Четирима архитекти с отличия на Архитектурен преглед – Пазарджик
На 12.02.2016 г., се проведе традиционният Годишен архитектурен преглед на проекти и реализации за 2015 г. на членове на САБ -Дружество Пазарджик и КАБ - Регионална колегия Пазарджик.
След публично представяне на 14-те участващи разработки, с гласуване местните архитекти определиха призьорите, съобщи арх. Петър Мурджев, председател на КАБ - Пазарджик.
В раздел "Проекти"
на първо място се класира арх. Георги Сарамбелиев с конкурсен проект за новата библиотека във Варна. Основната идея на проекта е единството и хармонията със сградата на Община Варна, намираща се в непосредствена близост. Библиотеката е оформена строго геометрично, точно като кметството. Архитектурно-пластичните изкуства по фасадите партнират с естествените цветове на стъкло, тухли, стомана, коментира арх. Сарамбелиев.
Второто място зае арх. Тома Димитров с проект за малка многофункционална сграда в Пазарджик. Фасадите, както и силуетните оформяния са решени с цветни мазилки в бяло, тъмно кафяво и бежово, сиви AL профили на дограмата, и характерно облицовани фрагменти с фасониран клинкер.
В раздел "Реализации"
първото място е за арх. Стефан Гюрджеклиев за новата административна сграда за развойна дейност в Технологичен парк "Оптикс" - Панагюрище. Откритият на 5 февруари т.г. иновационен център е с разгъната застроена площ 1020 кв. м. Проектът е съобразен с теренните дадености, наличната инфраструктура и околната застройка, сподели авторът. Разчетът на сградата е за 100 души – конструктори и търговци, които "Оптикс" постепенно ще привлича и обучава съобразно нуждите си.
На второ място се класира арх. Петър Мурджев, за многофамилна жилищна сграда в Пазарджик, с инвеститор "Грийн билд БГ". Пететажното здание е с РЗП 5890 кв. м и се състои от подземен паркинг, партерен етаж за търговия и услуги и четири жилищни етажа.
Арх. Петър Мурджев, председател на КАБ - Пазарджик:
В региона има интерес към изграждане на къщи за гости, малки предприятия за преработка на земеделска продукция
Арх. Мурджев, има ли раздвижване на инвестиционния пазар в регион Пазарджик?
- От година насам се усеща повишаване на инвестиционната активност в региона. С отваряне на новия програмен период на ЕС, и по-специално на новата Програма за развитие на селските райони, започна подготовката на множество проекти за къщи за гости, оризарни, рибовъдни стопанства, малки предприятия за преработка на земеделска продукция.
В град Пазарджик има раздвижване на жилищния пазар. Шанс за развитието на града е територията на бившите военни казарми, където се изгради новата автогара. Там вече е в ход реализацията на голям жилищен комплекс "Царица Йоанна" на площ от 8 дка, започна и разширение на строителен хипермаркет "КРЕЗ". По-малки нови жилищни сгради с РЗП 800-1000 кв. м се изграждат в централната част на града.
Въпреки доброто местоположение на Пазарджик до АМ "Тракия" и наличието на големи производствени терени, не се наблюдава сериозен инвеститорски интерес към по-мащабно промишлено строителство. Причината е най-вече близостта на София и Пловдив, където има добре развити и работещи индустриални зони. В Пазарджишка област като центрове на производствено-развойна дейност се обособиха Панагюрище и Пещера.
Вие сте два мандата председател на КАБ – Пазарджик, каква е вашата равносметка в професионален план?
- Два последователни мандата оглавявах КАБ – Пазарджик, и предстои избор на нов председател и нов управителен съвет на Общо събрание на 25 март. В момента колегията наброява 56 души, като има тенденция за увеличаване на числения състав, тъй като млади архитекти се завръщат да работят в Пазарджик.
В професионален план като условия и начин на работа, отчитам, че не успяхме да направим действаща методиката за цените в проектирането, приета още при учредяване на КАБ. Почти никой от колегите в страната не практикува по нея, за съжаление и държавните учреждения не я прилагат при обществените поръчки. По линия на европроектите например, е възприето 5% от бюджета да е за управление и съставяне на бизнес план, а 2-2,5% за инвестиционно проектиране. Това е твърде минимален ресурс, като се има предвид, че нормативно много се увеличи проектния обем и съдържание. Към частите на проекта допълнително се включиха План за безопасност и здраве, План за управление на строителните отпадъци, които според мен са по-присъщи на строителния процес.
Успех на Камарата е, че с последните промени в ЗУТ успя да регламентира фигурата "водещ проектант". По този начин се облекчава чисто физически съгласувателната процедура. Но пък носенето на по-голямата отговорност, законът материализира с глоба в размер между 5000 и 20 000 лв., която е неадекватна за нашия проектантски пазар.
По-важното според мен е, с въвеждане на "главен проектант" да може да отпадне задължителната оценка за съответствие за по-малки обекти – напр. за строежи 4-та и 5-та категория, или за сгради до 10 м височина.