Предстои актуализация на ОУП на Община Велико Търново
Съобщи в интервю за gradat.bg, главният архитект на Община Велико Търново Николай Малаков
Арх. Малаков, с каква проектна готовност община Велико Търново стартира новата годината и текущия програмен период като цяло?
- С европейски средства създадохме проектна готовност за настоящия програмен период. По проект, финансиран с близо 500 хил. лв. по Оперативна програма "Регионално развитие", имаме готови тринайсет проекта. Те са свързани с възстановяване на площадното пространство и благоустрояване пред сградата на Конака /сградата на Народното събрание/. Имаме проект за ремонт на сградата, основен ремонт на Музея заедно с Библиотеката. Почти всички улици в централна градска част от "Варуша" до река Янтра са проектирани да бъдат възстановени – тротоарни и улични настилки, осветление, поставяне на информационни табели, обособяване на джобове за контейнери за смет. Погледните площадки, които са характерни за Велико търново по ул. "Стефан Стамболов" с гледка към река Янтра също ще бъдат възстановени и основно ремонтирани. Друг проект е сързан с кв. "Чолаковци", където завърши и частично се изгради парк, а останалата част в междублоковото квартално пространство, включващо алеи, озеленени площи, паркоместа, беседки предстои да бъде изградена. Друг проект, който е с готовност за реализация касае пешеходна връзка, свързваща кв. "Чолаковци" с кв. "Бузлуджа" – изграждане на стъпала, осветление, видеонаблюдение. Това са готови проекти, одобрени, с издадени разрешения за строеж, с които ще кандидатстваме за отпускане на финансиране за строителство по програма "Региони в растеж".
Знаков проект, който се направи и предстои реализирането му, е проектът за експониране на Шишмановата баня. Инвестицията е за около 2 млн. лв. Проектът е одобрен, отпуснато е финансирането, което е по линия на Норвежката програма. Нещо подобно ще стане и до училището до Асенова махала, където се експолинира църква.
Какви дейности са предвидени в обхвата на най-мащабния ви проект – този за Старата градска част?
- Проектът е свързан с обновяване на самите простраства и инфраструктурата – всички улици и прилежащи пространства пешеходни, площадни. Това наистина е най-мащабния ни проект. Друг по-мащабен е паркингът под крепостта Царевец, пред вид това, че като се направи площадното пространство пред крепостта, трафикът трябва да се пренасочи в някаква посока – автобуси и паркиране.
Кои ще бъдат първите проекти, чиято реализация очаквате в най-скоро време?
- Може би именно този, най-големия ни проект – този за старата градска част ще стартира един от първите. Другите мисля, че ще са пак свързани със Старата градска част - пространството пред Старото народно събрание /Конака/. То се състои в полагане на нова настилка, LED осветление – проектът е доста интересен и очакваният ефект от реализацията е голям.
Велико Търново беше една от първите общини, които направи ОУП за територията на цялата си община. В каква степен този положителен фактор благоприятства реализацията на различни инвестиционни инициативи?
-Действително бяхме от първите. София беше преди нас и още един – два града. Това е едно улеснение за осъществяване на инвестиционните намерения. Самият Общ устройствен план не е предпоставка да се случат конкретни инвестиционни намерения, но наличието му доста облекчи процедурата и времето за съгласуване на проектите. С новите промени в ЗУТ общини, които нямат изготвен Общ устройствен план не може да извършват промяна предназначението на земеделски земи без да имат изготвен ОУП /от тази година влиза в сила/, а ние вече трета година работим с ОУП на общината. Дори в момента в работата с него забелязахме някои пропуски и предстои една актуализация на ОУП.
По-големите инвестиционни обекти, които се случват са и благодарение на приетия ОУП - строителството на нова производствена сграда на фирма "Тремол", разширение на новата фабрика на "Екстрапак", строителство на обществени сгради в местността Козлуджа, където в момента се изграждат няколко по-големи обекта. Общият устройствен план има голямо значение за развитието на дадена община. По селата също има доста инвестиционни намерения с територии, предвидени за разширение на производствени бази, свързани със селското стопанство. Приемането на ОУП има голям ефект.
На годишна база, колко са исканията за отреждане на земеделски земи и с каква инвестиционна цел?
- Болшинството обекти, за които се иска промяна на предназначението са свързани с изграждане на жилищни сгради. За 2015 г. около двейсетина проекта за ПУП сме разгледали за промяна предназначението - главно за жилищни нужди, за производствени селскостопански бази – халета, навеси за селскостопанска техника, зърнобази.
В сравнение с предходни години, отчитате ли ръст в издаването на визи за проектиране, разрешителни за строеж? Каква е тенденцията?
- За миналата година няма голям ръст, но в края на миналата година, поне по мои наблюдения мога да кажа, че започна търсене на терени за изграждане на жилищни сгради както за еднофамилни, така и за многофамилни жилищни сгради от типа кооперации. Раздвижи се този пазар. От края на годината издадох 2-3 разрешителни за кооперации. Има търсене на терени, процедират се подробни устройствени планове за строителство на жилищни сгради и се вижда тенденция за нарастване в тази област.
Като бройка разрешителни нямаме увеличение. През 2015 г. в Община Велико Търново са издадени 370 разрешения за строеж, като в тях е включено всичко – остъкляване на балкони, огради и по-дребни работи. В предходни години разрешенията са били повече - 500, 800, а в най-големия бум през 2008, стигаха до 1400 броя. Като се има пред вид, че от края на миналата година отпадна изискването за издаване на разрешение за строеж за остъкляване на тераси и на леки огради, тези разрешения от настоящата 2016 ще отпаднат с 50% като бройка.
Има ли нови заявки от външни инвеститори? "Кроношпан" стартират нова инвестиция, а Кауфланд, например, отдавна се канят да стъпят в града...
- В община Велико Търново не е постъпвало писмо за намерение, нито някакви предварителни проучвания са правени за Кауфланд. Разрешението за продажба на един от терените на болницата би могло да е свързано с инвестиционно намерение от страна на веригата, защото по-рано във времето определено си имаха интерес, дори имаше предварително проучване. По всяка вероятност от тях ще има такъв интерес.
Относно "Кроношпан" – те се разширяват, имаха база, купиха голям терен от местната фирма "Дървообработване". В края на миналата година издадох разрешение за ново производствено хале с площ от около 28 дка. Това е голяма производствена линия за ПДЧ – дървени плоскости. В момента тече разчистването на терена, всички стари сгради са вече съборени и започва строителство на новото хале. Дори от тях имаме заявен интерес за намерения към свободни общински терени в съседство. Към момента, може би, това е най-големият инвеститор на територията на община Велико Търново.