Авточасти за 100 млн. лв. ще произведе Behr-Hella в Божурище през 2016 г.
До две години германската компания предвижда да удвои производството на автоклиматични системи и служителите си в България
Германският производител на автомобилни климатични системи Behr-Hella Thermocontrol (BHTC) очаква 100 млн. лв. оборот от завода си в Божурище през тази година. Предприятието започна работа миналата пролет и 2016 г. ще бъде първата му пълна година от дейността му в България. Така въпреки известното забавяне при строителството на завода компанията ще успее да постигне заложените до 2020 г. цели за оборот и персонал, казаха от ръководството на дружеството. В рамките на следващите две години BHTC планира да удвои производствените площи и служителите си, което означава допълнителни инвестиции. Досега в предприятието са вложени над 50 млн. лв.
Квалифициран екип
Българският завод "Бер-Хелла термоконтрол" беше първата инвестиция в индустриална зона "Бужурище". Началото на проекта беше още през 2013 г., но реалното производство започна през март 2015 г. с около 120 души персонал. Освен производствена дейност компанията има и развоен екип, в който първоначално бяха заети 45 инженери. Година по-късно във фабриката работят над 200 души, включително 55 специалисти в развойното звено. "Основната част от разработката на нови продукти и иновации е съсредоточена в германския град Липщад, но в България се намира вторият ни по големина такъв отдел", каза директорът на развойното звено Йоханес Греме. По думите му до края на тази година броят на висококвалифицираните кадри ще достигне 65. Така в рамките на по-малко от две години развойните специалисти ще се увеличат с близо 50%. В момента развойният екип изпълнява проекти на централата в Липщад, но идеята е да започне да работи и по продукти, които директно ще се произвеждат в завода в Божурище.
Голям брой инженери са заети и в самата производствена дейност, тъй като работата е свързана с управление на сложно оборудване и изисква висока квалификация. По груби оценки над половината от ангажираните около 150 души в производството са с бакалавърска или магистърска степен. Наличието на няколко технически университета е била и една от причините за решението на BHTC да построи завода в България. "От една страна, това е предимство, но, от друга, е риск, тъй като не сме единствените, които искат да наемат тези хора", каза генералният мениджър за България Мартин Ниланд. Компанията си партнира с университетите в София и Габрово. Тя е и един от "лобистите" на дуалното обучение в България.
Пълният текст четете в Капитал Daily