Откриха обновения Юнашки салон във Варна
Над 30 са финансираните чрез финансов инженеринг обекти по инициативата JESSICA, като голяма част от тях са във Варна, съобщи при посещението си в града министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Там тя заедно с кмета Иван Портних и областния управител Стоян Пасев откри рехабилитирания Юнашки салон.
Емблематичната над 100-годишна малка спортна зала в центъра на морската столица е обновена с близо 2 млн. лв., от които 600 хил. лв. по линия на ОПРР и 1,2 млн. лв. – съфинансиране от страна на Регионалния фонд за градско развитие чрез JESSICA.
Юнашкият салон с площ 640 кв. м е построен с доброволния труд и дарения на варненци. Юнашкият салон е признат за първото спортно съоръжение в града. Сградата с уникални дървени орнаменти и колони е построена през 1910 г. и е сертифицирана като паметник на културата и архитектурата от 1982 г. Салонът се състои от спортна зала за тренировъчни цели и търговски помещения, които са предназначени за отдаване под наем. Към момента тя е изоставена и необитаема и се нуждае от цялостно обновление.
Варна беше много активна по линия на инициативата, коментира регионалният министър и допълни, че откритата на 22 декември емблематична зала е отъпкала пътя за осигуряване на финансиране за спортната инфраструктура, за която в програмите не е бил предвиден достатъчен ресурс, а инструментът за финансов инженеринг е предоставил огромен потенциал.
За JESSICA Павлова припомни, че първоначалната инвестиция в инициативата JESSICA е била в размер на 66 млн. лв., като чрез привлечения ресурс е достигнала над 260 млн. лв., които са успешно инвестирани в проекти за градско развитие. По новата програма сме предвидили 270 млн. лв. за фондове за градско развитие – за София и по един за Северна и за Южна България, чрез които отново могат да бъдат финансирани такъв тип проекти, коментира министърът. Освен спортни обекти, чрез тях може да бъде финансирана и здравна инфраструктура, допълни тя. Имаме лечебни заведения, които не успяха да получат директно финансиране, тъй като не бяха в сектор онкология. По този начин те също можаха да получат финансиране, посочи Павлова. Регионалният министър информира, че чрез принципа на финансовия инженеринг са финансирани и други проекти в областта на градската инфраструктура като паркинги, тържища, базари, атракциони, спортни и ледени пързалки, както и завод за автомобилни части. Този финансов инструмент дава наистина дава голям диапазон и спектър от дейности, свързани с градско развитие, създаващи работни места, което е много важно, и в същия момент генериращи приходи и можещи да бъдат подкрепени по линия на регионалното развитие, каза в заключение тя. |