КЗК върна "Щрабаг" в поръчка за строителство в зоната в Божурище
Кандидатът е бил отстранен неправилно от Национална компания индустриални зони

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отмени решение на Национална компания индустриални зони (НКИЗ) за избор на изпълнител, който да изгради улици в държавната зона в Божурище. Жалбата беше подадена от "Щрабаг", която беше отстранена с аргумeнт, че офертата й е по-висока от максималната стойност на поръчката. От комисията обаче смятат, че в документацията не е посочен допустим лимит, а има единствено прогнозна стойност, която не ограничава ценовите предложения на кандидатите. С това процедурата се връща за ново разглеждане. Решението може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.
Със същия аргумент "Щрабаг" беше отстранена и от друга процедура на НКИЗ за зоната в Божурище – за изграждане на четирилентова пътна връзка с бул. "Европа". Това решение също беше обжалвано от компанията, но КЗК все още не се е произнесла. Прогнозната стойност на двете поръчки е общо 3.3 млн. лв.
Кандидати и оценка
Отменената поръчка е за строителство и рехабилитация на улици в икономическата зона в Божурище, която се управлява от НКИЗ. Тя беше обявена в края на ноември с прогнозна стойност 1.5 млн. лв. без ДДС, а оферти подадоха общо четири кандидата. Освен "Щрабаг" това бяха обединенията "ПИМ – Консулт 2015", "Инос – Рутком" и Консорциум "Божурище 2016". Всички те преминаха успешно техническата оценка.
При отварянето на ценовите предложения на 22 февруари оценителната комисия отстрани "Щрабаг", която подаде оферта за 1.609 млн. лв., с аргумента, че исканата сума надвишава финансовия ресурс на възложителя, т.е. е над максимално допустимата стойност на поръчката. Останалите предложения бяха класирани, а за победител беше определена "ПИМ – Консулт 2015". Обединението между варненската "Пътища и мостове" и "Инжконсултпроект" предложи цена от 1.475 млн. лв. и получи най-висока оценка.
Игра с понятия
В жалбата си до КЗК "Щрабаг" твърди, че е неправилно отстранена, тъй като НКИЗ е отъждествила понятието "прогнозна стойност" с "максимално допустима стойност на поръчката". В обявлението фигурира единствено "прогнозна стойност", което означава, че посочената цена от 1.5 млн. лв. не следва да се приема за горна граница на ценовите оферти, смята и КЗК.
От компанията са оспорили и допускането на останалите три кандидата до отваряне на ценовите оферти, тъй като според нея техническите им предложения не са отговаряли на изискванията. До същия извод е стигнала и комисията за двама от кандидатите - "Инос – Рутком" и Консорциум "Божурище 2016". "ПИМ – Консулт 2015" обаче остава в надпреварата заедно с "Щрабаг".
Освен всичко останало НКИЗ ще трябва да заплати и разноските на "Щрабаг" по обжалването. Те са общо 16 хил. лв., в които признатият адвокатски хонорар е 1000 лв., а 15 хил. лв. е внесената такса за образуване на производството пред КЗК.
Предпочетен победител
Още по-интересен е друг подобен казус, обжалван от "Щрабаг", който обаче все още чака решение от КЗК. Той е свързан с поръчка на НКИЗ за проектиране и строителство на четирилентова пътна връзка и кръстовище с бул. "Европа" за зоната в Божурище. Процедурата беше открита още през юли 2015 г. с прогнозна стойност 1.8 млн. лв. Оферти подадоха седем кандидата. От тях петима бяха отстранени още на етап технически предложения, така че до отваряне на ценовите оферти стигнаха само "Щрабаг" и обединението "Божурище инженеринг".
След дълго протакане на процедурата при разглеждане на ценовите предложения в средата на февруари оценителната комисия отстрани и "Щрабаг". Аргументът е същият като при другата поръчка – предложената от компанията цена от 1.946 млн. лв. е над предвидения финансов ресурс на възложителя. На практика и тук казусът е същият, тъй като в документацията посочената цена е прогнозна, а не максимално допустима.
По-важно обаче е кой е единственият кандидат, който според комисията отговаря на всички условия и съответно е определен за изпълнител. ДЗЗД "Божурище инженеринг" включва регистрираната в село Груево, област Кърджали, "Пътстройинженеринг", а партньори са й "Кристална вода", която е свързана с Румен Гайтански–Вълка, и "Виаком проект", която е участвала с минимален дял в няколко консорциума, ръководени от свързвания с депутата от ДПС Делян Пеевски "ПСТ холдинг".
Пълният текст четете в Капитал Daily