Успешно приключи един от най-рисковите екологични проекти – изграждането на ГПСОВ в Бяла, Русенско

"Бяла се присъединява към големия брой населени места в България, където изцяло е осигурено довеждането и пречистването на отпадъчните води. Това е мащабна инвестиция, но бе един от най-рисковите проекти". Това каза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, която заедно с премиера Бойко Борисов откри новото съоръжение днес.
Изграждането на ГПСОВ е етап от проекта за интегрирано управление на водите на територията на град Бяла. Т
Той стартира в края на септември 2014 г. и трябваше да приключи в края на 2015 г.
Част от проекта е и изграждането на довеждащи колектори, доизграждане на съпътстващата канализационна мрежа и реконструкция на водопроводите.
Новото пречиствателно съоръжение ще обслужва над 9000 жители.
Изградени са 20,6 км нова канализационна мрежа, а реконструираната или подменена водоснабдителна мрежа е 16,9 км. Отпадъчните води преминават през механично и биологично пречистване, осигурено е и обеззаразяването им в случай на епидемия.
Проектът в Бяла е на стойност 40,8 млн.лв. Финансиран е по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013". Изпълнители са Консорциум "Райкомерс Бяла" и ДЗЗД "Аква Бяла 99". |
Преди реализацията на проекта канализационната мрежа на Бяла покриваше 70% от града, а поради липсата на ПСОВ отпадъчните води се изливаха директно в реките Беленска и Янтра, заяви министър Василева.
В област Русе по ОПОС 2007 – 2013 са били инвестирани над 60 млн. лв. в 14 проекта.
Общо за страната със средства по програмата изградени общо 50 пречиствателни съоръжения