската верига T-Market, която през последното тримесечие взе под наем или придоби 12 нейни локации в София и в страната.
Споменатата тенденция доведе до навлизане на пазара и на нов вид търговски обекти – супермаркети, които предоставят площи на местни производители и малки търговци. Такъв тип магазин ще заработи през септември в Bulgaria Mall, очаква се и откриване в Sopharma Business Towers.
"Развитието от последните месеци показва, че пазарът на търговски площи вече е достигнал определен етап на зрялост и реагира адекватно при подобни размествания. Същият процес наблюдаваме и при търговските центрове, където някои проекти вече минават преструктуриране, което ще им позволи да подобрят представянето си на пазара", коментира Росен Генев, мениджър "Търговски площи" във Forton/Cushman&Wakefield.
Като цяло първата половина на 2016 г. мина без откриване на нови търговски проекти и общият обем на пазара остана 718 000 кв. м. Най-активно движение на наематели се наблюдава при т.нар трета вълна търговски центрове - Paradise Center, Bulgaria Mall и Sofia Ring Mall. Продължава и работата по микса на City Center Sofia, където през август се очаква да отвори нов ключов наемател в лицето на Reserved.
Наемните нива на първокласните локации в софийските молове остават стабилни – 28 евро/кв.м. На бул. "Витоша" наемите също са устойчиви около 44 евро/кв. м за помещение от 100 кв. метър.