Предстои реставрацията на най-големия археологически обект в Община Самоков - "Шишманово кале"
Арх. Надежда Клинчева, главен архитект на Община Самоков

- Арх. Клинчева, кои са приоритетните проекти, които Община Самоков планира да реализира през 2016 година?
- Община Самоков е определила като приоритетни проектите, с които в момента имаме възможност да кандидатстваме по програми за външно финансиране. Безспорно най – атрактивният приоритетен обект е обърнат към културно-историческото наследство на Самоков, а именно реставрацията, консервацията и експонирането на археологически комплекс Шишманово кале.
Идейният проект за Шишманово кале, за който вече имаме съгласуване с Министерство на културата, включва реставрация и консервация на 2 църкви и административна сграда и част от крепостната стена. Предвижда се изграждане на посетителски център и съответната техническа инфраструктура.
На този етап по ОП "Региони в растеж" имаме готовност да внесем проекти за енергийна ефективност за обществените сгради на Общинска администрация, сградата на РУП – Самоков, на ОУ "Авксентий Велешки".
По програма за трансгранично сътрудничество България – Сърбия участваме с проект "Паркоустройство и благоустрояване на парк "Ридо" – I-ви етап. Целта на проекта е да превърне крайградски лесопарк в завършен композиционен вид, без да нарушава основното предназначение на лесопарка и прилежащите зони, като осигурява условия за отдих в природосъобразна среда.
Проектните предложения целят да бъдат полезни както за развитието на туризма и привличане на нови туристи, така и за местното население при рационално използване на рекреационния потенциал на парка и опазване на красотата на ландшафта. За целта се предвиждат възстановяване на главните артерии на алейната мрежа на лесопарка,създаване на специализирана пътека на здравето, както и изграждане на нови второстепенни алеи, оформяне на нови паркинг места, подмяна на парковите настилки, изграждане на зоните за отдих и детските игрови зони в съответствие с възрастовите групи на посетителите; внасяне на ново лесопарково обзавеждане.
Община Самоков кандидатства и с проект за изграждане на спортно-туристически атракции, които също ще бъдат в парк Ридо. Това са стена за катерене с четири повърхности с различна сложност и оформление и байк парк, който ще задоволи екстремните, търсещи адреналин туристи.
Имаме проекти, определени като приоритетни, с които в момента кандидатстваме по програма "Красива България" и за внедряване на мерки за енергийна ефективност в сградите на бившия родилен дом, която в момента е сграда с административни функции и за сградата на ОУ "Димчо Дебелянов" – с. Говедарци.
Имаме готовност с актуализиран проект за благоустрояване на пространството около Байракли джамия и връзката на пространството от Автогарата до ларгото, с което ще внесем едностилие и цялостно композиционно решение на пешеходната зона в централната градска част.
През 2016 г. ще започне и реализацията на един дълго подготвян и желан от гражданите проект за оформяне и възстановяване на крайречната градска зона покрай река Искър, който обхваща територията между втория мост и Арена Самоков и предвижда изграждане на парк с множество атракции и кътове за отдих и рекреация.
- Бихте ли се спряли по-подробно на проекта за Шишмановото кале, тъй като дълго време за него се знаеше само, че е на фаза археологически проучвания?
- След успешната реализация на проекта "Цари Мали Град", с който сме много горди и все още поддържаме невероятен посетителски интерес, сме си поставили амбициозната задача за реставрация, консервация и експониране на най-големия археологически обект на територията на общината "Шишманово кале". Както казах, имаме изработен идеен проект, който е съгласуван от Министерството на културата. Изчакваме подходяща програма, за да кандидатстваме за финансирането му. Идеята е Шишманово кале да се възобнови като туристическа атракция и да стане привлекателно и интересно място за посетители.
