Приеха на първо четене промените в Закона за културното наследство

Проектите за реконструкции на сгради – паметници на културата от местно значение да могат да се одобряват не само от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), но и от общински експерти. Това предвиждат промените в Закона за културното наследство, внесени от ГЕРБ, които бяха приети на първо четене в парламента.
Към момента всички становища се изготвят единствено от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Промените обаче предвиждат общините сами да могат да вземат решения за реконструкцията на ценните сгради. За целта в кметствата ще се създадат специализирани комисии, които ще се занимават с тази дейност.
Мотивът за промените е ускоряване на съгласувателната процедура, с цел да се опазят паметниците от разрухата на времето. Според вносителите трябва да се преодолее забавянето от страна на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) на преписки, които се обработват в срокове, далеч надхвърлящи законово установения срок, което предизвиква множество проблеми пред местните власти, защото възпрепятства изпълнението на проекти и аварийни дейности.
Законопроектът предвижда и въвеждането на принципа на "мълчаливото съгласие", който да се прилага при липса на писмено становище и заверка в законоустановения двумесечен срок от датата на постъпване на съответната документация. В мотивите на законопроекта е посочено, че целта на тази промяна е да се ограничи бездействието на администрацията и възможностите за корупция.
Текстовете се оспорват от редица експерти, според които промяната дава възможност за корупция и конфликт на интереси.