През пролетта ще стартира археологическо проучване на северната част от Голямата базилика в Пловдив

Проектът за "Консервация, реставрация, експониране и изграждане на защитно покритие на Епископска базилика на Филипопол" е сред основните приоритети за Пловдив като "Европейска столица на културата през 2019". "Максималното разкриване на този безценен археологически паметник и вписването му в градската тъкан ще помогне да бъде номиниран за вписване в световното културно-историческо наследство на ЮНЕСКО", съобщи кметът инж. Иван Тотев при представяне на напредъка на проекта заедно с директора на Регионалния археологически музей Костадин Кисьов, и представители на Фондация "Америка за България". Голямата епископска базилика е най-големият раннохристиянски храм, открит не са по нашите земи, но и на Балканския полуостров. Най-забележителната находка в него са двата слоя полихромни подови мозайки, датирани от IV-VI век.
През тази година завърши първия етап от работата на археолози и реставратори, под ръководството на доц. Елена Кантарева – Дечева. Напълно разкрит е южният кораб на храма, част от централния кораб с прилежащата полукръглата апсида, част от двора. На долния пласт мозайки археолозите откриха частично запазен надпис, който ще помогне за по-точната датировка на базиликата. Поради ограниченията, наложени от наличната пътна инфраструктура, която заобикаля Епископската базилика от всички страни, възпрепятства пълното разкриване и експониране на археологията. Неразкритата северна част от базиликата се намира на дълбочина под локалното платно от бул. "Княгиня Мария Луиза" към бул. "Цар Борис III Обединител". Всички мозайки и архитектурни фрагменти от V-IV в. в Северния кораб, както и 1/3 от наоса са недостъпни, посочи доц. Елена Кантарева, и няма документация за тях. За целта община Пловдив съвместно с Регионалния археологически музей започва съвместна работа за издаване на разрешително за провеждане на археологически проучвания под пътното трасе от пролетта на 2016 г. По този начин Базиликата ще се разкрие в нейната цялост и автентичност.
Община Пловдив ще се ангажира и финансово за разширение на реставрационния проект, който се реализира в партньорство с фондация "Америка на България". Към осигурените вече близо 5 млн. лв. от ФАБ, ще бъдат вложени още 4,5 млн. лв. от общинския бюджет през следващите 3 години, посочи кметът, като заяви, че: "Имаме историческото задължение пред поколенията обектът да бъде разкрит на 100 % за посетителите от цял свят".