Проектът на "Architects for urbanity" от Ротердам спечели конкурса за библиотека във Варна

Проект на Architects for urbanity, 5-членен екип представляван от Marina Kounavi от Холандия, обедини международното жури за нова сграда на Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна. Второто място спечели български участник – "I/OАрхитекти ООД, от София, а трето - Spatial Practice, с представляващ Chi, Dora Hsiao – jiun, регистриран в Hong Kong.
Определени бяха и две поощрителни награди – за Stewart Hollenstein , с представляващ Matthias Jabez Hollenstein, регистриран в Австралия; и за Ioannis Karras, архитект от Гърция.
Международното жури заседава на 28 и 29 ноември. От окончателно подадените 370 идейни проекта за нова сграда на Регионалната библиотека "П. Славейков", 42 преминаха успешно първия тур на журирането в края на първия ден .
Проектът, избран единодушно от международното жури, предвижда изграждане на 4-етажна сграда с височина под 20 метра и РЗП 17 500 кв. м. Има предвидени 330 паркоместа, а покривът на сградата е с озеленяване. Теренът за новата библиотека е заключен между бул. "Осми приморски полк", ул. "Братя Миладинови", ул. "Проф. Марин Дринов" и сградата на Община Варна.
"Обединихме се около този проект, тъй като той се вписва ненатрапчиво в околното пространство и кореспондира с околното застрояване, включително и със сградата на Община Варна. Предвидените материали в проекта са близки до обкръжаващата среда, има окачени структурни фасади и двойна фасада, известна като т.нар. двойна кожа от неръждаема мрежа. Отвореното пространство през всички нива на сградата чрез дълги рампи дава възможност за провеждане на мероприятия с голям брой хора - изложби, моноспектакли, камерни концерти", обясни главният архитект на община Варна и член на журито арх. Виктор Бузев. Той припомни, че за първи път конкурс от такъв ранг се провежда в морската столица. "Варна влезе като тема на пет континента, тъй като получихме проекти от цял свят, а в надпреварата се включиха едни от най-добрите архитектурни компании", каза той. Той благодари на журито за професионализма по време на двудневните заседания, по време на които бяха прегледани 370 идейни проекта. Арх. Бузев допълни, че при добра организация е реалистично сградата на библиотеката да бъде факт до 2020 г., като финансиране ще бъде търсено от новите програми на ЕС.
"Проведохме силен конкурс, с интересни идеи, много съм впечатлена. Избрахме достоен проект за сграда на библиотеката във Варна", сподели арх. Анета Булант – Каменова, член на журито, съосновател на австрийското архитектурно студио Bulant&Wailzer.
Конкурсът бе организиран от Община Варна и Камарата на архитектите в България и се реализира с подкрепата на WhAT Association. Целта е колекцията на библиотеката, разпръсната в шест сгради в града, да бъде събрана на едно място и едновременно с това да бъде създадено ново обществено пространство в центъра на морската столица.