Освен реставрационните дейности по историческите артефакти, там се предвижда да бъде обособен посетителски център, паркинг, осигуряване на достъпна среда за посетители, включително и на лица с увреждания, както и реализиране на екопътеки, свързващи калето с други исторически местности около града. Обектът има изключително голяма археологическа и историческа стойност. Шишманово кале е унищожен от турците в края на 14 век и представлява античен и средновековен град, епископски център, наричан "старият Самоков", намиращ се на 3 км южно от днешния град, в подножието на Доспейската планина. На хълма е поставен кръст, символ на българската вяра.
Паметникът е обявен за археологически обект от национално значение. Мястото е почитано от населението като полесражение на последната битка на цар Иван Шишман с турците и като гроб на цар Иван Шишман. Разкопките започват от средата на юли 2004 г. Според досега установеното от обследваните 50 декара, комплекса заема малко повече от половината (25-30 дка), от които за 3 години проучвания са разкопани около 10%. Градът се е състоял от подградие, същински град ограден с крепостни стени и цитадела. Открити са участъци от крепостните стени, една порта, в близост до нея - две сгради и две раннохристиянски базилики от 5-6 век, на двата срещуположни хълма.
Искрено се надявам да се отвори подходяща оперативна програма, която да даде въможност за финансирането на проекта.
- Наскоро приключи реконструкцията на част от центъра на Самоков. Планирате ли и други ремонти в централната градска част? Имаше идея за реконструкцията на централния пазар...
- Да, както вече казах имаме изготвен проект за реконструкция и благоустрояване на пространството в центъра, която включва зоната от Ларгото до Байракли джамия и пространството до приключилото благоустрояване на Чадър чешма. С този проект на практика приключва цялостното благоустрояване на тази зона. Разработката включва подмяна на настилките, осигуряване на достъпна архитектурна среда, обновяване на зелените площи около Джамията, изграждане на обществена тоалетна, мемориал на Опълченците, поставяне на парково осветление, места за сядане, създаване на нови подходящи по местоположение и функции преместваеми търговски обекти, като голяма част от съществуващите ще бъдат премахнати, тъй като не отговарят на естетическите и санитарно хигиенни изисквания. За момента са приключили благоустройствените дейности около Чадър чешма и пространството между площада и Козела.
Идеите за благоустрояването в Централна градска част обхваща и по-широка зона, в която влизат и обекти около центъра. Предстои да обявим конкурс за идеен проект за Общинския пазар. Изготвя се задание, с което се изисква проектът да предвиди закрита част с двуетажно тяло, както и широки покрити пространства за базар, където ще се предлага собствена продукция от земеделието и животновъдството. Предвижда се изграждането на подземен паркинг и складови помещения. В околното пространство на пазара се предвижда цялостна реконструкция на съществуващата тротоарна и улична мрежа, както и обособяването на нови паркоместа.
В близост до Общинския пазар е ул. "Житна чаршия", за която се предвижда да бъде пешеходна зона. Целта е да се разтовари Централна градска част от автомобилния трафик и да върнем някогашната визия на ул. "Житна чаршия" като атрактивна търговска и пешеходна зона.
- Общият устройствен план на Самоков, изготвен през 2010 г., предвижда развитието на рекреационно – туристически зони, основно в крайградските територии. На какъв етап е тяхната реализация?
- Да, както вече споменах още през тази година ще се реализира част от проекта за Крайречна зона, който предвижда изграждане на градски парк покрай коритото на река Искър. Освен зелени площи, цветни лехи и пешеходни алеи, в новия парк ще има атрактивен детски кът, модерен скейт парк, езеро и водни атракции. Освен този проект сме направили цялостна разработка за крайградските паркове и изграждане на връзка между тях. В регулационните граници на града се намира Туристическата градина, която в момента е най-посещавания градски парк. Има изготвен проект за паркоустрояване и благоустрояване на Туристическата градина, който ще се реализира поетапно. Като първи етап там вече реализирахме изграждането на въжен атракцион.
