Уникален Кибер-нож заработи в УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив
В Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив откриха най-модерната система за стереотактична радиохирургия, позната под наименованието Кибер-нож. Уникалната апаратура е част от проекта "Създаване на високотехнологичен център за образна диагностика на онкологични заболявания в УМБАЛ "Свети Георги" – Пловдив", финансиран с 22 млн. лв. по ОП "Регионално развитие". На откриването й на 21 декември присъстваха областният управител Здравко Димитров и зам.-министърът на здравеопазването д-р Адам Персенски.
Кибер-ножът, който е единствен в страната, беше представен от изпълнителния директор на здравното заведение проф. д-р Карен Джамбазов, проф. д-р Стефан Костянев и началникът на Клиниката по лъчелечение и нуклеарна медицина проф. д-р Янева. Апаратът представлява роботизирана система за лъчетерапия, при която се използват над 200 лъча. Лъчите се насочват с прецизност до 1 милиметър. Така се постига най-слабо облъчване на периферната тъкан. Уредът има възможност да работи от над 120 ъгъла, без да се налага пациентът да мести. С Кибер-ножа ще могат да бъдат лекувани тумори и метастази на мозъка, на гръбнака, тумори на меките тъкани, на хипофизата, артериовенозни малформации и други.
Уникалната апаратура е разположена в специално преустроен и реконструиран бивш хранителен блок на територията на База 1 на Университетската болница – на бул. "Васил Априлов" 15А. Проектирането и строителството (инженеринг) е изпълнен от консорциум "Билдърбрик" в който участват: "Аркон Дизайн" с ръководител арх. Радка Стефанова (инвестиционен проект), "Ергин" ЕООД с управител Кръстан Самарджиев (технологична част) и "ЦИД-Атлас" с управител Любен Пашев (СМР). Изграденият сектор за стереотактична радиохирургия се състои от приемна зона и зона с контролиран достъп, включваща: процедурно помещение за Кибер-нож, контролна зала за специализирания екип, и технически помещения за КИП и А. Екраниращите стени и тавани на помещенията са 1,70 м дебели, изпълнени от армиран бетон с висока марка цимент, съобщи арх. Радка Стефанова. Положени са специални рулонни, износоустойчиви, антистатични подови настилки, които отговарят на указаното в технологията съпротивление. Създаден е високотехнологичен дизайн на фасадата посредством цветни композитни панели. В същата сграда предстои проектиране и изпълнение на още две отделения, за: линеен ускорител и компютърен томограф-симулатор.
По проекта е изграден и Център за диагностика и лечение на злокачествени образувания с Позитронно-Емисионен Томограф /ПЕТ-скенер/. Той е разположен в База 2 на бул. "Пещерско шосе" 66. Проектант е "Шейп Консепт" с водещ архитект Христо Стоилов, а изпълнител е "ЦИД Атлас".
Високотехнологичният център ще бъде открит официално през май 2016 г. Той е част от Средносрочната рамкова инвестиционна програма на Министерство на здравеопазването, по Схема за безвъзмездна финансова помощ "Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавни лечебни и здравни заведения в градските агломерации", финансирана по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013 г., с общ бюджет 147 млн. лв.