Австралийската Lempriere отвори завод за вълна край Сливен

Един от най-големите търговци на вълна в света - австралийската Lempriere Wool, инвестира 10 млн. евро в преработвателно предприятие в Сливен. То вече е напълно изградено и в момента работи в тестов режим. Очаква се да започне официално работа през юни. Това е едва третият завод на компанията извън Австралия - след Индия и Нова Зеландия.
Към момента на работа са назначени 85 души, като намеренията на инвеститора са общият брой на заетите в сливенската фабрика да достигне 160 човека. И тук обаче австралийците се сблъскват с липсата на квалифицирана работна ръка като заварчици и механици. Затова част от привлечените служители са от Пловдив.
Фабриката на "Лемприер Уул", както е регистрираното в България дружество, е разположена върху площ от 18 000 кв.м. Новите помещения и оборудването на цеховете са изградени за година и половина на мястото на бившето текстилно предприятие на Едоардо Миролио, преместено преди време в Ямбол.
Австралийската компания ползва базата на Миролио под наем, но плановете са да я закупи. Общият капацитет на фабриката е за преработка на 500 тона вълна месечно или на около 6000 тона вълна годишно. "Намеренията ни са да достигнем пълния капацитет на производство в най-скоро време", казва Дюран.
Вълната за българското предприятие се внася от Австралия, Нова Зеландия, Южна Африка, Южна и Северна Америка. Сливенското предприятие разполага с перачна линия, осем дарака и 40 сресващи машини. На първия етап вълната се изпира, следват кардирането и ресането, като крайният продукт е чиста вълнена лента, която се съхранява на топове.
Около 20% от преработената в сливенската фабрика вълна ще остава за българския пазар. Основни клиенти у нас са предприятията на Едоардо Миролио и пловдивското "Булсафил". Останалите 80% ще бъдат за износ, предимно за Европа - Румъния, Турция, Чехия, Словакия, Полша и Италия. "Пазарът за вълна през последните години е относително стабилен, защото вълната е скъп продукт в сравнение с памука и изкуствените влакна.
Така предприятието покрива всички съвременни екологични стандарти.
Lempriere Wool е компания със 150-годишна история, която в момента се управлява от пето поколение на фамилията Лемприер.
Пълният текст четете в Капитал Daily.