На следващ етап ще се изгради фитнес на открито, както и сцена с възможности за организация на различни тематични концерти и мероприятия. Туристическата градина граничи с крайградски парк Лаго. До момента има изградена връзка от алеи между двата парка, декоративни дървени мостчета през река Бистрица.
На река Бистрица изградихме и макет на металургично съоръжение за преработка на желязо – мадан, т.нар. "Самоков". Като продължение за развитие на околното пространство има идея за изграждане на етнографски комплекс, където ще има възможности за занаятчийски работилници.
През Туристическата градина може да се отиде в крайградски парк Лаго и идеята е той да бъде оформен като хидропарк, използвайки природните дадености на река Искър. По програма за развитие на селските райони ще се опитаме да кандидатстваме с проекти за екопътеки. Едната екопътека ще започва от Хидропарка и ще свързва Лаго с историческата местност Чакърови поляни, като на достъпа през река Искър ще бъде направен атрактивен въжен мост. Втората екопътека ще свързва Хидропарка с археологически комплек Шишманово кале. Третата пътека ще свързва Туристическата градина, парк Лаго, етнографския комплекс и "Самоков"- ът и ще стига до крайградски парк Ридо.
- Какви са плановете на общината за облагородяването на най-големия крайградски парк на Самоков - Ридо?
- В момента изработвамеПлан за паркоустройство и благоустройство на Ридо, който възнамеряваме да реализираме поетапно. Проектът предвижда реконструкция на алейна мрежа на лесопарка, проектирани са две детски площадки оборудвани със съоръжения за игра, оформени са места за отдих, обзаведени с необходимите паркови елементи, места за пикник и обновена ролбан писта.
Проектът предвижда внасяне на ново парково обзавеждане - пейки, дървени маси и столчета, шезлонги, кошчета за отпадъци, табели (указателни и информационни), трасировъчни маркери, беседки, навеси, къщички за птици, указатели за посока на вятъра, декоративни чешми. Проектира се нова екстремна писта за велосипеди. Възстановяват се и се оптимизират съществуващите ски-писти. Снабдяват се с автомобилен и пешеходен достъп. Ролбан-пистата се обновява, проектира се и нова по-екстремна алея.
Съществуващият стадион се реконструира. В районът на стадиона се проектира и алея на здравето. Тя е допълнение на съществуващата подобна алея. По протежение на дължината, в различни отсечки, чрез указателни знаци ще се дава информация за здравословния режим. Ще бъде маркиран маршрут за леко, средно и тежко натоварване. В близост до съществуващия стадион и бивш склад за ски се предвижда изграждане на байк-парк. На това място съществува подобна зона, оформена от колоездачите.
С идейния проект се дава предложение за облагородяване и обезопасяване на трасето за екстремно колоездене. Предвиждат се изкуствени възвишения, за да се създаде умишлено труднопроходим терен. С допълнителните съоръжения - вълнообразни конструкции от дърво и метал, целенасочено ще се затруднява надлъжната ос на алеята. Байк паркът в бъдеще има възможност да бъде разширен и във височинен план, ако се възстанови съществуващия лифт на Боричо.
- Според Общия устройствен план в северозападната част на града трябва да се оформи индустриален парк. Как се развива тази идея? Какъв е инвестиционният интерес към територията?
- В бюджета за 2016 година са заложени средства за изработване на Подробни устройствени планове на територията на обособената Индустриална зона. Зоната е с площ от 70 ха и дава възможности за обособяване на урегулирани поземлени имоти, с различна големина, с прилежащата им инфраструктура, за задоволяване на инвеститорски интерес. След одобрение на ПУП, ще предприемем процедури за изключване на терените от земеделските земи.
Надяваме се, че като имаме възможност да предоставим на инвеститорите терени с изградена инфраструктура и стратегическо положение – в близост на републиканските пътища II-62 и II-82, ще привлечем инвеститорския интерес. Терените ще бъдат предназначени за изграждане на складови бази, логистични центрове и предприятия с безвредно производство.
Интервю на Радостина Попова