Обявиха поръчка за изграждането на втория етап от Музея за съвременно изкуство

Националната галерия обяви обществена поръчка за инженеринг на втория етап от т. нар. "Софийски Арсенал - Музей за съвременно изкуство – САМСИ". Прогнозната стойност на поръчката е 3 797 994 лева.
През втория етап ще бъдат завършени вторият и третият етаж на музейната сграда. Предвижда се изграждането на депо, съобразено с всички съвременни музейни изисквания, както и отделна зала за временни експозиции.
Със съдействието на Столичната община и по идея на министъра на културата Вежди Рашидов в пространството около музея ще се оформи скулптурен парк на открито на обща площ около 5 декара.
Кандидатите трябва да докажат наличието на финансов ресурс в размер не по-малък от 1 200 000 лева. Те трябва да представят и списък на строителството, изпълнено през последните 5 години, което е сходно с предмета на поръчката.
Гаранцията за участие в процедурата е 37 000 лева. Срокът за подаване на документи за участие в процедурата е 1 февруари.
Повече подробности ТУК
История Сградата, която е част от комплекса "Софийски Арсенал", е построена в края на XIX в. и началото на XX в. до музея "Земята и хората". Тя включва две нива, както и мансарден етаж, допълнително усвоен при последната реконструкция през 80-те години на миналия век. През 30-те години на XX в. комплексът "Софийски арсенал" приема Школата за запасни офицери (ШЗО). Сградата на Музея за съвременно изкуство се превръща в нейн щаб, настоящият музей "Земята и хората" помещава столовата, а мемориалът "гарнизонно стрелбище" е учебното стрелбище на ШЗО. Първият етап от превръщането на сградата в Музей на съвременното изкуство приключва през 2011 година. Проектът е изготвен от арх. Бойко Кадинов и е критикуван заради липсата на проведен конкурс. Проектът е един от първите финансирани по програмата за опазване на културното наследство на Република България. Той е на стойност 1 247 789 евро и се реализира с финансовата подкрепа на Норвегия, Исландия и Лихтенщайн чрез финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Норвежкото правителство осигурява 97% от средствата, а останалата част е предоставена от Министерството на културата. |