Евгения Караджова, управител на "ЕСРИ България": ГИС намират все по-широко приложение в сферата на водите

Г-жо Караджова, вие представлявате в България компания - пионер в областта на ГИС. Разкажете ни за приложенията на Esri платформата в областта на водите. Какви проекти е реализирала компанията - майка в Европа и по света?
- През последните години Географските информационни системи намират все по-широко приложение в сферата на водите. Възможностите на ГИС технологиите за извличане на данни от различни източници, 3D моделиране, проиграване, анализ и оценка на сценарии ги превръщат в незаменим помощник за стратегическо планиране и взимане на информирани решения при управление на водите. Не случайно Европейската комисия, Европейската агенция по околна среда и почти всички европейски министерства в тази сфера използват Esri ГИС технологията като основна ведомствена ГИС платформа. Много от тях имат подписани рамкови договори с Esri, по силата на които използват неограничено ArcGIS платформата. Върху нея са разработени и редица специализирани приложения като Европейската информационна система за водите (WISE), Геопорталът Eye on Earth и много други, които подпомагат споделянето, сътрудничеството, взимането на информирани решения и провеждането на устойчиви политики за управление на водите на европейско ниво. ГИС технологиите са незаменим помощник и за справяне с едно от основните предизвикателства в сферата на водите , а именно наводненията. Esri е разработила и продължава да разработва множество приложения за управление при наводнения за редица щати в Америка, включително Колорадо, Тексас, Луизиана и много други. Компанията работи също така активно и с Европейската комисия и Европейската агенция по околна среда на европейско ниво за прилагане на ГИС за управление при наводнения. И не на последно място, когато говорим за областта на водите, няма как да не отбележим ВиК сектора. Хиляди са ВиК предприятията по цял свят, които използват ArcGIS платформата като основна корпоративна ГИС платформа. Може би те са едни от организациите, които най-цялостно и повсеместно прилагат ГИС платформата в почти всички свои дейности и процеси.
С какво са свързани технологичните новости на ЕСРИ платформата за нуждите на управлението на водите?
- И друг път съм казвала, че Esri е изключително отворена към технологичните новости компания, която непрекъснато следи нуждите на клиентите, и съвместно с водещи експерти от различните приложни области развива ArcGIS платформата, така че максимално да отговори на разнообразните потребности. В сферата на водите, например, изключително важна е информацията в реално време от различни датчици, сензори, измервателни системи и т.н. За целта, Esri разработи приложения като ArcGIS GeoEvent Extension, Operations Dashboard for ArcGIS, Esri Full Motion Video и други, които позволяват автоматично събиране, следене, анализ и споделяне на данни в реално време, постъпващи от SCADA системи, GPS, датчици, сензори, дронове и др. Посредством приложението Operations Dashboard for ArcGIS, например, потребителите могат да следят общата оперативна картина в реално време, като бъдат алармирани за отклонения по предварително зададени от тях критерии. В ерата на мобилните технологии, Esri работи усилено и в посока разработване на различни специализирани мобилни ГИС приложения, които подпомагат екипите на терен. Такива решения са Collector for ArcGIS, Survey123 for ArcGIS и др., които позволяват на експертите на терен да достъпват корпоративната ГИС система на съответната организация при полеви условия, и да въвеждат и редактират данни в нея директно от терена. Тези мобилни приложения са все по-широко прилагани в сферата на водите и по-специално във ВиК сектора при ремонтни дейности, инспекции и т.н.
Какъв е опитът на "ЕСРИ България" в областта на екологичната инфраструктура и по-специално в сектор "Води" у нас? Кои проекти успяхте да реализирате?
