От 1 април заводът за боклук в столицата ще заработи на пълни обороти
По ОПОС се очакват 135 млн. евро за бъдещата инсталация за оползотворяване на РДФ-гориво в ТЕЦ "София"
Очакваме от 1 април в завода да се преработват 100 % от битовите отпадъци в града. Това обяви кметът на София Йорданка Фандъкова, която заедно с министъра на околната среда и водите Ивелина Василева присъства на представяне на резултатите от работата на инсталацията през първите шест месеца.
В момента съвместно с Европейската комисия и Европейската инвестиционна банка се подготвя инсталацията за оползотворяването на РДФ-горивото, отбеляза кмета Фандъкова. С реализацията й вредните емисии от "Топлофикация София" ще се намалят наполовина.
Министър Ивелина Василева допълни, че инсталацията ще отговаря на всички екологични стандарти, като ще намали с 10% използването на природен газ от "Топлофикация". Новата инсталация ще разполага с 4-степенни системи за пречистване.
Инсталацията за механично-биологично третиране на отпадъците с производство на RDF гориво ще се финансира по Оперативна програма "Околна среда" 2014-2020, като индикативната стойност на проекта е 135 млн. евро. С изграждането й ще могат 30 хиляди столичани да се отопляват с горивото, получено в завода.
Проектът е минал през екооценка и е получил положително становище, съобщи министър Василева. Извършените анализи на технологията показват, че ще се гарантира качеството на атмосферния въздух в района на Топлофикация-София.
Заводът за боклук в местността "Садината" вече преработва 90% от битовите отпадъци на София, информират от Столична община.
Досега в завода за са сепарирани 510 т черни метали, 76 т. хартия, 28 т. цветни метали, 28 т пластмаси, 102 т. найлон и 833 т стъкло, които се продават и от тях се произвеждат различни продукти. От компостиращите инсталациите са произведени 7300 т. висококачествен компост и 1750 мWh eлектроенергия.
По този начин се пестят природни ресурси и се полагат грижи за околната среда. В завода са инсталирани най-съвременните екологични технологии, които позволяват да се рециклират 50% от отпадъците и да се произвежда електричество, компост и ресурси от отпадъците.
Заводът за отпадъци на столицата е на стойност 346 млн. лв., като 84% от тях е размерът на безвъзмездната финансова помощ.