Подписват договори за 14 регионални прединвестиционни проучвания по проект за 59 млн. лв.
Основните инвестиционни проекти по ОПОС ще се реализират след 2018 г.





До няколко дни трябва да бъдат подписани договорите за изработване на 14 регионални прединвестиционни проучвания (РПИП) във ВиК сектора за територията на цялата страна. Ключовите документи, които ще определят развитието на ВиК сектора в цяла България, трябва да бъдат завършени до април 2017 г. Тяхното изработване се финансира по проект с европейско финансиране на обща стойност 59 млн. лв.
Като част от реформата в сектора в момента се подготвят договорите на ВиК асоциациите с водни оператори в 18 от общо 28 области в страната, те трябва да бъдат сключени до средата на годината.
Това съобщи в началото на втория панел на конференцията за стратегическа инфраструктура инж.Иванка Виденова, директор на дирекция ВиК в МРРБ. Дискусията беше модерирана от инж. Иван Иванов, председател на УС на Българската асоциация по водите.
Основните инвестиции по програма "Околна среда 2014-2020" ще бъдат реализирани след 2018 г. В момента се подготвят проектите с ранен старт, а усилията на ръководството на програмата са фокусирани върху осигуряването на качеството на апликациите още от самото начало благодарение на активно сътрудничество с общините и обучения на ВиК операторите. Съвместно с Камарата на строителите в България са разработени проекти за договори, базирани на образци на ФИДИК - червен и жълт, заяви Яна Георгиева, ръководител на Управляващия орган на ОПОС.
Чрез фонд ФЛАГ от създаването му от 2009 г. досега е осигурено финансиране за 1 млрд. евро за общо 700 проекта за 5 млрд. лв. в 195 български общини. Добромир Симидчиев, председател на УС на фонда, представи историята, функционирането и особеностите в работата на създадената през 2007 г. специализирана структура. През новия програмен период все по-важно ще бъде съчетаването на грантово със заемно финансиране. За финансови инструменти за периода 2014-2021 с европейско финансиране са предвидени 777 млн. евро, от които 250 млн. евро по ОПРР, 148 млн. евро по ОПОС, 355 млн. евро по ОПИК и 20 млн. по ОПРЧР. 30 млн. лв. има възможност да бъдат реинвестирани от ФЛАГ до 2025 г., заяви още Добромир Симидчиев.
Евгения Караджова от "ЕСРИ България" представи иновациите и особеностите на приложението на географските информационни системи като основа за осигуряване на информационна база и адекватна основа за планиране и проектиране.
Актуални проекти и особености на работата по проекти от екологичната инфраструктура презентираха Петър Йорданов – "Геострой" АД, и Пламен Никифоров – "Станилов" ЕООД. Радослав Вишанов от HTI Bulgaria демонстрира високоефективни продукти и материали за употреба в екологичния сектор.