-От много години работим в сектор води в България. През годините реализирахме редица проекти в тази област. Един от най-значимите от тях е информационната система за разрешителни и мониторинг при управление на водите. Създадената информационна система подпомага Изпълнителната агенция по околна среда, Министерството на околната среда и водите и басейновите дирекции в прилагане изискванията на Европейската рамкова директива за водите, като същевременно подобрява процеса по хармонизиране на съвместната им работа. Системата поддържа единна централизирана база от данни и осигурява онлайн достъп на всички потребители до функциите и възможностите й, в зависимост от техните права за достъп. Разработената информационна система е изключително комплексна, както от гледна точка на поддържани данни за всички водни тела и свързаните с тях разрешителни в България, така и по отношение на функционалност. През годините работихме също така по редица проекти във ВиК сектора за Софийска вода, ВиК Русе, ВиК Благоевград и др. За нуждите на Софийска вода, например, разработихме съвременна Географска информационна система, която се явява основен компонент на ИТ инфраструктурата на дружеството. Тя подпомага управлението на активите на предприятието, като осигурява информация за ежедневната работа на екипите по експлоатация и поддръжка на водопроводната и канализационната мрежа. В момента потребители на ГИС системата на Софийска вода са 2/3 от служителите в компанията, а системата се поддържа ежедневно в актуално състояние, благодарение на 11 висококвалифицирани инженери, работещи в ГИС отдела на компанията. Радвам се, че системата непрекъснато се поддържа и развива с нови приложения, каквото, например, е ГИС-базираното приложение за информиране на клиентите за текущи и планирани ремонтни дейности в София в реално време (http://www.sofiyskavoda.bg/water_stops.aspx).
Какви са възможностите на геоинформационните технологии при управлението и поддръжката на ВиК мрежи?
- От десетки години ВиК операторите по цял свят използват ГИС технологиите за управление на своята дейност. Географските информационни системи през годините са се доказали не само като полезна, но като необходима и незаменима технология за всяко ВиК предприятие. Единствено на база интегрирана информация за местоположението и техническите характеристики на активите, историята на повредите, адресната база, кадастъра, регулацията и т.н., могат да се извършват необходимите анализи, да се оптимизират експлоатационните дейности и да се взимат информирани решения. Възможностите на ГИС технологиите обаче за нуждите на ВиК сектора не стигат само дотук. Esri ГИС технологиите предоставят и така необходимите приложения за автоматично събиране, следене, анализ и споделяне на данни в реално време. Богатите възможности на Esri мобилните решения улесняват значително работата на екипите на терен и съкращават времето за извършване на ремонтни дейности. Не на последно място, лесната интеграция с други бизнес системи на ВиК предприятието, като билинг системи, ERP, софтуер за хидравлично моделиране и др. превръщат ГИС технологиите в незаменима ИТ платформа.
С какво са свързани очакванията ви. Какви са предизвикателствата за вас, като водеща технологична компания, специално във ВиК сектора?
-Очакванията са свързани предимно с разработването и внедряването на все повече корпоративни ГИС системи във ВиК предприятията в България. През последните няколко години наблюдавахме затишие в тази сфера, основно поради липсата на средства. Въпреки осъзнатата необходимост от внедряването на ГИС технологии, поради липсата на средства, много ВиК предприятия така и не успяха да инвестират в ГИС. Силно вярвам и се надявам, че секторът вече излиза от кризата и ще започне да инвестира все повече в цялостни ГИС-базирани решения, както е навсякъде по света. От технологична гледна точка, през следващите години предизвикателство ще бъде все по-широко прилагане на новите възможности на ГИС технологиите във ВиК сектора. Визирам предимно обработката на данни в реално време и мобилните приложения, които са изключително ценни. Нашият екип вече започна да интегрира тези приложения в разработваните от нас ГИС системи в други сфери в България, така че имаме необходимия опит и силно се надяваме, че скоро и ВиК секторът у нас също ще започне да прилага такива иновативни решения. Що се отнася до сферата на водите в България като цяло, основно предизвикателство винаги е било и продължава да бъде необходимостта от по-голям синхрон, споделяне и сътрудничество, както на национално, така и на регионално и общинско ниво, така че да може да се постигне необходимата устойчивост на направените инвестиции и провежданите политики при управление на водите.
Интервюто взе Силвия Златкова