Форум събра идеи за реформа в системата на градското планиране
Задълженията, които съвместява в момента главния архитект на София, да бъдат разделени между двама души. Това предложи арх. Ангел Захариев на форума "ЗА градско развитие", който се проведе вчера в столицата.
Проявата събра архитекти, представители на Столичната община, МРРБ и много граждани, които дискутираха необходимата реформа в системата за градско планиране и статута на главния архитект. Организатор бе Инициативния комитет за промяна в системата за градското планиране на София.
Според арх. Захариев главният архитект трябва да има предимно административни и регулаторни функции, занимавайки се с издаването на разрешенията за строителство и визите за проектиране.
Той може да бъде подпомаган от експерт, който има визионерски и медиаторски функции. Новата фигура ще се занимава с дейностите, свързани с Общия устройствен план, подробните устройствени планове, ще организира архитектурни конкурси и обществени обсъждания, поддържайки връзка с гражданските организации и местните власти.
Арх. Бойка Къдрева от НАГ предложи да се създадат подпомагащи звена към главния архитект на София, които да създават стратегиите и визиите за развитието на града.
Участниците във форума бяха единодушни, че фигурата на главния архитект се натоварва с прекалено много очаквания. Според тях той трябва да бъде личност, която има добра самопреценка. Да е компетентен, диалогичен, да умее да убеждава администрацията и да застава пред медиите. Да може да балансира между публичните и частните интереси, коментираха участниците във форума.
Необходима е децентрализация на функциите на главния архитект, част от които да бъдат поети от районните главни архитекти, заяви арх. Добрина Желева. Някои от присъстващите коментираха, че терминът "главен архитект" звучи архаично и дискриминира районните архитекти, чиито функции се оказват второстепенни.
"Необходим е по-съвременен подход, тъй като длъжността главен архитект вече не съществува в много градове по света", смята арх. Гергана Диканска.
Главният архитект не трябва да се превръща в администратор, тъй като той има мисия и трябва да бъде визионер, заяви арх. Лидия Станкова от МРРБ. Според други участници обаче главният архитект трябва просто да се придържа към Общия устройствен план, който играе ролята на закон.
Присъстващите коментираха и възможността да бъде създаден нов експертен административен орган, който да проучва добри практики, да събира данни, да анализира развитието на отделните градски системи и да предлага на СОС проекти за развитие в градската среда.