Обявяват победителя в конкурса за стипендия на името на арх. Димитър Богданов

За 13-та поредна година архитектурно студио "Амфион" ще обяви победителя в конкурса за едногодишна стипендия в размер на 200 лв. на името на арх. Димитър Богданов на 3 декември. В състезанието участват студенти от III, IV и V курс на УАСГ, специалност "Архитектура".
Изложба с проектите, участващи в конкурса, ще бъде подредена от 4 до 14 декември в Централен дом на архитекта.
Респектиращото творчество на арх. Димитър Миланов Богданов, на чието име се присъжда стипендията, е внушително по обем, съдържание и естетически стойности. То го поставя на особено място сред архитектите, работили през втората половина на миналия век.
Роден е на 9.10.1934 г. в гр. Своге, където е завършил гимназия през 1952 г. През 1958 г. завършва висшето си образование в Държавната политехника в София – специалност "Архитектура". Първото му назначение е още същата година като проектант по вътрешно обзавеждане при Министерство на мебелната индустрия. От 1960 до 1965 г. работи като проектант в ЖП – управление към Министерство на транспорта.
Проектира обществени, промишлени и жилищни сгради за нуждите на железопътния транспорт като се опитва да създаде нов и модерен образ на обектите. От март 1965 до юни 1969 г. работи като проектант и супервайзер в Тунис към Министерството на транспорта – Тунис.
Проектира транспортни комплекси в градовете Бежа, Сус, Сфакс, автогари в много градове, детска колония край гр. Бизерта, административна сграда на Тунизийски авиолинии и сгради към летище за спорни самолети край гр.Тунис, а също така административна сграда на компанията "ШЕЛ" и много вкъщи. Всички тези обекти са реализирани.
През 1969 г. е един от първите служители в проектантската организация на Техноекспортстрой – "ТЕП–Булгарпроже" още от нейното създаване. Поема длъжността главен архитект на организацията през 1978 г. Няколко години по-късно едновременно с тази длъжност е назначен и за заместник директор, а от 1985 г. за директор на архитектура и благоустройство в ИВТП "Булгарпроже". На тази длъжност се пенсионира през 1994 г., след което продължава работата си като проектант на свободна практика.
Като главен архитект и директор на "Булгарпроже" – институт с над 90 души специалист, работещи предимно за чужбина, лично проектира и упражнява контрол над изпълнението на проектите си в 12 страни от Африка, Азия и Европа. В Алжир е спечелил международен конкурс за правителствен център "Хама" с обща площ 250 000 кв.м. За страната са реализирани по негови проекти още 8бр. средни училища и 4бр. техникуми с интернати по четири типови проекти в градовете Алжир, Ел Кала, Ел Хаджар, Ум ел Буаги, Гелма и др., административна сграда на дружеството за зърнени храни "СЕМПАК".
В Либия проектира най-големия силоз в северна Африка с вместимост 100 000т. Други обекти в Джамахирията са типова поликлиника приложена на 16 площадки. В столицата Триполи е проектирал психиатрична болница, спортен комплекс, конгресна зала, яхт-клуб и мемориален комплекс, централна референтна лаборатория и хотел 5-звезди – "Ашпилия" в гр. Бенгази, търговско-административен център в гр. Събрата, театър в Сирт. Много са обектите проектирани в Нигерия – хотелски комплекс 5-звезди в Илорин, туристическо село, хотел и студентски общежития в Локоджа, Министерство на финансите, жилищни блокове и посолства на Куба и Зимбабве в гр. Абуджа, туристически комплекс "Янкари", спортен комплекс в гр. Минна на площ 70ха. В Йемен – мотел и морски клубове, хотел "Голд мур" край Аден.
Голяма част от проектите печели на международни конкурси. Крупен обект с национално значение, спечелен на конкурс и вече реализиран, е Общината в столицата на Обединените Арабски Емирства. През 1994 г. арх. Богданов с колектив спечелва международен конкурс за Ислямски център в Триполи – Либия, с разгъната площ 45 000 кв.м. Други страни, за които проектира са Зимбабве, Кувейт, ГДР, Ангола, Йордания, Украйна.
В България по негови проекти са построени хотелски комплекс "Олимп" на Боровец, училище "Ровел" в Банкя, административна сграда на "Инкомгруп" – кв. Бояна, многобройни жилищни сгради. За приноса си към българската архитектура е награждаван със значки и ордени: "Отличник на петилетката", "Отличник на Министерство на строежите", "Отличник на Министерство на транспорта", значка "Кольо Фичето", ордени на труда – сребърен и златен, и орден "Кирил и Методи" – II степен.